Polityka bez ściemy - Naszym zdaniem

Wściekły i zawstydzony

2006-03-03 00:00:00

„W 1961 roku w szkole średniej był współorganizatorem dyskusyjnego Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności. Jako student historii Uniwersytetu Warszawskiego dwukrotnie zawieszony w prawach studenta: w marcu 1965 roku w związku z Listem otwartym do członków PZPR Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego (osadzony na dwa miesiące w areszcie) i 1966 roku za współorganizowanie spotkania z Leszkiem Kołakowskim”. To tylko część burzliwej biografii człowieka, który już teraz jest obecny w historii Polski. Człowieka, który zna swoją wartość, lecz mimo to ogrania go „Wściekłość i wstyd”.

Dlaczego „Wściekłość i wstyd”? - zapytał o genealogię tytułu książki, jeden z uczestników spotkania z redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej – Wściekłość, bo wystarczy włączyć telewizor, a wstyd – bo ja to w telewizji oglądać muszę - odpowiedział Michnik. Po chwili jednak, już na poważnie, dodał: - Wstydzę się, że nie umiałem być na tyle skuteczny, żeby przekonać moich Czytelników i rodaków, że pewne drogi prowadzą donikąd.

Było to jedno z wielu pytań jakie zadano tego popołudnia jednemu z najbardziej znanych dziennikarzy w Polsce i na świecie. Odwiedził Wrocław, na zaproszenie GW, która wraz z Uniwersytetem Wrocławskim rozpoczęła cykl spotkań ze znanymi ludźmi, którzy wpływają na polską rzeczywistość. Przeziębienie redaktora, który wrócił z Moskwy, nie przeszkodziło mu być błyskotliwym i dowcipnym. Mogło go zobaczyć 1,5 tysiąca osób zgromadzonych w budynku przy ulicy Uniwersyteckiej. Wielu nie wpuszczono na salę, z powodu braku miejsc, jednak organizatorzy przewidzieli taką sytuację i na korytarzach ustawione były trzy telebimy, na których można było oglądać spotkanie.

„Dobre pytanie” - jak mawia premier Marcinkiewicz, dotyczyło tygodnika „Nie”. Mianowicie: - Czy mógłby pan powiedzieć coś miłego na temat Jerzego Urbana i tygodnika „Nie”. - Jestem przeciwnikiem takich gazet, ale uważam, że komentarze polityczne i analizy Urbana są bardzo interesujące. A Urban jest uroczym rozmówcą i ma najlepszą whisky, jaką piłem w życiu i z niej nie zrezygnuję.

Podsumowując spotkanie dochodzę do wniosku, że Polacy są optymistami i ciągle wierzą w poprawę sytuacji w naszym kraju. Wierzymy, że poprawi się jakość rządzenia, a kolejna partia, która dojdzie do władzy nie obsadzi wszystkich „stołków” swoimi ludźmi. Wyjaśniał to również Adam Michnik, pytany o brak samokrytycyzmu władzy: - Władza ma skłonność do otaczania się ludźmi, którzy wiedzą, co należy mówić. Gdyby mi ktoś codziennie powtarzał, że jestem piękny, mądry i mam doskonałą dykcję, też bym w to uwierzył.

- Polska Michnika nie upadła jak twierdzą niektórzy. Widać to po frekwencji na dzisiejszym spotkaniu – powiedział jeden z uczestników spotkania. Coś w tym jest...

Powyżej przedstawiamy zdjęcie, które poprzedziło ten artykuł. Widać na nim m.in. gwiazdy Dawida i skrót NOP, czyli Narodowego Odrodzenia Polski – skrajnego ruchu nacjonalistycznego. Wstyd mi za Was! Szkoda tylko, że nie przyszliście na spotkanie z redaktorem Michnikiem, gdyż mówił również rzeczy, których sami byście się nie powstydzili, a to że jest, jak sam określa, „Polakiem pochodzenia żydowskiego”, nie umniejsza jego zasług.


Mirosław Matusiak
(miras@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • . [0]
  młoda
  2006-03-12 14:25:06
  nie ma leadu w artykule. dlaczego?????????? wrr nie lubię tego :/
 • spojrzcie mu w oczy [0]
  untrue
  2006-03-11 15:17:49
  od razu widac ze jest czlowiek zly ;)
 • do przedmówcy [0]
  ja-Atatürk
  2006-03-06 22:16:02
  ja przynajmniej uzasadniłem swoje stanowisko a Ty tylko popisałeś się wiązanką inwektyw i ajkimiś ideologicznymi zaklęciami. zanim napiszesz, że Ci mnie żal poprzyj swą wypowiedź argumentami
 • do Ja [0]
  Strusiek
  2006-03-06 20:35:42
  Widzę, że osobnik pod jakże tajemniczym kryptonimem "ja" jest dość mało rozgarnięty i słabo dostrzega wielki potencjał, wykorzystywany potencjał Michnika w staraniu się kształktowania mentalności Polaków! Michnik jest jedną z wielkich postaci naszej historii wspołczesnej i nikt temu zaprzeczyć nie może. Niektórzy moga się nie zgadzać z jego wszystkimi poglądami.. no ale mówienie, że jest on "złym człowiekiem", nasuwa mi skojarzenie babci ostrzegającej wnuczka, że cukeirki są "be". żal mi Ciebie...
 • T [0]
  T
  2006-03-05 16:51:47
  Cieszę się, że zwróciliscie na to uwagę. Koleś jest ok
 • :) [0]
  wrocek
  2006-03-04 00:20:26
  No i maczał paluchy w aferze Rywina!Jajajaja Pierdzielllleeee
 • --- [0]
  ja
  2006-03-03 22:36:45
  ten piewca antylustracji osobiście zaglądał do teczek liderów "S" (bezprawnie), przeciwnik "zoologicznego antykomunizmu", "odpieprzyć się od generała", cyrk przed komisją: „zezwala [mi] prawo, żebym ja decydował, o których spotkaniach chcę zeznawać, a o których zeznawać nie chcę". Michnik jest złym człowiekiem, fałszerzem naszej najnowszej historii i wytrawnym zakulisowym graczem. na szczęście Polacy mądrzeją. agora powoli idzie na dno
Zobacz także
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.

W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]
W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]

„Gazeta Wyborcza” opublikowała ostatni przedwyborczy sondaż. Jak się okazuje, faworytami w wyścigu o tytuł prezydenta miasta są dotychczasowi gospodarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.