Nasze komentarze - Naszym zdaniem

Żałoba, która podzieliła Polaków

2010-04-14 20:52:37
 Wielka tragedia jaka spotkała Naród Polski 10 kwietnia, mogła mieć jeden pozytywny aspekt. Była szansą na zjednoczenie Polaków. Drugiej takiej szansy nie dostaniemy, a tę już zaprzepaściliśmy.

Do wtorku, póki nie pojawił się pomysł pochowania pary prezydenckiej na Wawelu, było dobrze. Nawet najwięksi przeciwnicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób znajdujących się na pokładzie pechowego samolotu, podeszli z szacunkiem do tego, co się stało. Zapanowała cisza i powaga, a media skupiały się na pozytywnych aspektach tragicznie zakończonej prezydentury.

Zarzut hipokryzji, mającej polegać na pisaniu o Prezydencie w samych superlatywach, nie był i nie jest słuszny. Wierzę, a przynajmniej chcę wierzyć w to, że zmiana postawy dziennikarzy wynikała z szacunku do śmierci, do powagi tej strasznej sytuacji. De mortuis aut bene aut nihil, mówi łacińskie przysłowie. O zmarłych albo dobrze, albo wcale.

Niestety ten okres głębokiej i chyba naprawdę przeżywanej przez wielu żałoby już za nami. Zaczęły się dyskusje o miejscu pochówku prezydenckiej pary. Na początku mówiono tylko o tym, że Lecha i Marię Kaczyńskich należy pochować razem. Co do tego nikt nie miał wątpliwości. Najwięksi krytycy Prezydenta muszą przyznać, że wzajemna miłość i ciepło promieniowało z tej pary na każdym kroku.

Lech Kaczyński nie był moim Prezydentem. Był jednak Prezydentem mojego Państwa i za to należy mu się szacunek - godny pogrzeb i właściwe sprawowanemu urzędowi miejsce pochówku. Jednak jako Polka, jako dziennikarz i jako historyk sztuki jestem przeciwna pomysłowi pochowania prezydenckiej pary na Wawelu.

Zamek i katedra na Wawelu to dla każdego Polaka miejsca święte. A przede wszystkim - historyczne. Zamknięte na współczesność i przez to wyjątkowe, dalekie od dzisiejszych sporów politycznych i wszelkiego rodzaju kontrowersji. Tak powinno zostać. Bo chyba nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że gdy pochowamy na Wawelu Prezydenta Kaczyńskiego, to co rusz będziemy stawać przed kolejnym problemem. Niedługo zaczną umierać inni ludzie, którzy znacznie bardziej niż Lech Kaczyński przyczynili się do pozytywnych przemian w naszym państwie. Czy te osoby też będziemy chować na Wawelu? Nie, nie powinniśmy. Wawel to miejsce dla ludzi, którzy zasłużyli na to swoim życiem, a nie tym, jak zginęli.

Zresztą jestem pewna, że Prezydent nie chciałby być pochowany w Krakowie. Niedawno przecież zrzekł się honorowego obywatelstwa tego miasta. Wychował się w Warszawie, przez kilka lat był prezydentem stolicy, tu ma rodzinę i najbliższych. Skazywanie go na wieczny odpoczynek w miejscu tak odciętym od jego życiorysu jak Kraków, wydaje się być absurdalnym pomysłem.

Nie to jednak boli najbardziej, że tak bardzo zmieni się rola wawelskiej katedry ani to, że Kraków nie ma właściwie nic wspólnego ze zmarłym tragicznie Prezydentem. Bardziej boli to, że nic do powiedzenia nie mieli Polacy. Niestety, po raz kolejny decyzja została podjęta odgórnie, za szybko i wydaje się, że bez namysłu. Klamka zapadła, Naród został postawiony przed faktem dokonanym. Na nic protesty, na nic kłótnie. Nie ma już ciszy, nie ma szacunku, jest tylko kolejny konflikt i kolejna batalia. Zapewne już niedługo znów zacznie się wielka polityka. Ktoś zrobił wielki błąd. A na usta ciśnie się tylko cytat z filmu "Sami Swoi", wypowiedziany przez Witię na pogrzebie matki Pawlaka: "my się do was nie wrócim, póki w kupie Was trzyma ino Wasza złość".

Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)

Fot. Kamil Fjałkowski
 
Słowa kluczowe: żałoba narodowa, wypadek samolotu prezydenckiego, katastrofa, kaczyński nie żyje, wawel, pogrzeb
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Dość tej nagonki [0]
  Basia
  2010-05-23 13:27:44
  Sfora dzikich psów podpuszczana i manipulowana przez kupione przez PO media nadal jątrzy wokół tragicznie zmarłego Prezydenta RP. Może teraz wam przeszkadza w ratowaniu Polski przed powodzią, a może jest to klątwa z za grobu. Cha Cha !!
 • Dość tej nagonki [0]
  Basia
  2010-05-23 13:27:43
  Sfora dzikich psów podpuszczana i manipulowana przez kupione przez PO media nadal jątrzy wokół tragicznie zmarłego Prezydenta RP. Może teraz wam przeszkadza w ratowaniu Polski przed powodzią, a może jest to klątwa z za grobu. Cha Cha !!
 • Re: Re: A ja się nie zgadzam z opinia autorki [0]
  Odpowiedź na: Re: A ja się nie zgadzam z opinia autorki
  kinga
  2010-05-07 23:52:43
  droga autorko "o zmarłych albo dobrze, albo wcale.."... wyrażanie zdania o naiesłuszności pochowania prezydenta w miejscu jakim jest Wawel świadczy dla mnie jak i innych zwolenników o tym, że o zmarłym raczej autor nie wypowiada się dobrze... przypominam,ze na Wawela leża pochowani władcy i przywódcy o wątplwych zasługach.. przynajmniej watpiwych dla wspólczesnych im ludzi. pozdrawiam i życzę wiecej pozytywnych przemyśleń
 • Re: Adam Michnik naczelny GW to mistrz manipulacji [0]
  Odpowiedź na: Adam Michnik naczelny GW to mistrz manipulacji
  Piotr
  2010-04-15 22:04:36
  Wstyd mi, że ludzie tacy jak Adam Michnik mienią się być Polakami.
 • Re: A ja się nie zgadzam z opinia autorki [1]
  Odpowiedź na: A ja się nie zgadzam z opinia autorki
  Elektro Devil
  2010-04-15 21:00:43
  Mia powiem krótko i dobitnie: Ludzie którzy podkreślają jak ważna jest dla nich świętość Katedry na Wawelu, a jednocześnie nie mają za grosz szacunku dla zmarłych. Podkreślają tylko, że żadna świętość nie ma dla nich znaczenia.
 • Adam Michnik naczelny GW to mistrz manipulacji [1]
  Elektro Devil
  2010-04-15 20:52:39
  artykuły w "Gazecie Wybiórczej" opisujące wielkie manifestacje przeciwników Uroczystości w Katedrze to szczyt zakłamania. Kilkudziesięciu homoseksualistów z panem/panią Biedroń na czele to jeszcze nie manifestacja. Ludzi ci szukają sensacji i poklasku, a są po prostu obrzydliwi pogrywając na tragedii. Z decyzją nie trzeba się zgadzać, ale trzeba się wzajemnie szanować. Trzeba też wiedzieć, że decyzja o tym kto ma spocząć w Katedrze należy tylko do Kardynała.
 • A ja się nie zgadzam z opinia autorki [1]
  mia
  2010-04-15 17:20:17
  Czy autorka (a także inni, którzy tak wytrwale podkreślają świętość Wawelu) potrafi z ręką na sercu wymienić wszystkich pochowanych na Wawelu wraz z opisem ich ZASŁUG? Skoro to takie miejsce święte dla WSZYSTKICH Polaków, to wypadałoby...
 • . [0]
  NN
  2010-04-15 11:41:15
  Mądrze napisane, szkoda, że już za późno by coś zmienić.
Zobacz także
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.

Naród idiocieje na potęgę
Naród idiocieje na potęgę

Już wkrótce nazwisko Wołodyjowskiego poznamy z pieśni na meczach siatkówki, a Soplicę skojarzymy tylko z nazwą wódki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.