My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Zbyt głośna śmierć

2006-11-24 13:10:55
 Górnicza tragedia zabrała z tego świata 23 osoby. Prezydent ogłosił żałobę narodową. Tylko dlaczego mnie to nie przybija?

Nie ma watpliwości – wydarzyła się tragedia, a dokładniej 23 osobne tragedie, z którymi bliscy ofiar będą próbować radzić sobie przez całe życie. W momencie gdy zawaliły się stropy, zawaliło się ich życie. Nie sposób opisać bólu, straty i pustki, które wypełnią serca rodzin górników.

Dużo łatwiej ubrać w słowa refleksje odnośnie reakcji na wypadek w “Halembie”. Były one natychmiastowe. Media zasypały społeczeństwo górą faktów i produktów emocjonalnych. Informacje były wyczerpujące, każdy stał sie momentalnie ekspertem od górniczych tragedii. Dokładnie tak, jak każdy stawał się znawcą ataków terrorystycznych, odśnieżania hal targowych, czy skoków narciarskich...

Kilka lat temu od doświadczonej dziennikarki usłyszałem, że jej gazeta ma już teczkę materiałów przygotowanych na ewentualną śmierć papieża. Czy podobnie było z kopalniami? Skoro media “przewidziały” tsunami, równie dobrze mogły mieć przygotowane materiały o katastrofach górniczych. Dzięki temu już kilkadziesiąt minut po zawale, mogliśmy przeczytać o największych górniczych tragediach w historii...

Jeszcze szybciej portale internetowe zmieniły kolorystykę, zamieściły specjalne działy poświęcone “Halembie”. Zrobiły to, co przewiduje “procedura potragediowa”. Ciężko mi się bowiem oprzeć wrażeniu, że media nauczyły się przeżywać żałobę, że jest to pewien element rutyny. Model ubolewania w dużej części “stworzyła” śmierć papieża. Teraz jego stosowanie jest miarą stosowności.

Widać nikt nie chce być niestosowny, bowiem lawina ubolewań potoczyła się nadspodziewanie szybko. Funkcjonowanie zawiesiły dyskoteki, instytucje kulturalne; odwołano wydarzenia festiwalowe. Skąd to współczucie, w jaki sposób właściciele tych podmiotów solidaryzują się ze zmarłymi? Śmiem twierdzić, że w żaden. Solidaryzują się z innymi podmiotami, które przecież wstrzymały funkcjonowanie.

Nie mówię, że ich właściciele to ludzie bezduszni, niewrażliwi. Śmierć jest elementem życia – w mediach w dodatku nadreprezentowanym. Dlaczego więc nie ubolewamy codziennie? Właściwie kłódki nie powinny znikać z drzwi – tyle zła się dzieje. Czy chodzi jedynie o liczbę ofiar? Jeśli tak, to jest to smutna konstatacja.

Może jednak górnik to zawód specjalnej troski, niańczony w PRL-u przez władzę, a teraz zaniedbany. Przywileje, społeczne uznanie i etos. Jak napisał Łukasz Warzecha rąbanie węgla nie jest misją, ale zwykłą pracą. Ale władza wie swoje, ulega żądaniom, ubolewa nad tragediami, które w górnictwie są nieuniknione.

A jeśli jeszcze pracuje się w kopalni, która dawno powinna zostać zamknięta, bo nie spełnia norm bezpieczeństwa... Wiadomo, siła związków zawodowych i ich troski o pracowników. Troska nie zawsze kończy się jednak dobrze, partykularne interesy najczęściej uderzają w innych. We wtorek uderzyły siłą kilkuset ton.

Prezydent ogłosił żałobę narodową. Naród jednak nie czuje wielkiego smutku. Zginęli górnicy, tam jest niebezpiecznie, tragedia – cóż więcej można powiedzieć. Jaka ma być moja więź emocjonalna z ofiarami i ich rodzinami? Humanizm? Nie znalazłby tyle łez by być jego wyznawcą bez skazy. Zamknięte kino nie pogłębi mojej zadumy, śląska tragedia jest dla mnie małym punkcikiem, na który jeśli skieruję wzrok to zadumam się i wyciszę. Nie potrzebuję przesłaniać “Halembą” całego świata. Punkt wystarczy.

Nie wiem czy nauczymy się radzić sobie ze śmiercią. Polskie społeczeństwo informacyjne jest w fazie tworzenia. Póki co korzysta ze wzorców, zamazując łzami całą przestrzeń informacyjną. Marzy mi się takie społeczeństwo, które narysuje punkt i powie: “patrz”.

Marcin Gębicki
Redaktor Naczelny

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Dziennikarz to dziennikarz [0]
    kierowca
    2007-01-16 00:46:12
    Pana Marcina można zaliczyć do dziennikarzy, więc żeby narobić szumu wokół siebie pisze coś całkiem odwrotnego. Prawie jak Juruś Urban'ek. Eeeehhh pismaki. Tydzień temu człowiek wtargnął mi pod koła auta. Trup na miejscu. Co czuję? Nic. Nie powinno go tam być. I tyle. Więc z tą śmiercią to jest tak, że dopóki nas osobiście ona nie dotyczy to szczególnie nie zwracamy na nią uwagi.
  • Zupełnie inny punkt widzenia cz.3 [0]
    Radek Miszczak
    2006-11-28 20:11:27
    poprawienia świata, czy może się myle? pozdrawiam
  • Zupełnie inny punkt widzenia cz.2 [0]
    Radek Miszczak
    2006-11-28 20:10:57
    Polska - jako całość jest w stanie się w pewien sposób zmobilizować w takich ciężkich chwilach. I nawet w ten symboliczny sposób ich wesprzeć. Olewając to i wybierając wybranie się na melanż pokazujemy, jak bardzo w dupie mamy wszystko, co dzieje się w okół. A taka podstawa grozi poważnymi chorobami wenerycznymi. Co więcej, uważam, że taka błyskawiczna reakcja mediów świadczy o ich profesjonalizmie. Czy lepiej byłoby czekać kilka dni, by przygotowały takie stosowne materiały? I skąd ten atak na górników? Czy nie jest to przypadkiem forma pogardy człowiekiem z "niższego szczebla drabiny ekonomicznej", może nawet społecznej? Bo nie ma wykształcenia czy nie zarabia w korporacji? Czy autor tego artykułu sugeruje, że gdyby zawalił się np. biurowiec, to nie byłoby żadnej reakcji, bo w PRL-u biznesmeni nie byli faworyzowani? Absurd. Negowanie dobrych posunięć (żałoba, wsparcie finansowe) na zasadzie "a śmierci pojedynczego górnika się tak nie nagłaśnia" chyba nie jest drogą do poprawi
  • Zupełnie inny punkt widzenia [0]
    Radek Miszczak
    2006-11-28 20:08:28
    Śmiem twierdzić, że prezentowany w tym artykule pogląd (baaardzo powszechny wśród młodych ludzi) to przejaw smutnego faktu, jak bardzo konsumpcyjnym społeczeństwem jesteśmy. Że jako ludzie młodzi mamy coraz mniej wyższych wartości, które mogłyby nas łączyć. Tego typu tragedie i następująca po nich żałoba to są właśnie wyjątkowe dla każdego kraju dni solidarności, zadumy, w którym obywatele powinni się w pewien sposób łączyć postępowaniem. Ale co tam, jest sobota, jest imprezka, trzeba się znowu upić, wyjść na miasto, jakby tydzień temu nie było tej soboty, albo nie było jej za tydzień. Społeczeństwo obywatelskie przejawią taką charakterystykę, że jest w stanie podporządkować się decyzjom demokratycznie wybranej władzy, nawet jeśli się z nimi nie zgadza. Może dla nas tego typu tragedia nie jest bezpośrednim problemem, ale trochę wyobraźni ludzie - żałoby to forma wsparcia na duchu tych ludzi, których tragedia dotyczy. Wtedy mogą czuć, że nie są sami w tym dramacie, a że nasz naród - P
  • a [0]
    a
    2006-11-28 19:24:18
    no tak, jakis czas temu na interii pan ziemkiewicz naskrobal w podobnym tonie i prawie 2 tysiace ludzi przyznalo mu racje, to warto odgrzac kotleta i okazac sie tym 1, ktory o tym pisze. Ehhh, ciekawe jakby tam Twoj ojciec zginal jak bys na to patrzyl, a ze wybory sie zblizaly i cza bylo marcinkowi w warszaffce pomoc to co, premier robil co mogl, proste nie?
  • odważny tekst [0]
    nika
    2006-11-28 14:28:47
    Po raz pierwszy chyba ktoś szczerze powiedział, że "rozreklamowanie" tej tragedii jest żałosne, dlatego też, pomimo iż niektóre punkty artykułu nie są zgodne z moim punktem widzenia, ogólnie tekst uważam za bardzo dobry i wart uwagi. Pokazuje przede wszystkim coś bardzo symptomatycznego nie tyle dla Polski, ale i dzisiejszego świata, codzienności- mianowicie rzeczywistość sprowadzoną do szumu informacji, wideoklipów i trywializacji. Smutne to ale prawdziwe.
  • Świetne!! [0]
    Sigh
    2006-11-28 12:37:11
    W 100% się zgadzam z tym, co zostało napisane w tym artykule. Od 4 miesięcy nie mam w domu tv. Słucham radia, ale raczej wybieram stacje typowo muzyczne, więc nie docierają do mnie różne informacje. I szczerze mówiąc - czuję się z tym dużo lżej!! Media mają niezłą radochę z bombardowania nas tragediami. A jaki tak naprawdę mają te tragedie wpływ na życie przeciętnego człowieka? Każdego dnia umierają tysiące ludzi na świecie. To może codziennie zaczniemy chodzić w żałobie z tego powodu! Fajnie jest przeczytać, że inni myślą podobnie do mnie. Wielkie dzięki!! :)
  • Szczera prawda! [0]
    Moni$
    2006-11-28 10:42:56
    Mam taką samą opinie co Redaktor i głośno wyrażałam ją wśród znajomych i rodziny i spotkałam sie z WIELKĄ dezaprobatą.Ciesze sie,że ktoś ma podobne zdanie na ten temat :)
  • Śmierć jest tragedią bliskich [0]
    Yogurt
    2006-11-27 23:09:36
    Pani Arletto. Proszę mi powiedzieć, czy poszłaby pani na pogrzeb człowieka, który zmarł w wypadku samochodowym i mieszkał raptem 3 klatki dalej, ale go pani nie znała. Ja już może odpowiem - NIE. Dlaczego? Bo to nie pani biznes. Śmierć jest "tragedią", ale w rodzinie. Pisanie słów typu, proszę sobie wyobrazić mnie po prostu śmieszy. Redaktor pisze o jego odczuciach związanych z tym wszystkim gdzie jest osobą 3, a może i 4 w całym tym wydarzeniu, a pani chce zmienić jego punkt widzenia na osobę pierwszą. To jest dopiero niestosowność.
  • śmierć jest elementem życia.... [0]
    Arletta
    2006-11-27 22:04:59
    śmierć jest elementem życia, ale na śmierć reagujemy współczuciem i spuszczoną głową, gdy nie wiadomo co powiedzieć.. niech więc nikt nie mówi, że czarno-białe loga portali to tylko stosowność.. jeśli kogoś to nie wzrusza tak jak nie wzruszyła go śmierć Ojca Świętego to chciałoby się powiedzieć że to jego problem.. proponuję zastanowić się nad sobą i "pogdybać" co by się stało gdyby Twój tato, Szanowny Redaktorze pracował w kopalni, pracował w budynku WTC lub jechał do pracy londyńskim metrem.. nie zarzucam nieczułości, ale proszę o refleksję..
  • Brawo [0]
    PR
    2006-11-26 22:59:06
    Swietnie napisane i w dodatku przemyslane. Zgadzam sie z Redaktorem. A ilu ludzi ginie codziennie bez zadnego echa w duzo gorszych okolicznosciach ... ale jak to napisano ,echo PRLu nadal robi swoje.
  • Halemba [0]
    Ja
    2006-11-26 17:43:31
    Bardzo współczuję rodzinom, górników, które straciły mężów, ojców,synów itp.Ale nak naprawde ten cały szum, duze wsparcie finasowe jest troche krzywdz¹ce dla innych górników bo przeciez czesto sie zdaża, że zginie jeden czy dwóch. I czy jest wtedy wsparcie dla rodziny ze strony rz¹du,innych ludzi? Co najwyzej inf o tragedii dowiemy sie z telegazety.Czy to nie jest krzywdz¹ce i niesprawiedliwe?.A to jak niektórym górnikom ZUS zabrał renty? O to rz¹d szumu nie robi, żeby im jakos pomóc. Poza tym codziennie gina ludzie.I rodziny musza radzic sobie same. Polska jest tak naprawde bardzo niesprawiedliwym krajem!!!!
  • zaduma [0]
    M
    2006-11-26 17:35:26
    przeczytalam i ...,z jednej strony mam ochote krzyknąc zastanów sie chlopcze co piszesz a z drugiej przyzjac racje ,na razie stoję po srodku i jedyne co moge to pogratulowac odwagi..choc nie bede sie w 100%zgadzac jak coniektorzy wczesniej,moze dlatego ze mieszkam w Katowicach i bylam blizej tego wszystkiego i ludzi ktorych rodzin to dotyczylo,a moze dlatego ze dla mnie to co zrobily media to w pewnym sensie nakreslenie tego punktu,powiedzenie-patrzcie! jestem jedna z nielicznych ktorzy w tym tyg nie poszli na zadna impreze nie dlatego ze byla zaloba narodowa ale dlatego ze czuli w srodku taka potrzebe i nawet gdyby nie bylo to odgornie nakazane glupio by mi bylo sie bawic w czasie gdy moja kolezanka zastanawia sie ktore z ciał to ciało jej ojca...
  • To efektowne [0]
    DJRato
    2006-11-26 17:11:52
    Kiedy w maju zmarł mój dziadek, nikt nie ogłosił żałoby narodowej... Gdy giną ludzie w wypadkach, nikt nie ogłasza żałoby narodowej... Umierają ludzie w szpitalach, bo pomoc przyszła za późno - załoby nie ma... bo to nie jest medialne... to nie przyniesie zwiększenia poparcia...w dodatku w tygodniu wyborczym... a przy okazji - jakie to medialne - zrezygnować z kampanii wyborczej, bo żałoba narodowa... albo też te miliony co tam płyną... ludzie czyście powariowali... w ten sposób działając zagubicie wartość słów :"żAŁOBA NARODOWA". Władzo zastanów się co robisz... i żeby nie było, współczuję rodzinom, które straciły swoich bliskich, ale bez przesady - prezydencie, nie uznaję ogłoszonej żałoby narodowej...
  • Jeden dziennikarz TVN24... [0]
    Seth
    2006-11-26 14:06:40
    rozmawiając "na żywo" z członkiem ekipy ratunkowej zapytał: "a proszę powiedzieć, w jakich odległościach odnajdowano kolejne ciała...". Zjawisko ostatnio niestety coraz częstsze: "co pani czuła, gdy znalazła pani swoje dziecko z odrąbaną głową"... Świat mediów choruje zbiorowo na głowę.
  • '' [0]
    x
    2006-11-25 23:40:55
    swietny tekst
  • Szacunek [0]
    Marek
    2006-11-25 20:30:42
    Jestem pod wrażeniem...
  • mała uwaga [0]
    gosc
    2006-11-25 19:49:37
    tekst szczery, ale "Funkcjonowanie zawiesiły dyskoteki" - jakos tego nie zauważyłem, w piatek kluby raczej pustkami nie swieciły
  • Over [0]
    over
    2006-11-25 18:15:43
    Zapraszam na dół, do kopalni, wówczas będziecie śpiewać zupełnie innymi słowami.
  • brawo [0]
    MalfaY
    2006-11-25 16:54:39
    w czwartek w moim mieszkaniu zaczelismy sie zastanawiac po co załoba narodowa...i dlaczego tylko do soboty?(zeby w niedziele partie w warszawie mogły swietowac swoje zwyciestwo w wyborach prezydenta miasta czy co??) doszlismy w sumie do jednego wniosku:to bez sensu.. zwłaszcza ze dowiedziałam sie od znajomego, pracujacego w branzy gorniczej, ze CODZIENNIE w jakiejs kopalni jest wypadek smiertelny.. szczerze?ten szum ludziom zycia nie zwróci...a ile jeszcze musi byc takich tragedii zeby niwelowac przyczyny a nie skutki?
  • Propozycja... [0]
    Mamba
    2006-11-25 16:18:42
    Proponuję,żeby MArcin Gębicki i Łukasz Warzecha przepracowali choć pół roku w kopalni, jako górnicy. Ciekawa jestem, czy wtedy nadal byliby zdania,że bycie górnikiem to zwykła praca. Rzeczywiście, media "przereklamowały" całe to wydarzenie, bo czasem dziennikarze przekraczali granice dobrego smaku. Nie zmienia to jednak faktu, że żałoba narodowa była tu jak najbardziej wskazana.
  • Dobrze ujęte. [0]
    Brokuła :]
    2006-11-25 15:46:41
    Brawo za szczerość.
  • codzienność... [0]
    yoanna
    2006-11-25 14:47:23
    Codziennie na Polskich drogach ginie kilkanascie osob w takim razie codziennie powinna być żałoba narodowa, ale w mediach tego nie podają. Jadąc trasą Wrocław- Trzebnica doliczyłam się 30 krzyży, ile nie zostało tam postawionych...ile przeoczyłam? Jasne w jednym miejscu zginęło 23 osoby a ilu zginęło w tym samym czasie w innym miejscu?? Hmmm... smutek, refleksa, ale tak jest codziennie Pamiętam kiedy zginął Kulig, kiedy zginął brat Otylii Jędrzeczak, a my zwykli ludzie?? Jesteśmy mali i nikt się nie przejmuje...to jest komercja całe życie jest niesety komercją... No ale cóż ludzie ludziom zgotowali ten los:(...
  • mmm [0]
    Damian
    2006-11-25 10:13:30
    paweł - no nie wiem, można uniknąć wielu tragedii...ale w Polsce liczy sie tylko kasa...i nie ważne, dla przykładu, że kopalnia może sie zawalić...może sie nei zawali i bedzie kasa... Marcin - zgadzam sie w 100% z Tobą... psss....jak spłoneło kilkadziesiąt dzieci w autokarze to nie było żałoby...wiec...hmm ?
  • s [0]
    paweł
    2006-11-25 02:41:01
    Codziennie są tragedie , codziennie ktos odchodzi ,ale media nie moga żałowac nad jednostką ... Tragedia w kopalni musi być zaznaczona ,musimy połaczyc sie we współczuciu . Zawód górnika jest niebezpieczny i jest to cięzka praca ci ludzie powinni byc uwazani za bohaterów ,nie kazdy sie podejmuje takiej pracy nie kazdy chce ryzykowac ... Pytam gdzie jest powazanie gdzie jest szacunek ...Nie mozna tutaj szukac komercji . Bardzo dobrze ze swiat o tym wie
  • Teraz jest glosno [0]
    kurak
    2006-11-25 00:02:03
    Teraz jest głośno, ale wydaje mi się, ze to tylko tymczasowe. Od wcześniejszych wypadków w tej kopalni minęło niewiele czasu, jak pokazuje życie, chyba nikt z władz sobie nic z tego nie zrobił, skoro takie wypadki się powtarzają. Ogłaszanie żałoby narodowej "na pokaz" chyba niebędzie miało żadnego merytorycznego oddźwięku w przyszłości. Władze jak zawsze pokażą, że są z Rodzinami, obiecają gruszki na wierzbie i ... zapomną o obietnicach (w końcu ciągle mamy wybory). Niema sensu robić z takiej tragedii medialnego cyrku
  • prawda [0]
    kethryveris
    2006-11-24 22:55:46
    przeczytałam i jest mi lżej na duchu że ktoś jeszcze podziela moje zdanie na ten temat. Cieszę się bo już myślałam, że jestem nie czułym egoistą. Straszne jest to co wydarzyło się w kopalni, tez nad tym ubolewałam, ale czy rzeczywiście nie za bardzo jest to wszystko na pokaz??
  • a może... [0]
    Maja
    2006-11-24 22:17:58
    Przeczytałam tekst i mam mieszane uczucia: z jednej strony rzeczywiście cała żałoba wydaje się na pokaz i dla poklasku, ale jednak z drugiej strony mamy tendencje do zapominania o śmierci i cierpieniu innych, może właśnie taka przerysowana żałoba przypomni nam o smutku, cierpieniu i pustce rodzin i bliskich ofiar.
  • rewela [0]
    stud
    2006-11-24 22:16:24
    dosłownie wyjąłeś mi to z ust...
  • masz rację [0]
    lunatyk
    2006-11-24 22:12:46
    masz rację, tez to tak odbieram
  • niby nie [0]
    Hipomania
    2006-11-24 21:15:00
    Redaktor Naczelny niby nie chce a pisząc ten artykuł włączył się w społeczne odczuwanie, które narzuciły media. Mechanizm wpływu społecznego jednak zadziałał.
  • dokładnie [0]
    kac
    2006-11-24 20:52:53
    dokładnie
  • swietny tekst [0]
    b
    2006-11-24 20:22:30
    niezle nezle , dobrze to opisales.pozdro
  • .... [0]
    Olencja
    2006-11-24 19:42:14
    popieram w 100%.Bylam przytloczona tymi wydarzeniami z kazdej strony.Jednak nie mamy w sobie umiaru...:/
  • 100% prawdy [0]
    z
    2006-11-24 18:35:35
    bardzo dobry tekst, ciesze sie ze jest ktos kto sie nie boi powiedziec prawdy.
  • Taaaa [0]
    Ola
    2006-11-24 17:09:14
    Ludzie nie maja czasu by zastanowić się nad pewnymi rzeczamu... Może to jest jakis sposób zwrócenia uwagi na rzeczy ważne. Choć po naszym prezydencie nie spodziewałabym się taich zamierzen... P.S. Marcinie, podoba mi się ostatnie zdanie...
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.