Polska - News

Praktyki letnie – przyjemne z pożytecznym

2009-04-01 11:03:32

 Wakacje. Okres beztroskiego wypoczynku z dala od uczelni i związanych z nią obowiązków. Zasłużone w mniejszym lub większym stopniu przez studentów, dla których wreszcie następuje czas błogiego nicnierobienia.

No właśnie. Część żaków sumiennie skorzysta z możliwości wakacyjnej beztroski, a część będzie nastawiona na jak najbardziej efektywne wykorzystanie wolnego czasu. I z myślą o tych właśnie osobach stworzono programy praktyk letnich. W głowach potencjalnych kandydatów mogą się snuć w związku z tym pytania: Czy warto podejmować praktyki zawodowe i rezygnować z możliwego wypoczynku? W jakim celu, skoro równie dobrze praktyki można przeprowadzić w czasie roku szkolnego? Co takiego mogą dać praktyki letnie i czemu warto się nimi zainteresować?  Zdecydowanie warto. Programy tego typu mogą być świetną alternatywą dla nudnej, „odbębnionej" praktyki w czasie semestru, na którą nigdy nie ma czasu i której celem jest tylko i wyłącznie uzupełnienie studenckiego indeksu.

W obecnych czasach, powszechnie wiadomo, iż doświadczenie zawodowe jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję w momencie ubiegania się o pracę. Nie sposób jednak wymagać od osoby uczącej się i zdobywającej wiedzę teoretyczną, kilkuletniego doświadczenia zawodowego. Co ciekawe większość studentów lub absolwentów podczas rozmów o pracę spotyka się z zastrzeżeniami odnośnie braku doświadczenia. Interesuje mnie zasadność takich zastrzeżeń jak i ich źródło. Wygląda na to, iż duża liczba pracodawców nie pamięta samych siebie z okresu studenckiego, gdzie żmudnie zdobywana wiedza teoretyczna nijak ma się do praktycznej, co w efekcie owocuje podjęciem pracy dorywczej, nie związanej z wykształceniem. Od czegoś jednak zbieranie doświadczenie rozpocząć należy i  wygląda na to, że podjęcie praktyk zawodowych ukierunkowanych na interesującą nas branżę, jest tutaj dobrym pomysłem. Praktyki zawodowe, oprócz cennego doświadczenia, dają również możliwość swoistego obycia się ze środowiskiem pracy, a także zapoznania się z wewnętrznym funkcjonowaniem firmy.

Czemu praktyki letnie?

Przede wszystkim okres letni to dobry moment, aby zdobyć nowe doświadczenie zawodowe bez obaw związanych z brakiem czasu, niemożnością dopasowania terminów, czy też pogodzenia pracy z nauką. Zalety dobrze przeprowadzonych praktyk są zrozumiałe. Podczas ich trwania praktykant/stażysta może zapoznać się ze specyfiką przedsiębiorstwa, sprawdzić własne umiejętności i predyspozycje, a także - co najważniejsze - zdobyć praktyczne doświadczenie. Celem praktyk jest przekazanie wiedzy, będącej w większości przypadków rozpoczęciem zawodowej wędrówki adepta, dlatego też przez cały okres trwania programu tego typu, praktykanci powinni znajdować się pod opieką mentora. Osoba taka będzie służyć radą i pomocą w zakresie przygotowywanych działań, a także będzie w stanie bacznie obserwować postępy swoich podopiecznych. Trzeba podkreślić, że często uczestnicy programów stażowych muszą radzić sobie z realnymi problemami biznesowymi dopasowanymi do działu w obrębie, których pracują. Projekty, przy których praktykanci pogłębiają swoją wiedzę są dla nich tym samym sporym wyzwaniem będąc równie ważnymi i istotnymi z punktu widzenia przedsiębiorstwa, w którym dana praktyka się odbywa (np. działania dotyczące  wprowadzenia na rynek nowej marki czy też próby opracowania bardziej efektywnego sytemu organizacji pracy).

Jak wygląda proces rekrutacyjny?

Aplikowanie na praktyki letnie rozpoczyna się oczywiście od wysłania swoich dokumentów. Często pierwszym etapem rekrutacji jest udział w Assessment Center. Jest to sesja mająca na celu zbadanie kluczowych kompetencji kandydatów, które są niezbędne dla pracodawcy. Przykładowo, mogą to być umiejętność pracy w grupie, wysokie umiejętności komunikacyjne, odporność na stres, czy też zdolności analityczne. Po sesji osoby, które otrzymały najlepsze wyniki zapraszane są na programy praktyk, gdzie będą miały możliwość zdobywania, nierzadko swojego pierwszego, doświadczenia zawodowego.
Część firm, głównie największych korporacji, jak np. Deloitte, KPMG, Ernst & Young, Pricewaterhouse Coopers przewidują wieloetapowe procesy rekrutacyjne. Inne firmy jak np. Grupa Adweb, Amica, Bank BGŻ koncentrują się od początku na przeprowadzeniu indywidualnych rozmów z kandydatami lub też tworzą tematyczne zagadnienia  do rozwiązania dla kandydatów. Zadania tego typu, często pozwalają na uzyskanie pierwszej informacji zwrotnej odnośnie drzemiących w osobie aplikującej umiejętności.

Gdzie aplikować?

Nabór na praktyki letnie w większości przypadków trwa przez cały rok. Najczęściej informacje tego typu są podawane na firmowych stronach internetowych. Często w przypadku najbardziej prestiżowych firm terminy składania aplikacji są wyznaczone odgórnie, stąd warto sprawdzić co i jak, a najlepiej do kiedy . Znaczenie ma także duża ilość zainteresowanych osób. Często na jedno miejsce przypada kilkunastu kandydatów.

Obecnie wśród firm przeprowadzających praktyki lub obozy letnie znajdują się miedzy innymi:
ING (oferuje rozbudowany program praktyk letnich skierowany do studentów, którzy ukończyli przynajmniej III rok studiów), Nestle (w okresie wakacji proponuje „Letnią praktykę z Nestle" dla studentów ostatnich lat), Grupa Kapitałowa Mieszko (organizuje co roku program praktyk letnich w obrębie przeróżnych działów firmy), Grupa Adweb - Agencja Marketingu Zintegrowanego (prowadzi letni program staży w obrębie usług interaktywnych i działań wizerunkowych).

Oprócz wymienionych powyżej firm programy praktyk letnich warto także zwrócić uwagę również na: Danone, Citi Handlowy, Philips Lighting Poland, Kompania Piwowarska oraz Cadbury Wedel.

Wszystkie wymienione powyżej firmy proponują rozbudowane programy praktyk umożliwiające zdobycie cennego doświadczenia. W większości z nich program ustalany jest indywidualnie podczas konsultacji z praktykantem, w efekcie umożliwiając zdobycie doświadczenia w obrębie interesujących dla przyszłego praktykanta zagadnień. W takim przypadku korzyść jest obopólna. Praktykant czuje się doceniony jak pracownik, którego oczekiwania brane są pod uwagę, a firma zyskuje tym samym zmotywowanego i oddanego człowieka, z którym być może w przyszłości będzie mogła nawiązać stałą współpracę. No właśnie. Warto w tym miejscu wspomnieć o sytuacjach, w których dla wielu osób przygoda z praktykami zakończyła się pozostaniem u pracodawcy na dłużej. Jakby nie było, większość aplikantów zgłaszających się na staże/praktyki właśnie takiej możliwości chciałaby oczekiwać. Tym samym praktyki  jawią się jako świetna możliwość na zaprezentowanie swojego potencjału i umiejętności, co może zaowocować zdobyciem pracy, która w normalnych warunkach byłaby dla tak młodego kandydata nieosiągalna.  

Przy poszukiwaniu praktyk warto wcześniej dowiedzieć się, czego dokładnie oczekuje się na nich od praktykanta. W niektórych firmach i instytucjach jakość praktyk pozostawia wiele do życzenia. Jeśli już ktoś decyduje się  poświęcić swój wolny czas, niech przyniesie to korzyści w postaci zdobycia rzetelnej wiedzy i doświadczenia. Doradzam sprawdzanie informacji na temat firmy i jej opinii w środowisku jak i śledzenie wypowiedzi osób biorących udział w praktykach nas interesujących. Niejednokrotnie przekazy tego typu, mogą dać nam ciekawy obraz interesującego nas pracodawcy, jak i programu przez niego oferowanego.

Wszelkiego rodzaju praktyki i staże organizowane przez firmy w czasie letnim cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Umożliwiają stałe podnoszenie swoich kwalifikacji w odpowiedzi na ciągle rosnące wymagania pracodawców. Programy tego typu pomagają również odnaleźć się młodym, ambitnym osobom  na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Dzięki letniej przygodzie z praktykami, osoby tego typu mogą postawiać swój pierwszy krok na indywidualnej ścieżce kariery, rozpoczynając tym samym swoją profesjonalną aktywność zawodową.

ip

Słowa kluczowe: gdzie zrobić letnie praktyki staże lato praktyki dla studentów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]

Na znaczeniu w tym roku będzie zyskiwać technologia HCE, czyli zbliżeniowe płatności telefonem.

Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]
Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]

Spośród puli badań podstawowych oferowanych przez NFZ 12-13 proc. jest finansowanych z kieszeni pacjenta.

Na rynku wciąż zbyt mało materiałów edukacyjnych dla niepełnosprawnych uczniów [WIDEO]
Na rynku wciąż zbyt mało materiałów edukacyjnych dla niepełnosprawnych uczniów [WIDEO]

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną wymagają szczególnych warunków nauczania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]

Na znaczeniu w tym roku będzie zyskiwać technologia HCE, czyli zbliżeniowe płatności telefonem.

Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]
Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]

Spośród puli badań podstawowych oferowanych przez NFZ 12-13 proc. jest finansowanych z kieszeni pacjenta.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?