My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

2011-06-06 14:52:37

Patrycja Jeziorek - lektor i egzaminator TELC w warszawskiej szkole angielskiego English For You przedstawia sposoby na naukę obcego języka.

Gdy zaczynasz uczyć się nowego języka, zastanawiasz się, jak to zrobić skutecznie, tak aby Twoja nauka przyniosła pożądane efekty. Oto kilka rzeczy, o których, moim zdaniem, warto pamiętać:

Po pierwsze, nie bój się

Jednym z najważniejszych problemów osoby wkraczającej w świat nowego języka jest strach. Wielu z was czuje lęk przed odezwaniem się w języku angielskim w obawie przed ośmieszeniem się. To błąd. Najszybciej uczysz się poprzez wykorzystywanie w praktyce świeżo nabytych umiejętności oraz w efekcie doprowadzanie ich do perfekcji. Powiedzenie „praktyka czyni mistrza” (Eng. Practice makes perfect) ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zanim dziecko nauczy się samodzielnie jeść, zawartość łyżeczki wielokrotnie ląduje na stole bądź jego kolanach. Ale dziecko się nie zniechęca. Pomimo nieudanych prób zawzięcie dąży do celu, jakim jest uniezależnienie się od rodzica w sferze posiłków. I pewnego dnia osiąga ten cel. Tak samo jest z nauką języka – ćwicz jedno słowo, zdanie, etc. tak długo, aż wyjdzie ci to dobrze. Nie pozwól aby strach powstrzymał cię przed osiągnięciem upragnionego celu.

Po drugie, motywacja na wagę złota

Nauka bez motywacji jest nużąca i zniechęcająca. Uświadom sobie powód, dla którego się uczysz. Chcesz znaleźć lepiej płatną pracę, studiować za granicą, a może po prostu zrozumieć o czym śpiewa Twój ulubiony wykonawca? Każdy powód jest dobry, bo zachęca Cię do dalszej nauki. O ile łatwiej nauczyć się czegoś, jeśli samemu się tego chce, a nie wtedy kiedy jest się zmuszanym. Stwórz plan i konsekwentnie go realizuj. Efekty zobaczysz szybciej niż Ci się wydaje. Pamiętasz wyniki wszystkich meczów swojej ulubionej drużyny? A może nazwy wszystkich płyt ulubionego artysty? Zastanawiasz się czemu te fakty bez problemu trafiają do Twojej głowy? Bo to Twoja pasja, ona sprawia, że jesteś otwarty na wiedzę. Podobną pasję możesz w sobie rozwinąć i dla języka obcego. Zainteresuj się krajem, z którego on pochodzi, jego kulturą, historią. To na pewno zmotywuje Cię do nauki języka.

Po trzecie, samo nie przyjdzie

Jeśli myślisz, że samo uczestniczenie w kursie języka pozwoli Ci opanować go szybko i na wysokim poziomie, to jesteś w błędzie. Jeśli przekonują Cię zapewnienia o wysokiej skuteczności rewelacyjnej nowej metody, wykorzystywanej przez jakąś szkołę, dzięki której nie będziesz musiał praktycznie nic robić, a język sam wejdzie Ci do głowy, to oszukujesz sam siebie. Oczywiście, dzięki ciągłym pracom naukowców możesz korzystać z coraz to nowszych i skuteczniejszych metod nauki języków, ale pamiętaj o jednym: nie wystarczy, że ”zapłacisz i masz”, nic samo nie przyjdzie. Każdej metodzie należy poświęcić swój czas i trochę wysiłku. Dopiero wtedy masz szansę na wyniki.

Po czwarte, zrozum, nie zakuwaj

Pamiętasz studencką zasadę trzech Z? Zakuć, zdać, zapomnieć. No właśnie, zapomnieć.. Materiał wyuczony na pamięć jest mniej trwały niż informacje przyswojone poprzez zrozumienie. Próbując coś zrozumieć myślisz, kojarzysz, analizujesz, porównujesz. Taka metoda trafia do podświadomości i dzięki temu jest mniej ulotna. Staraj się zrozumieć zasady gramatyczne, jakoś je sobie wytłumaczyć. Dobre będzie też porównywanie ich z zasadami języka ojczystego. Skojarzenia są natomiast pomocne zwłaszcza w nauce słówek. Ucząc się nowego zwrotu czy czasu, odnoś jego użycie do konkretnych, życiowych sytuacji. Dzięki temu będzie Ci łatwiej je przywołać w odpowiednich okolicznościach.

Po piąte, otaczaj się językiem

Jednym z najlepszych sposobów na naukę języka jest otaczanie się nim. Rób notatki po angielsku, korzystaj z anglojęzycznej literatury, słuchaj radia, muzyki, oglądaj wiadomości, filmy, programy telewizyjne – wszystko po angielsku. Możesz wypisywać sobie nowe słówka na karteczkach i naklejać je w różnych miejscach w domu. Przechodząc obok zerkaj na nie. Rozmawiaj ze znajomymi po angielsku – oni pewnie też uczą się tego języka. Znajdź też anglojęzycznych przyjaciół korespondencyjnych (eng. penpals / penfriends) w internecie i czatuj z nimi jak najczęściej. Ważne jest też nauczyć się słuchać języka – włącz więc radio, płytę cd bądź audiobook i słuchaj – o wiele trudniej jest zrozumieć język, kiedy nie widzi się mówiącego.

Po szóste, systematyczność to klucz


W przypadku nauki języka, systematyczność jest naprawdę bardzo istotna. Tutaj jej brak odczujesz najdotkliwiej, tu najtrudniej zapełnić luki, douczyć się pewnych rzeczy. I nie chodzi tu jedynie o przypominanie sobie słówek i regułek z zeszytu (choć to też ważne), ale także o systematyczny ”żywy” kontakt z językiem. Czytaj, oglądaj, rozmawiaj. W przypadku języka trzeba przecież pamiętać wszystko – to czego nauczyłeś się dwa lata temu, jak i materiał z wczorajszych zajęć. Systematycznie korzystając z języka nie musisz już przypominać sobie co chwila ”zagubionych” słówek. Nauczone kiedyś zasady i zwroty po prostu wchodzą Ci w krew.

Po siódme, powtarzaj, powtarzaj, i jeszcze raz powtarzaj


Wiele osób wracających do nauki angielskiego po kilku latach przerwy mówi mi, że nie miały okazji używać języka przez te lata i wiele rzeczy zapomniały. Inne osoby, które ciągle się uczą, często łapię na tym, że świetnie kojarzą słówka z aktualnie przerabianego tematu, a nie pamiętają już tych, których uczyły się w poprzednim bloku tematycznym. Dlatego tak ważne jest, aby powtarzać sobie materiał. I nie musisz w tym celu ślęczeć nad książką. Znacznie łatwiejszą formą usystematyzowania, przypomnienia sobie wiadomości jest czytanie, od czasu do czasu oglądanie anglojęzycznej telewizji. Szukaj książek, czasopism, artykułów na znane Ci tematy. Niedawno uczyłeś się o zwierzętach? Zajrzyj do National Geographic, obejrzyj Animal Planet. Może przy okazji dowiesz się czegoś nowego?

Po ósme, nie daj się rutynie

Pamiętaj, rutyna Cię ogranicza! Masz swoją sprawdzoną metodę nauki, np. słówek? Świetnie, ale spróbuj czasem czegoś nowego. Wykorzystaj wszystkie możliwości. Korzystanie ze wszelkich dostępnych metod, źródeł i narzędzi do nauki języka sprawi, że nauka będzie ciekawsza, i, co równie ważne, szybsza i skuteczniejsza. Oglądaj anglojęzyczną telewizję, czytaj czasopisma, tłumacz piosenki, czytaj anglojęzyczne strony w internecie, koresponduj z ludźmi z całego świata. W ten sposób nie wpadniesz w rutynę, a nauka Ci się nie znudzi.

Po dziewiąte, nie bój się testować swojej wiedzy

Wielu uczniów uważa, że ćwiczenia i testy to najnudniejsza i najmniej ”życiowa” część nauki języka. Żmudne uzupełnianie ćwiczeń i rozwiązywanie testów wydaje się być zaprzeczeniem idei ”życiowego” i praktycznego nabywania i wykorzystywania umiejętności językowych. Jednakże rozwiązywanie zadań i testów, np. na stronach internetowych, bądź w interaktywnych kursach komputerowych, może być swoistym punktem odniesienia do porównania swoich rezultatów. Zrób test dziś, następnie powtórz go za miesiąc i zobacz jakie postępy zrobiłeś. W ten sposób zobaczysz, co musisz jeszcze poprawić, ile jeszcze brakuje Ci do wymarzonego poziomu znajomości języka.

Po dziesiąte, baw się!


Nie pozwól, aby nauka języka stała się dla Ciebie przykrym obowiązkiem. Mam nadzieję, że korzystając z powyższych sugestii, uda Ci się tego uniknąć. Znajdź swój sposób na angielski, a zapewniam Cię, że nauka nigdy nie będzie nudna i nieefektywna.

Patrycja Jeziorek
Lektor języka angielskiego
Egzaminator TELC
www.englishforyou.pl

Słowa kluczowe: język angielski nauka kursy online słówka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?