Polityka bez ściemy - Naszym zdaniem

Tak upada władza Prawa i Sprawiedliwości...

2006-09-27 15:00:26

 KOMENTARZ

Rozmowa Adama Lipińskiego z Renatą Beger, której zapis zaprezentowano w programie "Teraz my" w telewizji TVN, wstrząsnęła Polską. W ujawnionych zapisach rozmów, minister w Kancelarii Premiera w jednoznaczny sposób usiłował nakłonić posłankę Beger do wsparcia rządu PiS, obiecując jej posady i polityczne frukta.

Od dłuższego czasu tajemnicą poliszynela było, że kupczenie stanowiskami jest w polskiej polityce na porządku dziennym. Wystarczy przypomnieć sobie wycinanki personalne za rządów AWS, które nazwano TKM ("Teraz, k...., my") lub metody, którymi Leszek Miller próbował zapewnić sobie parlamentarną większość po zerwaniu koalicji z PSL. Każdy Polak wiedział, że w polska polityka jest brudna do granic możliwości.

Ale to PiS w zeszłorocznej kampanii wyborczej obiecywał, że ten brud zmyje. Że usprawni funkcjonowanie państwa. Że przeprowadzi moralną rewolucję, której dobrodziejstw zazna każdy Polak. Polacy uwierzyli w te słowa, uwierzyli w wyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości.

No i mamy rewolucję moralną. Tylko, że w wariancie a'rebours, bo tak źle w polskiej polityce nie było już dawno. Minister Rzeczypospolitej Polskiej, Adam Lipiński, mamił Renatę Beger złotymi górami za przejście do PiS i pociągnięcie za sobą członków Samoobrony. Co szczególnie obrzydliwe, członek partii głoszącej postulat rewolucji moralnej i oczyszczenia życia publicznego obiecywał, że posłowie Samoobrony nie muszą bać się weksli, które podpisali przed wyborami i którymi Andrzej Lepper straszy teraz posłów, którzy z partii odeszli. A dlaczego mieliby się nie bać? - Teoretycznie można Sejm obciążyć pieniędzmi, po które przyjdzie komornik. Założyć za posłów, póki sprawa nie będzie rozstrzygnięta na ich korzyść przez sądy - mówił Adam Lipiński. Czyli Lipiński deklarował, że partyjne interesy PiS załatwi się za publiczne pieniądze! Zachęcał też ludzi Samoobrony, by wytaczali Samoobronie procesy w sprawie weksli, bo z jego rozmowy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wynika, że te sprawy będą wygrywane (sic!). 

Treść ujawnionych rozmów Adama Lipińskiego z Renatą Beger kompromituje Prawo i Sprawiedliwość oraz rząd Jarosława Kaczyńskiego. Ujawienie tych obrzydliwych praktyk korupcji politycznej odbiera PiS jakąkolwiek moralną legitymację do rządzenia krajem. Za składanie podobnych propozycji Lew Rywin do dziś siedzi w więzieniu.

PiS oczywiście próbuje się bronić. Minister Przemysław Gosiewski napomyka, że ujawnianie taśm w TVN to "kolejna próba obrony układu, powiązana ze zbliżającym się terminem rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych". Szef klubu parlamentarnego PiS, Marek Kuchciński, dodaje, że ujawnienie treści nagrań "to potężna prowokacja lewicy, liberałów i postkomunistów". Jednak treść tej rozmowy nie pozostawia żadnych wątpliwości. Ale te hasła można skwitować w jeden sposób - bzdury.

Cała Polska wczoraj widziała, jak działa PiS i jak rozpaczliwie próbuje utrzymać się u władzy. Dla zdobycia większoći działacze PiS nie zawahali się nawet przed obietnicą położenia łapy na państwowych pieniądzach. Tym panom należy więc pokazać czerwoną kartkę. Dość już tego zawłaszczania państwa i partyjniackiego partykularyzmu. Jeśli tak ma wyglądać wasza IV RP, to wyjedźcie, załóżcie sobie własne państwo i w nim bawcie się w te swoje gierki. Polska nie zasługuje, by rządzili nią tacy politykierzy.

Tak to rewolucja moralna pożera własne dzieci.


Łukasz Maślanka
(lukasz.maslanka@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • www.glosujmy.blox.pl [0]
  www.glosujmy.blox.pl
  2006-10-10 10:55:57
  zamiast tutaj strzepic jezyk idzcie glosowac, kandydowac, robic cos dla kraju. Tu nic nie zdzialacie skoro wiekszosc czytelnikow nie glosuje, bo to nie ich sprawa www.glosujmy.blox.pl
 • Jesteście beznadziejni !!! [0]
  gringoo_zg
  2006-10-09 11:36:01
  Nie mogę zrozumieć co Wam dają te obelgi... Wyzywacie się, popieracie osoby o kórych nic nie wiecie... Usłyszeliście kawałek wypowiedzi któregoś z liderów partii i wierzycie, że zmienią Polskie.... Prawada jest taka, że 99 % polityków idzie do rządu aby zarobić i pozawązywać nowe ukłądy... Taka jest rzeczywistość... Moim zdaniem partie powinny być rozliczanie za niezrealizowanie programu wyborczego... Dopiero wtedy zaczeliby obiecywać realne zmniany, które musieliby wprowadzić...Jeśli nie, to kara finanswa i zwrot diet z okresu "panowania"... Ludzie uwierzcie, że Wam kity wciskają i gadają tylko to co chcecie usłyszeć !!!
 • do a. [0]
  b.
  2006-10-01 20:07:01
  w ktorym miejscu obiecal zalatwienie jej spraw prawnokarnych? prosze przytoczyc cytat
 • a3 [0]
  a.
  2006-10-01 15:41:36
  ...gdyby opozycja zwołała konferencje w tej sprawie np.rankiem następnego dnia?Rozumiem,że wątek o wpływie agentów na tę sytuację nie wchodziłby w rachubę? Autor wyraził swoją opinię.Jako redaktor miał do tego pełne prawo i ponosi pełną odpowiedzialność za swoje słowa. Władze portalu zaakceptowały ów komentarz,więc chyba nie powinno być problemu.A dyskutować można i trzeba,ale na litość boską - nie na poziomie oskarżeń o bredzenie, nawoływanie autora do odejścia itd.
 • a. 2 [0]
  a
  2006-10-01 15:38:27
  Druga rzecz - przerażające,że wśród młodych ludzi istnieje taka polaryzacja stanowisk. Czy jeżeli ktoś nie zgadza się z rządem,to znaczy,że od razu jest członkiem układu/zwolennikiem PO,PD czy Bóg wie,kogo jeszcze? To gruba przesada,w ten sposób nie powinni dyskutować inteligentni ludzie. Trzecia rzecz do Atatürka - w szybkiej reakcji opozycji na materiał w TVN dopatrujesz się inspiracji WSI etc.A czy nie przyszło Ci do głowy,że liderzy opozycji w Sejmie też oglądają TV,mają swoje telefony komórkowe i starają się działać sprawnie?Co by było...
 • a. [0]
  a.
  2006-10-01 15:35:13
  Pierwsza rzecz - chyba każdemu wolno mieć własne zdanie.Zwolennicy PiS upierają się,że rozmowa Beger-Lipiński to zwykłe negocjacje polityczne,a ja będę obstawał przy tym,że czym innym są oficjalne rozmowy koalicyjne,kiedy rozmawiają ze sobą wyposażeni o odpowiednie plenipotencje przedstawiciele zainteresowanych partii,a czym innym sytuacja,kiedy minister rządu nocą, w pokoju hotelowym oferuje posłance posadę,załatwienie jej problemów prawnokarnych w zamian za poparcie rządu i pociągnięcie w tę samą stronę innych posłów...
 • PANIE AUTOR,PAN ODEJDZIE [0]
  biały miś
  2006-10-01 14:45:40
  PiS górą, a Autor artykułu jest żałosny..
 • Zdjęcie [0]
  KRUK
  2006-10-01 11:27:57
  To zdjęcie chyba nie należy do was?? Słyszeliście o czymś takim jak prawa autorskie. Za ich naruszanie można się spotkać z autorem w sądzie.
 • do urn ! [0]
  ja
  2006-09-30 18:51:38
  niech mlodzi ludzie wreszcie zaczna chodzic na glosowania! wszystkie mohery chodza i efekty widac.
 • :///: [0]
  ziomeusz
  2006-09-30 09:54:32
  prykro mi to stwierdzic, ale ten koment ssie pale jak caly ten portal zreszta, powodzenia!
 • to jest zalosne panie maslanka [0]
  student
  2006-09-29 23:26:34
  brak slow
 • mozemy to zmienic [0]
  mooomin
  2006-09-29 17:30:18
  jestem tylko małym, skromnym kurduplem, który próbuje udawać bezstronnego i obiektywnego obserwatora sceny politycznej. tak naprawdę uwielbiam demokratów.pl wraz ze zjednoczoną lewicą i po. zrobię wszystko, żeby pogrążyć tę ohydną prawicę. jestem też grafomanem:( przepraszam was, wziąłem już odpowiednie leki:(
 • mozemy to zmienic [0]
  mooomin
  2006-09-29 16:24:31
  wystarczy w trakcie wyborów pojść głosować: poprzyjcie akcje www.glosujmy.blox.pl
 • Wpajanie innym [0]
  CooCi
  2006-09-28 23:25:23
  Mam nadzieje ze ludzie czytajacy ten tekst traktuja go jako opinie jakiegoś człowieka a nie garść faktów z którymi to raczej nie mają wiele wspolnego. Rozdmuchana sprawa przez media SlD Po i Samoobrone. Kto widział ten materiał ten wie ze raczej nie mozna w nim dopatrzec sie rzeczy o które są oskarzani posłowie z PisU. Tak to jest... ludzie wolą wierzyć medią niz smemu sprawdzis fakty ehhhh....
 • łamanie praw [0]
  henia
  2006-09-28 20:22:00
  ładnie to tak zdjęcie podpieprzać z neta??!!??!! czy to aby nie łamanie praw autorskich drogi portalu?
 • ręce opadają. [0]
  Atatürk
  2006-09-28 20:13:17
  z tych taśm dowiedzieliśmy się tyle, że Ziemia kręci się dookoła Słońca. brak bulwersującej treści próbuje się przykryć elektryzującą formą - nagłówki na czerwono "afera taśmowa", obraz zarejestrowany ukrytą kamerą niczym z programu "Uwaga" itp. przecież to śmieszne. oprócz stanowiska podsekretarza stanu begerowej to lipiński nic nie obiecał. o to cały ten rejwach?? nie jestem tym zachwycony, ale niestety tak działa nasza demokracja parlamentarna. mało wyrafinowana prowokacja oblicznona na wprowadzenie zamętu i robienie wody z mózgu pospólstwu. co jeśli Pan Ł.M. się myli i rzeczywiście WSI ma wiele na sumieniu i prywatyzacja banków przebiegała nieprawidłowo? czy dogadanie się środowisk lewicy, PO i SLD, nocne konferencje od razu po tej prowokacji nie dają nic do myślenia? ale niech dalej pluje Pan na pis, przynajmniej w ten sposób można się poczuć jak skrzywdzony intelektualista
 • Bez tytułu [0]
  nic nie podpisywałem
  2006-09-28 17:20:53
  W tym to jest ten ambaras ,że panowie poszli na owies i nie wiem po co ten hałas...
 • :] [0]
  a.
  2006-09-28 16:37:49
  KOMENTARZ...Tu chyba nie trzeba się stosować do normy bezstronności...Pogratulować znajomości teorii dziennikarskiej :]
 • ??? [0]
  leon
  2006-09-28 15:52:23
  maslanka, ty sie dobrze czujesz? niezłe brednie, artykuł powinien być bezstronny a tu od razu widać że na donalda idziesz glosowac
Zobacz także
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.

W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]
W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]

„Gazeta Wyborcza” opublikowała ostatni przedwyborczy sondaż. Jak się okazuje, faworytami w wyścigu o tytuł prezydenta miasta są dotychczasowi gospodarze.

Polecamy
Tylko wiedza zwalczy dyskryminację
Tylko wiedza zwalczy dyskryminację

Vladimir ©pidla, komisarz Unii Europejskiej, opowiada Pawłowi Rogalińskiemu o celach i założeniach listopadowego szczytu w Sztokholmie poświęconemu równości i walce z dyskryminacją.

Kontrowersje w sprawie stanu wojennego (dźwięk)
Kontrowersje w sprawie stanu wojennego (dźwięk)

Lider SLD Grzegorz Napieralski poruszył temat stanu wojennego. Stwierdził, że nie ma dowodów na to, że gen. Wojciech Jaruzelski popełnił błąd wprowadzając stan wojenny.

Ostatnio dodane
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.

Kupony i kody rabatowe