Polityka bez ściemy - Naszym zdaniem

Studenci popierają Palikota i Janusza Korwin-Mikke

2011-10-03 12:07:22

Platforma Obywatelska wygrywa wybory, jednak na plecach czuje oddech nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale również… Ruchu Palikota i Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Tak prezentują się wyniki sondy wyborczej przeprowadzonej na łamach portalu internetowego dlaStudenta.pl.

PO utrzymało pozycję lidera wśród młodych ludzi, jej przewaga nad konkurentami jednak mocno topnieje. Na osłabieniu Platformy korzystają wyraziści i kontrowersyjni kandydaci, tacy jak Janusz Palikot (2. miejsce, prawie 20 proc. głosów) i Janusz Korwin-Mikke (4. miejsce, niecałe 15 proc.). Na podium znalazło się również Prawo i Sprawiedliwość z 15,6 proc. poparcia.

Skąd tak wysokie poparcie dla do tej pory marginalnych partii? – Bo chcemy zmiany na polskiej scenie politycznej – wyjaśnia Marek, student politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. – Przez cztery lata zamiast decyzji mieliśmy wojnę między PO a PiS-em o mało istotne kwestie. W Sejmie potrzebne są nowe siły – przekonuje.

- Od zawsze głosuję na ugrupowania JKM i cieszę się, że coraz więcej ludzi się do niego przekonuje – wyznaje nam Norbert, student socjologii. Co takiego wyjątkowego dostrzega w tej osobowości? – Janusz Korwin-Mikke konsekwentnie głosi maksymalne obniżenie podatków, przywrócenie kary śmierci. Ma proste recepty, które według mnie szybko przyczynią się do zwiększenia komfortu życia w Polsce – tłumaczy.

Lepszy Palikot z wibratorem niż Napieralski bez jaj


Największe zaskoczenie – nie tylko w naszej sondzie, ale również w innych sondażach wyborczych – budzi wysokie poparcie dla Ruchu Palikota. – Partia Palikota korzysta ze słabości SLD, które, mam wrażenie, przespało swoją kampanię. Sojusz do wyborów idzie z tymi samymi odgrzewanymi kotletami co zawsze. Jeszcze gorzej, że o swoich obietnicach przypomina sobie zazwyczaj dopiero przed wyborami – żali się rozczarowana SLD Gosia, studentka prawa. W naszej sondzie SLD otrzymał zaledwie 8,73 proc. głosów i uplasował się dopiero na piątej pozycji.

Sam Palikot bardzo umiejętnie podbiera wyborców lewicy. - We Wrocławiu krzyczał „Lepszy Palikot z wibratorem niż Napieralski bez jaj”. I trudno się z nim nie zgodzić, bo w SLD brakuje wyraźnego lidera. Miałki Napieralski miał swoje 5 minut podczas wyborów prezydenckich, teraz jednak kompletnie się nie sprawdza – dodaje Gosia.

Czy rzeczywiście internetowe poparcie przełoży się na dobry wynik partii Palikota i Korwin-Mikkego? – Wątpię – ucina Tomasz, student dziennikarstwa. – Korwin-Mikke zawsze we wszelkich internetowych sondażach ma świetne wyniki. Po podliczeniu głosów nie jest już tak kolorowo. Podobnie będzie z partią Palikota – komentuje.

Pozostałe partie otrzymały poparcie na poziomie 0,5-2 procent. 7,9 proc. osób, które wzięły udział w naszej sondzie, wciąż nie wie, na kogo będzie głosować. Blisko co dwudziesty student (4,49 proc.) deklaruje, że 9 października pójdzie na wybory i odda nieważny głos.

Sonda na portalu internetowym dlaStudenta.pl została przeprowadzona między 8 września a 3 października 2011 roku. Wzięły w niej udział 20072 osoby. Czytelnicy portalu odpowiadali na pytanie „Na którą partię zagłosujesz w najbliższych wyborach do Sejmu?”

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: sonda wyborcza studenci janusz palikot korwin mikke platforma obywatelska pis po młodzież kaczyński
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Jestem studentem AGH - popieram PJN [0]
  Muffin
  2011-10-07 23:48:06
  Wiem, że PJN wejdzie do sejmu (ponad 5% dziś w sondażach m.in. Estymatora), a to sprawi, że będzie jakaś sensowna prawica. Niestety Korwin z 21 listami nie ma szans, także wybieram PJN!
 • Wszystko.. [0]
  asd
  2011-10-04 08:27:36
  Wszystko tylko nie PIS. Ludzie opamiętajcie się! Czy te 15,6% potraciło rozum?! chce głosować na konserwatystów, patrzących wstecz a nie wprzód? którzy w miesiąc po wyborach ustawią jak Polska długa i szeroka pomniki? A ustawą wymuszą, że po kościele tam trzeba oddać chołd (wiadomo komu)?
 • Pomrańczowa Rewolucja Młotych 9 Października ! [0]
  Anna
  2011-10-03 21:13:50
  Palikot zdobędzie 15% minimum, bo ludzie mają dość polityków o mentalności z PRL, którzy nie rozumieją dzisiejszego świata, nie posługują się komputerami, nie mówią w obcych językach... Młodzież zagłosuje gremialnie na Palikota, bo on ich rozumie, mówi ich językiem i jest dla nich wiarygodny. Załóżmy pomarańczowe koszulki i wspólnie zagłosujmy na Ruch Palikota http://www.koszulkiruchupalikota.pl
 • Błąd redakcji [0]
  lezka
  2011-10-03 20:41:47
  I kolejne media propagują błąd w odmianie nazwiska Korwin - MIKKEGO! Drugi człon nazwiska jest ODMIENNY!
Zobacz także
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.

W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]
W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]

„Gazeta Wyborcza” opublikowała ostatni przedwyborczy sondaż. Jak się okazuje, faworytami w wyścigu o tytuł prezydenta miasta są dotychczasowi gospodarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.