My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Studencie, pracuj elastycznie!

2007-12-19 15:52:14

 Elastyczne formy zatrudnienia do dla studentów idealne rozwiązanie, by móc już w trakcie studiów zdobywać pierwsze szlify na rynku pracy. Tego typu formy zatrudnienia są też bardzo przydatne choćby dla młodych matek lub pań oczekujących potomka i chcących nadal pracować. W Polsce kodeks pracy nie zawiera jednak przepisów regulujących luźniejsze formy zatrudnienia. W przyszłym roku może się to jednak zmienić za sprawą projektu "Rodzic-Pracownik".

Projekt ten skierowany jest głównie dla młodych rodziców, chcących pogodzić wychowywanie małego dziecka z karierą zawodową. Brak uregulowań prawnych w kodeksie pracy był do tej pory sporą przeszkodą dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza pań. Sporym społecznym problemem był fakt, że pracodawcy na ciąże pracownic reagowali negatywnie, a po porodzie sucho informowali, że "stanowisko zostało zredukowane", zostawiając kobietę na lodzie...

W ramach projektu „Rodzic-Pracownik" przygotowano apel społeczny skierowany do polskich parlamentarzystów, w którym zawarte zostały propozycje wdrożenia zmian w polityce prorodzinnej rządu i kodeksie prawa pracy, ułatwiające pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego oraz pozwalające na swobodne korzystanie z dobrodziejstw elastycznych form zatrudnienia.

Apel do parlamentarzystów jest akcją ogólnopolską. Jej celem jest zdobycie jak największej ilości głosów poparcia, dla wprowadzenia przez sejm zmian umożliwiających podjęcie pracy i stały rozwój zawodowy milionom Polaków.

Apel z dużym entuzjazmem poparły także osoby publiczne. Jako pierwsi swojego poparcia udzielili: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Rzecznik Kurii Krakowskiej ks. dr Robert Nęcek, znana polska scenarzystka Ilona Łepkowska i prezes firmy BLStream Mariusz Radziszewski.

Do apelu zostały dołączone rekomendacje, określające postulowane zmiany, opracowane przez zespół ekspertów UNDP (ONZ). Są to dr Michał Boni, Aleksandra Rusielewcz, Joanna Tanert, dr Bartłomiej Piotrowski, dr Krzysztof Heller i Mateusz Walewski. Powyższe grono specjalistów to think-thank projektu „Rodzic-Pracownik".

Rekomendacje zawierają rozwiązania, dzięki którym młodzi rodzice będą mieli szanse na stałą aktywność zawodową, zaś podejmowanie decyzji o macierzyństwie i tacierzyństwie nie będzie się wiązało z obawą o utratę miejsca pracy.

Kluczowe zagadnienia zawarte w rekomendacjach nawiązują do:

-
rozwoju partnerskiego modelu rodziny;
- rozwiązań dotyczących urlopów wychowawczych i składek emerytalnych;
- poprawy dostępu do żłobków i przedszkoli;
- wzrostu udziału w szkoleniach osób przebywających na urlopach wychowawczych i pełniących w rodzinie funkcje opiekuńcze.

Listy wystosowane do każdego z posłów oraz działania o charakterze lobbingowym dodatkowo wzmocnią postulaty apelu przekonujące do przyjęcia rekomendacji opracowanych przez projekt.

Jakie formy elastycznego zatrudnienia będą promowane? Opiekunowie projektu zwracają uwagę na:

TELEPRACA - umożliwia ona wykonywanie pracownikowi swoich obowiązków nie przebywając jednocześnie na terenie firmy. Telepraca to idealne rozwiązanie dla rodziców, które pozwala pogodzić pracę na rzecz swojej firmy z opieką nad dzieckiem.

JOB SHARING - elastyczne zatrudnienie w formule job sharing - „dzielenia pracy" (ang, job sharing, fr. partage de poste, niem. job sharing) to forma pracy polegająca na tym, że dwóch Pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy dzieli między siebie jedno stanowisko pracując np. po 4 godziny dziennie.

ZADANIOWY CZAS PRACY - taka metoda świadczenia pracy również posiada wiele zalet, które umożliwiają Pracodawcy rozliczenie Pracownika

Opiekunowie projektu "Rodzic-pracownik" zamierzają pozyskać poparcie dla swoich planów wśród polskich polityków. Chcą zainteresować postulowanymi zmianami w kodeksie pracy przedstawicieli polskiego parlamentu, głównie członków komisji sejmowych zainteresowanych rezultatem partnerstwa: komisji pracy, komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach (podkomisji stałej do spraw nowelizacji kodeksu), komisji rodziny i praw kobiet.

„Rodzic-Pracownik" to projekt, którego celem jest upowszechnianie i promocja elastycznych form zatrudnienia oraz wypracowanie narzędzi umożliwiających efektywne pogodzenie dwóch najważniejszych sfer życiowych: pracy i rodziny.

Projekt jest odpowiedzią na brak kompleksowych rozwiązań w zakresie świadczenia stosunku pracy, przy zastosowaniu elastycznych form zatrudnienia i zasad pracy na odległość.

Projekt adresowany jest do dwóch grup odbiorców. Pierwszą z nich są osoby sprawujące opiekę nad osobami zależnymi, m.in., małymi dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i starszymi.

Druga grupa adresatów to pracodawcy wszystkich sektorów rynku pracy - przedsiębiorcy prywatni, jednostki administracji wszystkich szczebli oraz organizacje pozarządowe.

Osoby zainteresowane elastycznymi formami zatrudnienia zapraszamy na stronę  www.portal.rodzic-pracownik.pl , na której dostępne są:

- poradniki na temat wdrażania elastycznych form zatrudnienia,
- metodologie wsparcia psychologicznego dla osób, które chcą pracować, a jednocześnie muszą opiekować się chorymi bliskimi,
- wzory umów elastycznych form zatrudnienia,
- porady ekspertów,
- artykuły na temat elastycznych form zatrudnienia,
- forum internetowe,
- społeczny apel do parlamentarzystów i rekomendacje zmian w prawie pracy,
- metodologie szkoleń promujących elastyczne formy zatrudnienia.

Każdy, kto chciałby oddać głos w tej ważnej kwestii dotyczącej przyszłości milionów polskich rodzin, może złożyć swój podpis w formie elektronicznej poprzez specjalny formularz na stronie internetowej www.portal.rodzic-pracownik.pl

Więcej informacji udzieli Wojciech Sury (603 974 675, wsury@profitcommunications.pl).

Partnerzy Projektu : Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie, Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości z Gliwic, Politechnika Świętokrzyska - Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kielcach, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku oraz agencja PR Profit Communications.


Słowa kluczowe: portal rodzic-pracownik.pl elastyczne formy zatrudnienia kodeks pracy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?