Nasze komentarze - Naszym zdaniem

Praktyki dla bogatych?

2009-07-20 14:46:15
 TVN24 zaskoczyła ostatnio ogłoszeniami o płatnych warsztatach dziennikarskich. Płacić mają jednak ich uczestnicy - i to całe 2 tys. zł! Czy to nowy trend w polityce kadrowej samej firmy, czy może powszechna praktyka w całej branży medialnej?

Praktyki w dlaStudenta.pl>>


Praca w TVN przynajmniej teoretycznie wiąże się z ogromnym prestiżem zawodowym. Młoda, nowoczesna stacja przyciąga swoją marką tłumy studentów marzących o karierze dziennikarskiej. Rzeczywistość jednak często ich przerasta - dostają się na słabo opłacane staże, ponadto okazuje się, że praca znacząco odbiega od oczekiwań. Nieliczni mogą liczyć na stałe zatrudnienie, nie mówiąc już nawet o zarobkach oscylujących wokół magicznej wartości średniej krajowej. To tendencja niestety dominująca na rynku mediów - studenci zdecydują się przecież na każde zajęcie związane z przyszłym zawodem, nawet jeśli pieniędzy z tego nie będzie. Zdobyte doświadczenie to rodzaj inwestycji, która w przyszłości powinna się opłacić.

Teraz inwestycją stało się zupełnie co innego. Stażyści nie tylko nie dostaną wynagrodzenia za swoją pracę, ale i będą musieli do tego dopłacić. Niedaleko stąd do idealnego modelu ekonomicznego każdego pracodawcy, który życzyłby sobie, żeby pracownik jeszcze musiał dopłacać do tego, co robi. TVN24 skrupulatnie więc wykorzystuje swój wizerunek dynamicznej telewizji i fakt, że wchodzący dopiero w życie zawodowe studenci mają iluzoryczne szanse na dobre zarobki. W zamian za 2 tys. każdy chętny może za to "zapoznać się z praktyczną wiedzą z zakresu telewizji informacyjnej", co wiąże się z uczestnictwem w wykładach prowadzonych przez dziennikarzy stacji oraz pracą przy tworzeniu programów. Skutki? Papier wszystko przyjmie - "umiejętność odróżnienia dziennikarstwa praktycznego od teoretycznego", a najlepsi mogą liczyć na zatrudnienie w szanowanej firmie. Jak długo i czy na stałe? Tego się już z treści ogłoszeń nie dowiemy.

Do tej pory normą było, że za wyemitowany materiał swojego autorstwa dostawało się pieniądze. Czyżby TVN aż tak bardzo odczuł rezultaty niemiłosiernie pompowanego kryzysu, że jej na to nie stać? Złudzenia rozwiewa zastępca redaktora naczelnego Michał Samul, mówiąc że formuła płatnych szkoleń jest w mediach powszechna. Tak naprawdę jednak trudno spodziewać się, że na wrześniowych kursach pojawi się ktoś więcej niż ci najbardziej zdesperowani, którzy chcą załapać się w zawodzie. Być może z punktu widzenia TVN24 jest to najlepszy sposób na sprawdzenie tłumu kandydatów. Przyjdą przecież ci, którym najbardziej zależy! Poniesione przez nich koszty to tylko ułatwienie w wyborze właściwych pracowników. Z drugiej strony niełatwo oprzeć się wrażeniu, że to żerowanie na koniunkturze i początek nie nastrajającego optymistycznie procederu.
 
Jerzy Ślusarski
(jerzy.slusarski@dlastudenta.pl)  
Słowa kluczowe: płatne praktyki dziennikarskie warsztaty staż praca tvn tvn24 dziennikarstwo studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Prestiz? [0]
  Men
  2012-11-14 15:09:02
  Jaki prestiz? kto mial by szanowac takie doswiadczenie? na rynku sa 3 znaczace stacje TVN Polsat i TVP. Ludzie z TVP nie szanuja doswiadczenia z komercyjnej stacji bo naleza do starej i dobrej szkoly dziennikarskiej opartej na zaufaniu i zetelnosci. W polsacie nie obchodzi ich takie doswiadczenie bo u siebie maja to samo i wiedza ze jest to go...o warte. Wiec sie pytam czy ten prestiz to dla czlonkow rodziny czy znajomych z Naszej Klasy? Prawda jest taka ze jesli chcecie byc cenionymi dziennikarzami to musicie zrobic cos na wlasna reke i stworzyc sytuacje, w ktorej TV bedzie was chcialo. My codziennie smiejemy sie z ludzi, ktorzy dali sie na to nabrac a i szacunku oni nie maja wielkiego.
 • a ja tam byłam [0]
  Odpowiedź na: bzdury!
  Aśka
  2010-04-05 22:30:53
  Witam. Odbyłam owe "warsztaty dziennikarskie" w TVN24 we wrześniu 2009r. Pracowałam po kilkanaście godzin dziennie. Moje materiały wielokrotnie emitowane były na antenie. Kwota 2tys. zł ma się nijak do umiejętności jakie zdobyłam. Gotowa byłabym zapłacić znacznie więcej za możliwość pracy w tak profesjonalnym zespole. Wszystkim polecam...tam nikt teorią nie zanudza...wszystkiego uczy się w praktyce i to od najlepszych :) A swoją drogą to w CV informacja o zdobytym certyfikacie w tej stacji to bardziej jak klątwa niż coś, co przekonywałoby potencjalnych pracodawców.
 • A kogo obchodzą biedni? [0]
  Frezu
  2009-11-04 14:54:50
  Kogo to obchodzi że kogoś 'nie stać'? TVN24 jest sławne i bogate, to prestiż zobaczyć "upie*dolony" stół Kamila Durczoka, więc będąc ludźmi inteligentnymi, każą sobie płacić za udział w tym prestiżu. Potencjalnych dziennikarzy jest tak dużo (sic!), że jakoś trzeba te szanse ograniczyć, a jak wiadomo, zawsze zaczyna się od najbiedniejszych - najłatwiej jest zastosować ten filtr. Dopiero później dochodzi do filtracji czysto merytorycznej. Pieniądze i popularność są tu najważniejsze. A mądrej stacji zdecydowanie łatwiej z takiego narybku wybrać sobie później wygodnych pracowników. Tylko nie można tu mówić o moralności, przecież w TVN24 nie zobaczymy na ten temat reportażu, pan Cebula nie krzyknie Uwaga!... ;] Niestety dla tych, dla których te pare tysięcy to znacząca kwota, jest to naturalna odpowiedź rynku na liczbę potencjalnych pracowników - gdyby dziennikarzy było za_mało, to pracodawcy by się o nich bili. Ale że jest ich za_dużo, to pracownicy muszą bić się o pracodawce.
 • racjonalne podejście TVN'u... [0]
  Anabell
  2009-10-28 20:12:51
  płatny kurs dziennikarski (warsztaty) u najlepszych specjalistów w tej branży to szansa dla wielu miłośników dziennikarstwa,których jest mnóstwo! a, że płatne to nic dziwnego. Przecież Ci najlepsi specjaliście będą poświęcali swój cenny czas aby doskonalić,nauczać i przekazać swoje cenne doświadczenie przyszłym dziennikarzom! nikt chyba nie chciałby prcować za darmo.... za kurs na wózki widłowe też trzeba płacić.... dzisiaj wiedza kosztuje,ale ten kto w nią inwestuje jest później bogady w umiejętności
 • Re: bzdury! [0]
  Odpowiedź na: bzdury!
  occuro
  2009-08-02 20:49:58
  w zeszlym roku trzeba bylo tylko za przepustke 50 zeta wybulic a praktyki i tak byly bezplatne
 • bdura, a artkul tendencyjny [0]
  Odpowiedź na: Re: Re: bzdury!
  Zawe
  2009-07-22 21:22:12
  przepraszam autora, ale to co napisał jest tendencyjne, zadałam sobie te trud i znalazłam to ogłoszenie tvnu. Nie staż, a WARSZTATY. Jak wiadomo, że każdej szkole, gdzie orgnizuje się kursy, warsztaty etc to sie za to płaci! W cale nie jest napisane, że wykorzysta się ich do robienia materiałów, przecież nad tymi osobami ktoś będzie czuwać i zajmować się nimi! Polecam najpierw przeczytać to ogłoszenie, a nie naśladować wszystkie inne media bezmyślnie... r ref: DSTVN24/31/07 Miejsce warsztatu: Warszawa, siedziba TVN 24 Przychodząc do nas masz szansę poznania praktycznej wiedzy z zakresu telewizji informacyjnej, a w tym: * pisanie tekstów informacyjnych oraz montaż krótkich form telewizyjnych (vo/off) * podstawy telewizyjnego dziennikarstwa informacyjnego * poznanie programów komputerowych, przy pomocy których powstają serwisy najlepszej polskiej telewizji informacyjnej * prowadzenie wywiadu * przygotowywanie dobrej relacji dziennikarskiej z miejsca wydarzenia * przygotowywanie materiału, na bazie którego będą powstawały materiały do serwisów informacyjnych Oferta: * 4 tygodniowy warsztat dziennikarstwa informacyjnego * w każdym tygodniu 5 dni nauki (włączając weekendy) * liczba godzin min. 200 h/m-c * czas: wrzesień 2009 * cena: 2.000,- PLN Dzięki ukończeniu kursu wzbogacisz się o: * umiejętność odróżnienia dziennikarstwa praktycznego od teoretycznego * praktyczną znajomość pracy najlepszej polskiej telewizji informacyjnej * praktyczną wiedzę z zakresu pracy z kamerą z obydwu jej stron * praktyczne kontakty w świecie mediów oraz kontakt z najlepszymi w tej branży. Unikalne korzyści: * certyfikat * referencje * portfolio na dvd z materiałami prezentowanymi i przygotowanymi przez uczestnika kursu, z nagraną własną próbą kamerową. Zgłoś się już teraz! Liczba miejsc ograniczona! Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV i listu motywacyjnego. Prosimy Cię o wskazanie powodów, dla których właśnie Ciebie powinniśmy przyjąć na warsztat dziennikarski w TVN24. Na zgłoszenia czekamy do 31/07/2009, pod adresem rekrutacja@tvn.pl . W tytule e-maila prosimy podać numer ref. Prosimy o dołączenie następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez TVN S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Wiertniczej 166, w bazie kandydatów do pracy w TVN S.A. i przechowywanie przez okres roku od daty ich otrzymania na potrzeby procesów rekrutacyjnych w TVN S.A. Informujemy, że dane będą przetwarzane przez TVN S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Wiertniczej 166 w celu i zakresie potrzebnym do rekrutacji prowadzonych w TVN S.A. Mają Państwo prawo do wglądu w treść Państwa danych i ich usuwania oraz poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.” Zastrzegamy sobie możliwość odpowiedzi tylko na wybrane oferty. email: rekrutacja@tvn.pl
 • Re: Re: bzdury! [1]
  Odpowiedź na: Re: bzdury!
  zawe
  2009-07-22 21:16:49
  Wbrew pozorom jak zebrać ludzi których stać na te praktyki i ich przesiać, to nie powinno być problemu by znaleźć w nich osoby inteligentne - świat to nie baśń, gdzie bogaty to od razu idiota... 16 osób weźmie w nich udział, zatem na pewno zrobią ostry przesiew. Poza tym nie tylko bogaci mogą iść na te praktyki, bo te mają mieć miejsce we wrześniu, czyli jeszcze miesiąc - jak ktoś zaczął pracę z początkiem wakacji, to uzbiera mu się część lub cała kwota... Nigdzie nie znalazłam informacji o tym, że warsztaty (własnie tvn określa to mianem warsztatów a nie stazu!)mają trwać 2 miesiące - może przeoczyłam. Z drugiej strony, można to ptoraktować jak kurs - bo będą tam również wykłady, zajęcia teoretyczne. Nikt nie protestuje jednak, gdy musi zapłacić za kurs czy za szkołę.
 • Re: bzdury! [1]
  Odpowiedź na: bzdury!
  Rysio
  2009-07-22 16:26:12
  Nie do końca - po to jest 2000 za miesiąc, a praktyki są dwumiesięczne. Dojdzie do tego, że pójdą na nie, nie tyle zdolni, co bogaci ;) A to lekka paranoja. Swoją drogą, kolejny dobry komentarz redaktora Ślusarskiego. Prosimy o więcej!
 • bzdury! [3]
  Zawe
  2009-07-22 12:09:06
  Jeśli tvn ogłasiłby nabórna staż, ilu by było chętnych? Kilka set, jak nie tysiace...aby sie dostać na te warsztaty, nie wystarczy zapłacić 2tyysiące, trzeba przejść jeszcze zwykłą rekrutację. Te 2 tyysoace to zwykła selekcja. oni na tym nie zarobia wiele, o ile zarobią w ogole.... Nie podoba mi się taki etap selekcji, ale on na pewno zniechęci wielu, a ten komu zalezy zuzbiera te 2 tysiace, bo to nie jest aż tak dużo
 • Racja! [0]
  halabarda
  2009-07-22 09:32:37
  Ach ten Jerzy :*
Zobacz także
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.

Naród idiocieje na potęgę
Naród idiocieje na potęgę

Już wkrótce nazwisko Wołodyjowskiego poznamy z pieśni na meczach siatkówki, a Soplicę skojarzymy tylko z nazwą wódki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.