My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Vlogosfera - nowa siła Internetu

2014-03-17 10:28:37

Haul zakupowy, "strój dnia", gameplay...W Polsce coraz popularniejsze stają się vlogi, czyli blogi internetowe, których zasadniczą treścią są filmy umieszczane na serwisach takich jak youtube.com. Pierwsze pojawiły się 2009 roku. Od tego czasu polska blogosfera, a raczej vlogosfera poszerzyła się o kolejne znane nazwiska.
 
Moda na prowadzenie bloga video przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszą vlogerką, która przekroczyła milion subskrypcji była Michele Phan. Jej vlog to poradnik o modzie i wizażu. Najbardziej znanym video Phan jest tutorial makijażowy inspirowany Lady Gagą, który obejrzało ponad milion osób.  

Najpopularniejszymi vlogami w Polsce są programy rozrywkowe i autorskie. Prym wiodą także gameplayerzy. Dużą popularnością cieszą się również kanały o tematyce typowo kobiecej mające charakter poradników w stylu "strój dnia", co warto, czego nie warto kupić.
 
Blogosfera to część nowych mediów. Prowadzenie bloga/ vloga uważa się już za jakiś rodzaj dziennikarstwa. Bloger jest dziennikarzem, redaktorem, informatykiem, fotoedytorem, księgowym i PR-menadżerem równocześnie. Blogerzy coraz częściej stają się częścią klasycznych mediów, występują w telewizji, piszą artykuły w gazetach często w roli eksperta.

- Myślę, że blogosfera to przyszłość mediów. Wynika to z faktu, że internet jest teraz pierwszym źródłem, z którego czerpiemy informacje ze świata. Dużym plusem blogosfery, odróżniającym go od tradycyjnych mediów, jest szybkość informacji oraz niezależność autorów, nad którymi nie ma żadnego redaktora naczelnego, nie ma wpływów ani nacisków. Bloger, jeśli tylko chce, może być zupełnie obiektywny, natomiast gdy skłamie, jest od razu spalony – mówił podczas konferencji Mateusz Ochman, który na swoim blogu stara się udowodnić, że wiara katolicka jest atrakcyjna (cytat za: dziennikzachodni.pl).
 
"Śmieszne filmiki i gadające głowy" - polska vlogosfera
 
Kanał rozrywkowy Abstrachuje TV (ponad milion subskrypcji) tworzą Cezary Jóźwik, Robert Pasut, Rafał Masny, którzy w błyskotliwy sposób "komentują" otaczającą nas rzeczywistość. Drwią z gimbusów, hipsterów, zjaranych. Jak sami mówią: "Podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest opór zamierzone". Filmy z serii "Co mówią", "Czego NIE mówią" czy "Oczekiwania vs Rzeczywistość" mają po milion wyświetleń. Abstrachuje TV to dziś marka pracująca sama na siebie. Kanał to nie tylko zabawa a zarobki. Chłopaki z Abstra mogą się pochwalić własną linią koszulek "Abstrawear" z tekstami z ich filmików ("Gunwo", "Qutaz"), które stały się częścią swoistej mowy środowiskowej.W Polsce prym oprócz wspomnianych youtuberów wiodą Lekko Stronniczy - duet składający się z Włodka Markowicza i Karola Paciorka. Ich kanał to "rozrywkowy felieton publicystyczny" publikowany codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 18:00. Co jest w lekko stronniczym dobre? To inteligentni, wygadani prowadzący z niebanalnym poczuciem humoru i dystansem do poruszanych przez siebie tematów.

Vlogerzy gotują

Kanały kulinarne w porównaniu do rozrywkowych ciągle w Polsce raczkują. Kocham Gotować  (80 tysięcy widzów) to vlog Polaka pracującego we włoskiej restauracji w Liverpoolu. Znany jest z filmików ukazujących, jak w domu zrobić dania dostępne w fast foodach np. kurczaka z KFC, frytki z McDonald’s. Głośno o nim zrobiło się w połowie zeszłego roku, kiedy został pozwany przez firmę Sokołów za krytykę ich tatara. (autor porównywał tatara z Sokołowa z mięsem kupionym na targu. Temu pierwszemu zarzucał, że jest nafaszerowany chemią i barwnikami). Firma zażądała usunięcia filmiku i pozwała owego vlogera na 150 tys. zł. Afera o tatara zakończyła się zawarciem przez obie strony ugody. Na czym dokładnie polegała, nie wiadomo. 

Wśród filmików popularne są te o tematyce mody i urody. Najpopularniejsze tutoriale makijażowe, "stroje dnia" i haule, na których blogerki ukazują swoje "łupy zakupowe", mają po 30 tysięcy widzów. Zainteresowanie cudzymi zakupami może dziwić, ale za takim "haulem" nie stoi tylko prezentacja, ale również ocena. Najpopularniejszą wśród tego typu vlogerek jest Szusz, czyli Weronika Jagodzińska. Swój kanał prowadzi już od czterech lat. Należy on do jednych z najstarszych. Jej filmy to porady dotyczące kosmetyków, mody i stylów życia.

Gameplayerzy - fani gier skupiają ogromną rzeszę odbiorców na youtube. Najpopularniejszy w tej kategorii jest Rock (346 tysięcy widzów), czyli Remigiusz Maciaszek. Oprócz gier ocenia także filmy i książki. Znany jest także z filmiku, na którym w dosadny, ale sympatyczny sposób udziela rad w związku z prowadzeniem vloga początkującemu w tej dziedzinie Szymonowi Majewskiemu, byłej gwieździe TVN.

Po utracie programu na antenie TVN- u, reklamie banku i audycji radiowej Szymon Majewski przeniósł swoją aktywność do sieci, tworząc vloga „Szymon Majewski Supersam”. Jego program przypominał show ze słabymi żartami i brakiem autentyczności. Remigiusz Maciaszek nagrał filmik, w którym wyjaśnił czego brakuje byłej gwieździe TVN. Majewski rad posłuchał i zapunktował u internautów.


- W internecie potrzeba twarzy i człowieka, a nie samego show przeniesionego z telewizji – mówi Remigiusz Maciaszek (cytat za: naTemat).

Wśród popularnych kanałów na Youtube są też takie, które ciężko podpiąć do jakiejkolwiek kategorii. Jednym z nich jest Adbuster sprawdzający zgodność produktów z tym co obiecują nam reklamodawcy. Jak sam o sobie mówi - Konfrontuję reklamy z rzeczywistością. Testuję produkty i usługi. Oceniam rzeczy. Znany z testu wytrzymałości prezerwatyw różnych marek, które musiały wytrzymać próby przy użyciu butelki od szampana oraz węża ogrodowego. Durex zdecydował się na humorystyczną odpowiedź na ten pomysł.

- Jest nam bardzo miło, że nasze prezerwatywy poddawane są regularnie testom przez naszych użytkowników…Za każdym razem gdy poddajemy nasze produkty testom testujemy od 200 do 300 prezerwatyw, nie jedną. Nasi testerzy starają się także o odpowiednie i równe dla każdego egzemplarza warunki testów - ostre krawędzi butelki szampana czy też korek mogą powodować uszkodzenia, które podważają wiarygodność takich testów. Staramy się także unikać świętokradztwa jakim jest marnowanie całkiem dobrego szampana. Tego nasi testerzy by nie znieśli! Staramy się przewidzieć skrajne warunki użytkowania naszych produktów - oczekiwanie od prezerwatywy, że pomieści w sobie 40-litrowy wytrysk jest dość rozsądne, oczekiwanie, że udźwignie 40 kilo już mniej…Wytrzymałość naszych produktów jest dużo większa, niż potrzebna do prawidłowego ich użycia, jednak nie obiecujemy, że nie pękną kiedy spróbujesz na przykład nosić w nich zakupy - czytamy na stronie Durexa.
 
O rosnącym znaczeniu vlogerów może świadczyć powstanie telewizji online - LifeTube skupiającej najpopularniejszych polskich youtuberów m.in.: Abstrachuje TV, AdBuster, LekkoStronniczy, Niekryty Krytyk, Polimaty, SA Wardęga, SciFun i wielu innych.

Polska blogosfera z każdym rokiem się rozrasta. To już nie tylko hobby i wypełniacz wolnego czasu a prawdziwy biznes. Blogosfera to przyszłość mediów. Czy jest na tyle silna by wyprzeć tradycyjne ich części, prasę i telewizję?

- Przyszłość blogosfery zależeć może od tego czy blogi zaadaptują nowe, coraz bardziej popularne dziś zjawiska internetowe – twierdzi Paulina Okonek, autorka publikacji „Przyszłość blogosfery”.  - Jeśli blogi znajdą specjalistyczną niszę w internetowym świecie, przetrwają jeszcze długo i rozwijać się będą w swojej formie. Blogerzy to ludzie, którzy szybko wychwytują różne nowości, trendy, są bardzo elastyczni, dzięki temu blogosfera może się rozwijać. Mikroblogi wcale nie zastąpiły blogosfery, zostały przez blogerów bardzo dobrze zaadaptowane z korzyścią dla obu stron. Nie funkcjonuje nawet podział na blogerów i mikroblogerów. W przyszłości zmieniać się natomiast może technologia, na której powstają blogi. Wpisy coraz częściej będą powstawać, na przykład na urządzeniach mobilnych niż na komputerach osobistych. Również lifestreaming nie zastąpi, ani nie wyprze blogowania. Podobnie jak blogowanie nie zastąpiło profesjonalnego dziennikarstwa, ale raczej je uzupełniło.

Klaudia Musiał

Słowa kluczowe: vlogosfera, vlogi polska, abstrachuje, lekko stronniczy, Remigiusz Maciaszek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Polecamy
10 najlepszych polskich teleturniejów
10 najlepszych polskich teleturniejów

Nasz TOP 10 najlepszych teleturniejów, które przewinęły się w telewizji od początku lat 90.

Jak znaleźć pracę na lato?
Jak znaleźć pracę na lato?

Wszyscy zastanawiają się, co zrobić z wolnym czasem przez najbliższe 3 miesiące i wielu zaczyna rozglądać się za pracą. Jak jej szukać i co najważniejsze: jak ją zdobyć?

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Kupony i kody rabatowe