My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Studenci z Polski projektują telefony przyszłości

2012-06-25 11:19:39

W finałowej ósemce międzynarodowego wideokonkursu The Tomorrow Talks znalazły się aż dwie drużyny z Polski. O ich pomysłach na telefony przyszłości rozmawiamy ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drużyna z Uniwersytetu Łódzkiego:

dlaStudenta.pl: Chleb z masłem zawsze spada na posmarowaną stronę, telefon zaś zwykle upada na ekran. W konkursie HTC The Tomorrow Talks proponujecie rozwiązanie, które ma to zmienić. Na czym dokładnie polega Wasz pomysł?
Telefon upada na różne strony, ale jeśli już upadnie na ekran, to wiążę się to przeważnie z uszkodzeniem wyświetlacza. Wymyśliliśmy więc system, który pozwoli wykryć, którą stroną spada telefon i obrócić go za pomocą wibracji w ten sposób, aby telefon nie uderzył ekranem. Proponujemy również stworzenie telefonu z bardzo wytrzymałych materiałów, co będzie go czynić bardziej odpornym na uszkodzenia mechaniczne.

Skąd akurat taki pomysł? Z własnego doświadczenia?
Z doświadczenia własnego i znajomych. Mój telefon pomimo wytrzymałego ekranu „Gorilla Glass” po upadku na beton pękł. Jak się później okazało, koszty wymiany wyświetlacza na nowy były bardzo wysokie, więc z naprawy zrezygnowałem.

Możecie zdradzić, jak to ma działać od strony technicznej? Czy jest jakaś minimalna wysokość, z której telefon musi spadać, żeby zdążył wykonać obrót?
Na obrót telefonu mamy dwa pomysły, z których zdradzę jeden. W telefonie silniczki uruchamiające wibrację muszą być umieszczone przynajmniej po dwóch stronach telefonu przy zewnętrznych krawędziach. Przy obrocie silniczki miałyby za zadanie ruszyć w odpowiednich kierunkach i z odpowiednimi prędkościami. Telefon próbowałby zachować moment pędu i przez to obróciłby się na inną stronę niż wyświetlaczem w dół. Nie zbudowaliśmy jednak żadnego prototypu, aby sprawdzić np. minimalną potrzebną wysokość.

Każdy nowy bajer w telefonie skraca czas działania baterii. Użytkownicy smartfonów już narzekają, że baterie w ich telefonach działają stanowczo za krótko. Jak na żywotność baterii wpłynie wprowadzenie w życie Waszego pomysłu?
Żywotność baterii nie powinna się znacznie zmniejszyć ponieważ akcelerometr przeważnie i tak jest włączony. Telefon cały czas sprawdza, czy obraz ma być wyświetlony pionowo czy poziomo, a system odwracania telefonu włączałby się dopiero w momencie upadku. Wadą naszego rozwiązania może być jedynie nieco zwiększona masa telefonu.

Co myślą Wasi znajomi na temat tego pomysłu? Przyda im się? To rozwiązanie chyba wprost wymarzone dla imprezowiczów.
Znajomym ten pomysł się bardzo podoba i nas wspierają, za co bardzo im dziękujemy. To rozwiązanie jest dobre dla każdego – lepiej dmuchać na zimne. Telefon po upadku na ekran w jednej chwili traci dużo na wartości.

Jak oceniacie pomysły zaproponowane przez innych finalistów?
Wszystkie pomysły były ciekawe, jednak mi najbardziej do gustu przypadł pomysł drużyny z Niemiec i to ich najbardziej obawiam się podczas finału. Pomysł sąsiadów z zachodniej granicy polega na obliczaniu położenia bez ciągłej łączności z satelitami GPS.

Czy Wasza uczelnia – Uniwersytet Łódzki – wspierała Was jakoś w tym konkursie? Mogliście liczyć na pomoc?
Uczelnia, a w szczególności Wydział Fizyki i Informatyki bardzo nam pomagał. Najpierw poprzez spotkania informacyjne, później motywując nas do startu, a gdy konkurs już wystartował promowali zarówno nasze pomysły, jak i innych drużyn z Łodzi.

Rozmawiał: Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)


Drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

dlaStudenta.pl: Pomysł, który zgłosiliście w konkursie HTC The Tomorrow Talks, ma zrewolucjonizować sposób odbierania połączeń w telefonie. Możecie opowiedzieć, na czym on dokładnie polega?

Pomysł jest bardzo prosty, dotyczy szybkiego odbierania telefonu w trybie głośnomówiącym. Wystarczy, że użytkownik dwukrotnie w dowolnym miejscu dotknie ekran i już może prowadzić swobodną rozmowę bez potrzeby trzymania aparatu w ręce. Zaproponowana przez nas funkcja jest przydatna w sytuacjach, gdy odbieranie telefonu jest utrudnione, np. podczas jazdy samochodem.

Jak wpadliście na ten pomysł? Aż tyle połączeń Wam umykało?
Czasami zdarzały się takie sytuacje, jednak przede wszystkim chcieliśmy, aby odbieranie i rozmowa były jeszcze łatwiejsze i nie wymuszały przerywania wcześniej wykonywanych czynności. Mieliśmy wiele pomysłów, ale wybraliśmy ten, ponieważ wydał nam się najbardziej użytecznym i realnym do wykonania.

Wasz pomysł wydaje się rozwiązaniem dość prostym, ale jakże przydatnym. Jak sądzicie, dlaczego żaden producent smartfonów jeszcze nie wprowadził go w życie?
Większość producentów prześciga się w ulepszaniu smartfonów pod względem parametrów technicznych. My skupiliśmy się  na tym, co jest najważniejsze dla każdego posiadacza telefonu w codziennym użytkowaniu. Mamy nadzieję, że być może w przyszłości nasz pomysł zostanie wykorzystany i ułatwi życie wielu ludziom.

Jak oceniacie pomysły zaproponowane przez innych finalistów?
Są świetne! Widać, że nasi koledzy włożyli mnóstwo pracy i trzeba przyznać, że konkurencja jest mocna. Każdy z prezentowanych pomysłów jest zupełnie inny i sądzimy, że jury będzie miało spory problem z wyłonieniem najlepszego.

Czy Wasza uczelnia – Uniwersytet Jagielloński– wspierała Was jakoś w tym konkursie? Mogliście liczyć na pomoc?
Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwłaszcza podczas nagrywania filmu konkursowego. Film w całości powstał na terenie nowego budynku Wydziału Matematyki i Informatyki. Pomocą i radą służył nam także Ambasador marki HTC przy Uniwersytecie Jagiellońskim – Michał Kordas. Poza tym nagrywanie filmu okazało się świetna zabawą i bardzo miło będziemy wspominać ten czas.

Rozmawiał: Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)



Finał The Tomorrow Talks odbędzie się 29 czerwca w Management Center Innsbruck w Austrii, gdzie finaliści przedstawią swoje innowacyjne pomysły na telefony przyszłości przed międzynarodowym jury oraz publicznością. Zwycięska propozycja zostanie wyłoniona na podstawie kreatywności oraz tego, jak się zaprezentuje na scenie. Równie ważnym kryterium będzie to, ile korzyści urządzenie może przynieść użytkownikowi. Laureaci walczą o udział w pięciodniowych warsztatach ze specjalistami z HTC, które mają na celu rozwinięcie zwycięskiego pomysłu, oraz o wyjazd na dziesięciodniowe wakacje do wybranego przez siebie miejsca. Więcej informacji na www.thetomorrowtalks.com

Słowa kluczowe: The Tomorrow Talks uniwersytet łódzki uniwersytet jagielloński
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?