Nasze komentarze - Naszym zdaniem

Włącz TVN i wyłącz mózg

2012-01-27 11:47:42

Z wczorajszych "Faktów" TVN-u dowiedzieliśmy się, że protesty przeciwko podpisaniu ACTA z miejsca czynią internautów kibolami szukającymi zadym.

Na sam początek materiał filmowy, ktory koniecznie musicie obejrzeć, jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Poświęćcie cztery cenne minuty waszego życia i spróbujcie uwierzyć, w to, co zobaczycie.

Już? Ogarniacie to Himalaje kuriozum? Coś niesamowitego.

Jesteśmy za młodzi, aby pamiętać brednie wciskane ludziom w czasach PRL-u przez "Dziennik telewizyjny", ale jesteśmy też pewni, że tak to wtedy musiało wyglądać. Dawno nie widzieliśmy w telewizji materiału, który tak bardzo oderwany byłby od rzeczywistości i który byłby tak daleko od jakiejkolwiek logiki. To się po prostu nie mieści w głowie.

TVN potraktował spontaniczne, odbijające się szerokim echem w całym społeczeństwie protesty przeciwko podpisaniu porozumienia ACTA jako demonstracje pokojowe, ale w których tak naprawdę główną rolę odgrywają żądni rozrób i krwi kibole. Widzieliśmy takie manifestacje i mamy o nich ustalone zdanie - jedna wizja (choćby nawet pozorna) odebrania wolności w internecie połączyła tak odmiennych od siebie ludzi, że w tych demonstracjach brali udział wszyscy. Anarchiści jeden raz zgadzali się z narodowcami, a gimnazjaliści, którzy tyle wiedzą o problemie ACTA, co wyczytają na swoich fejsach i kwejku szli razem z tymi, którzy pełne 28 stron umowy rozłożyli na części pierwsze. Po co szli? O co walczyli? Tego, moi drodzy internauci, dowiedzieliście się właśnie z "Faktów".

Jeżeli braliście udział w zorganizowanych protestach przeciwko ACTA, wiedzcie że tak naprawdę uczestniczyliście w kibolskich ruchawkach. Całe szczęście, że w Kielcach jakieś małolaty rzucały w kierunku policją słynne "butelki z benzyną i kamienie", bo wtedy można było już wyprodukować propagandę dla ogłupiałego motłochu, który zamiast mózgu ma tylko papkę i ACTA będzie kojarzył od tej pory z mocno już nieświeżymi burdami na finale Pucharu Polski, "nielegalnymi faszystowskimi demonstracjami" na Święto Niepodległości oraz, jakżeby inaczej, tym że PiS jest do dupy, bo jeden poseł z Parlamentu Europejskiego zagłosował za podpisaniem układu (za głosowała tam większość naszych reprezentantów). To całkowite przeinaczenie problemu i skierowanie go na zupełnie inne tory w wierze (wciąż niestety słusznej), że ludzie to idioci, nie widzą, co się dzieje za oknem i z łatwością poddadzą się tej prostackiej manipulacji.

Tylko kto to kupuje? Z internetu korzysta w Polsce ponad połowa obywateli, a jeśli już z niego korzystają, to nie ma bata - sprawa ACTA musi być im znana chociaż powierzchownie. I choć jak rzadko która sprawa w naszym kraju, jest traktowana ponadpolitycznie, to kiedy włączy się TVN, tę poważną mimo wszystko kwestię sprowadza się do problemu walki z wyimaginowanym wrogiem, którego zawsze można przedstawić w złym świetle oraz relacji z dawnych zadym. Przy okazji można też na użytek władzy dokopać opozycji. Tym razem brakowało chyba tylko postulatów, żeby znowu zamknąć stadiony. Nie brakowało za to, rzecz jasna, dzielnego szeryfa Donalda, który powiedział, że trzeba czasem podejmować niepopularne decyzje, tak samo jak niezwykle powściągliwej opinii szaleńca Niesiołowskiego, który nie jest w stanie złożyć zdania bez oplucia kogoś inwektywami.

Naprawdę, zdumienie czlowieka bierze, że jest jeszcze wielu baranów, którzy wierzą we wszystko, co im się zapoda na szklanym ekranie i jeszcze myślą, że to obiektywne dziennikarstwo. Jedno pytanie - dlaczego nikt nie pokazał, że protestowali zwykli ludzi i nie wyjaśnił, dlaczego to robili? Zgadnijcie, misie. Tymczasem, jak to mówi komentarz internauty o pseudonimie MałyKomuszek na stronie TVN24: "Towarzyszu Sobieniowski! Jestem z Ciebie dumny! Masz u mnie ciepłą wódkę!".

Jerzy Ślusarski
(jerzy.slusarski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: fakty tvn acta protesty demonstracje manifestacje kibole manipulacja propaganda jakub sobieniowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • tvn24 jest OK! [0]
  feminus
  2012-07-23 12:07:13
  Tytul oraz wydzwiek tej propagadowej notki jest niedopuszczalny i obrazliwy; skierowany z pewnoscia do tych wszystkich, ktorzy faktycznie 'maja wylaczony mozg' (czyzby natomiast wlaczone radyjko z Torunia? pytam retorycznie). Uprawianie czegos takiego tutaj zniecheca czytelnikow. Co to ma byc? Kacik prawicowej nienawisci? Ludzie! Niech kazdy oglada, co chce! Nie obrazajmy sie wzajemnie. Czy ja pisze, ze ogladajac prawicowe media nie tylko masz wylaczony mozg, ale wrecz jestes go pozbawiony? Nie. A moglabym, moglabym... Myslenie nie boli, drogi autorze - polecam swoje skrajne polityczne poglady schowac do kieszeni, to nie miejsce, by ziac nienawiscia do wszystkiego, czego albo nie rozumiesz, albo zwyczajnie nie lubisz, bo takie rozne od ciebie.
 • a mi się podoba [0]
  Dorota
  2012-01-30 15:05:19
  ten artykuł i dodam od siebie, że właśnie przez tego typu wiadomości od paru lat nie oglądam ich prawie w ogóle w tv. Ogląda się coś takiego, po czym nie dość że nie ma się pojęcia na temat który niby miał być tam poruszony, to mózg został właśnie po raz kolejny zainfekowany treściami propagandowymi danej stacji.
 • Re: Oglądaj uważniej autorze ! ;) [0]
  Odpowiedź na: Oglądaj uważniej autorze ! ;)
  aa
  2012-01-28 11:16:49
  Do autora tego 'nie'tendencyjnego tekstu. Z tego co widzę i słyszę w przedstawionym materialne to zostało wyraźnie powiedziane (jeśli nawet nie powtórzone), że większość manifestacji była taka jak być powinna, tylko w paru miejscach przyszła stadionowa hołota i cały pozytywny ruch zepsuła. Zwykli ludzie chcieli tylko pokazać swój sprzeciw, kibole szukali zadymy. Pokazano i jednych i drugich - to że jednych w złym świetle? a czy kiboli (nie kibiców) można pokazać w dobrym świetle? No raczej nie. A Pani Kempa, wycofujaca się rakiem z poparcia dla kiboli własnie pokazała, po co to zrobiła przed wyborami. Jeśli nie widzisz tego, to własnie Ty wyłączyłeś mózg. A co do samej ACTA. 95% protestujących nawet nie przeczytało założeń tego dokument to po a, po b, prawo autorskie jest bardziej restrykcyjne niż samo akta, po c, ogólność akta sprawaia, że jest ono nie uzywalne - a to dlatego, że prawo musi być KONKRETNE i JEDNOZNACZNE. Co do określenia Tuska, że gdyby wszystkie niepopularne decyzje oddawać społeczeństwu, to by nie zostały wprowadzone, to niestety, ale to jest prawda. Wystarczy przeanalizować wszystkie niepopularne decyzje z ostatnich 20lat (np. likwidacji nie rentownych kopaln). A co do samego ACTA, to uważam, że Tusk popełnił ogromny błąd podpisując ten dokument i może go to kosztować sporo.
 • Re: w sprawie acta [0]
  Odpowiedź na: w sprawie acta
  Ania
  2012-01-28 07:09:58
  Ale właśnie w tym jest problem - na początku mówią że była to garstka, w później przez 3min robią reportaż tylko o nich, nie pokazują normalnych ludzie idących w prostestach tylko prztypominają co się działo n lat temu na stadionie. Co ma piernik do wiatraka??
 • Re: Oglądaj uważniej autorze ! ;) [0]
  Odpowiedź na: Oglądaj uważniej autorze ! ;)
  user
  2012-01-27 23:09:02
  I dlatego kilka minut relacji na początku (także o zgrozo w sensie wojenek politycznych - kompletnie tu bezsensownych) zamiast protestom i ich celu poświęcono w wyjątkowo dramatycznej formie garstce kiboli, która nie miała ŻADNEGO wpływu na to co się działo, ŻADNEGO wpływu na to ludzie myśleli i po co protestowali oraz którymi później (kibolami) już kompletnie nikt się tak nie interesował i nie emocjonował? (jak dotąd?) Bardzo proszę, myśl uważnie autorze, patrz kim są wytwórcy takich treści (i jaki jest ich stosunek do ACTA), czytaj między wierszami...
 • Oglądaj uważniej autorze ! ;) [2]
  daniel88
  2012-01-27 22:42:13
  Brednie, przecież w materiale wyraźnie jest powiedziane, że kibole stanowili tylko garstkę i niepotrzebnie zakłócali demokratyczną manifestację ! :) Artykuł tendencyjny, próbujący odowodnić fałszywą tezę, pozdro !
 • No dobra. Tylko "fakty": [0]
  Odpowiedź na: Re: Ależ oczywiście
  user
  2012-01-27 22:00:02
  Początek "Faktów", tytuł "ACTA na ulicy", pierwsze słowa "Fakty zaczynamy od protestów". Na razie wszystko niby w porządku, w końcu w kraju wydarzyło się coś niezwykłego i absolutnie POZA polityką z zaklętego kręgu PO-PiS. Co mamy dalej? Nic, dalej jest po prostu kilka minut bełkotu o jakichś kibolach i politycznych bredni z dramatycznym obrazem oczywiście. Czy tak ma wyglądać k...a rzetelna relacja z protestów, pokazanie co się dzieje i o co protestującym ludziom chodzi? Zresztą, nie lubisz słowa "manipulacja"? Mam zamienniki: propaganda, własna wizja zdarzeń (która okazała się kompletnym pudłem), tania sensacja, kompletny brak logiki, bombardowanie telewidza emocjami (burdy z kibolami - to się sprzedaje) oraz własne interesiki, także polityczne - korporacje są w końcu za ACTA. A to nawet najwięcej tłumaczy, bez posiłkowania się kretyńską "polityką" w jej "internetowym" wydaniu.
 • Re: Ależ oczywiście [1]
  Odpowiedź na: Ależ oczywiście
  o_O
  2012-01-27 20:48:40
  o tym jak kibole niszczą protesty o acta. Kurwa -.- idź czytać gazetę polską i oglądać tv trwam. Wszędzie wami manipulują a wy krzyczycie.
 • Ależ oczywiście [1]
  Odpowiedź na: w sprawie acta
  user
  2012-01-27 19:14:56
  A oglądałeś całość? O czym jest ten materiał? O ACTA? O protestach? O kibolach? Że za tym wszystkim stoi Jarek? Że ACTA jednak nie jest taka zła? (i tu pies pewnie jest pogrzebany - własne interesy) Wszystko jest na pozór ok. Na początku jest pewna wyselekcjonowana prawda (bo nie będą przecież łgali w żywe oczy), tylko kompletnie rozmija się z tym co widać na ekranie. I kto taki wstęp pamięta pod koniec materiału w tv? Ta sztuka nazywa się manipulacją, a mówiąc szczerze tak ordynarnej manipulacji już dawno nie widziałem.
 • w sprawie acta [2]
  Qujc
  2012-01-27 18:26:03
  ktoś tu wybitnie ma problemy ze zrozumieniem tekstu mówionego na samym początku wypowiedzi zaznaczono że rozrób szuka tylko garstka osób i że przez nich prawdziwy cel protestu sie rozmywa więc po co nakręcać ta głupią nienawiść ?? to ma być dziennikarska rzetelność "gratuluję " podejścia
 • Re: hmm... [0]
  Odpowiedź na: hmm...
  M.
  2012-01-27 17:01:11
  no wlasnie kolega ma racje, TVN perfidnie powiedzial o marginesie kiboli, oraz o tym ze SPOKOJNY PROSTY czesc ludzie SPECJALNIE przeksztalca w burdy... czyli wspiera ACTA a pokazuje ze inni psuja normalne protesty. Zapraszamy na kurs słuchania ze zrozumieniem....!
 • hmm... [1]
  o_O
  2012-01-27 15:07:35
  Autorze felietonu/artykułu/ścierwa. Naprawdę nie widzę do końca tego co promujesz. Na wstępie całej wypowiedzi TVN zaznaczył "I choć margines stanowili ci którzy przyszli wyłącznie po rozrubę". Drugie ciekawe stwierdzenie jaka nienawiść do PiS? Pokazali jedynie że zmienili zdanie w sprawie ACTA co trochę ośmieszyło ich niezdecydowanie, ale jak mniemam jest to naturalny odruch każdego człowieka który przysłowiowo "przejrzy na oczy". W każdych innych sprawozdaniach podkreślają że na kilku-kulkunasto tysięczne tłumy rozruby dokonało czy to 19 osób w Kielcach czy pięć w wypizdowie mniejszym. Trollujecie swoimi śmieciowymi artykułami w ten sposób. Nie przeczę że telewizja popiera im najodpowiedniejsze partie polityczne a ośmiesza drugie ale zawsze można zmienić kanał... Dziękuję za nazwanie mnie motłochem oraz używanie pięknych epitetów "Himalaje kuriozum" doprawdy to trzeba gdzieś zapisać. Niezła Hiperbola panie majster :-)
 • szkoda tylko [0]
  m33
  2012-01-27 13:33:24
  Szkoda tylko, że dopiero teraz to widzicie... 'gówno prawda całą dobę' robi to od lat... a większość młodych ludzi łyka to jak ciepłe kluski... Obudżmy się wszyscy !
Zobacz także
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.

Naród idiocieje na potęgę
Naród idiocieje na potęgę

Już wkrótce nazwisko Wołodyjowskiego poznamy z pieśni na meczach siatkówki, a Soplicę skojarzymy tylko z nazwą wódki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?