Polska - News

Słynni Polacy popierają legalizację marihuany!

2013-11-09 17:50:54

Znane postaci polskiej kultury wystosowały apel do premiera Donalda Tuska w sprawie legalizacji marihuany. Zobacz, kto uważa, że zioło leczy duszę!

ZOBACZ, KTÓRZY ZNANI POLACY PODPISALI APEL I SĄ ZA LEGALIZACJĄ MARIHUANY

W ubiegłym roku polski parlament przegłosował zmianę, która uprawniała prokuratorów do umorzenia spraw o znikomej szkodliwości społecznej dla osób przyłapanych na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek. Inicjatorzy listu do Tuska uznali jednak, że ta możliwość jest przez organy prawa zdecydowanie zbyt rzadko wykorzystywana.

Apel podpisali słynni polscy aktorzy, muzycy, reżyserzy, pisarze oraz osobowości telewizyjne. Według nich polskie ustawodawstwo jest zbyt surowe i nie bierze pod uwagę możliwości używania marihuany w celach leczniczych. Co więcej, uważają też, że trawa może przyczynić się do... złagodzenia skutków wysokiego bezrobocia. Kryminalizując ten sposób "leczenia duszy", dodatkowo pozbawiamy naszą młodą generację perspektyw na przyszłość - dowiadujemy się z apelu, do którego na razie nie odniósł się ani adresat, ani jego kancelaria.

Przedstawiamy treść listu:

Panie Premierze,

na przestrzeni ostatnich lat liczne środowiska, w tym kręgi twórcze, apelowały o przyspieszenie prac nad ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Doceniamy zaangażowanie oddanych sprawie środowisk i polityków i cieszymy się, że pragmatyzm i racjonalizm zwyciężyły wtedy nad niepotrzebnie emocjonalnym myśleniem o narkotykach.

Minęło już ponad 1,5 roku od przeprowadzonej nowelizacji, możemy więc obserwować pierwsze jej efekty. Są osiągnięcia, z których można się cieszyć, są też niepokojące sygnały.

W ciągu pierwszego roku prokuratorzy skorzystali z nowych narzędzi prawnych i umorzyli 2145 spraw. Tyle osób ocaliło swoje marzenia i plany na przyszłość. A my wszyscy oszczędziliśmy 5,5 mln złotych z państwowego budżetu. To dobre jako start, ale na przyszłość te zaledwie 11 proc. spośród wszystkich spraw, które mogłyby zostać umorzone, to jednak za mało (średnio 30 tys. osób rocznie jest zatrzymywanych przez policję z powodu podejrzenia posiadania nielegalnych substancji, a w roku 2011 aż 35 tys. zostało skazanych za posiadanie nieznacznych ilości). Musimy dążyć do coraz powszechniejszego stosowania nowych zapisów. Niech nie pozostaną prawem martwym, co na razie ma miejsce w paru regionach. Podczas gdy na zachodzie Polski umarzanych jest po kilkaset spraw (Poznań 496, Szczecin 400, Wrocław 353), na bardziej konserwatywnym wschodzie prokuratorzy niechętnie "odpuszczają" użytkownikom narkotyków (w Białymstoku umorzyli tylko 16 spraw, w Rzeszowie 11 - to tyle co nic). Może to kwestia ich przeszkolenia? A może trzeba dać wiarę środowiskom zajmującym się tematem polityki narkotykowej oraz uzależnień, które postulują doprecyzowanie nowego prawa i ustanowienie tzw. wartości granicznych?

W zamrażarce sejmowej od miesięcy leżą kolejne projekty nowelizacji, uwzględniające te oraz inne konieczne zmiany (m.in. dopuszczenie marihuany do celów medycznych, poszerzenie dostępności leków dla uzależnionych od opiatów). Nie pozwólmy im tam utknąć! Potrzebna jest dalsza, pilna nowelizacja. Przykładem innych krajów europejskich (Czechy, Portugalia) powołajmy niezależną komisję ekspertów, w tym spośród użytkowników substancji psychoaktywnych, która zaproponuje zmiany zgodne z panującymi w Europie standardami.

Cała Europa zmaga się z kryzysem, w wyniku którego tysiące młodych ludzi żyje bez pracy. Wiadomo, że kiedy źle i trudno, ludzie częściej sięgają po substancje, które pomagają radzić sobie z problemami. Kryminalizując ten sposób "leczenia duszy", dodatkowo pozbawiamy naszą młodą generację perspektyw na przyszłość. Panie Premierze, zmieńmy dotychczasowe przepisy, uderzające głównie w młodych ludzi, narażające ich na wielogodzinną izolację w izbie zatrzymań i przeszukanie domu, a czasem także demoralizujący pobyt w zakładzie karnym, niszczące ich karierę zawodową i podkopujące wiarę w sprawiedliwość prawa.

JUR

Słowa kluczowe: legalizacja marihuany apel słynni polacy premier donald tusk artyści list do premiera

Oni popierają legalizację marihuany (20)

Kora - piosenkarka
Andrzej Chyra - aktor
Magdalena Cielecka - aktorka
Zbigniew Hołdys - celebryta
Robert Makłowicz - kucharz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Re: Zidiocenie społeczeństwa [0]
  Odpowiedź na: Zidiocenie społeczeństwa
  nataszA
  2014-03-26 16:20:08
  nie pali sie lisci tylko topy. zawsze ci co nie maja o niczym pojecia maja najwiecej do powiedzenia,nadrob wiedze a pozniej zabieraj glos
 • Zidiocenie społeczeństwa [1]
  Bozz
  2013-11-12 22:02:20
  Sprzeciw. Mój głos jest tak samo ważny jak kogokolwiek. Dwie sprawy: Jedna to dobrze by było gdybyście wy palacze wiedzieli, co tak naprawdę palicie, bo na pewno nie jest to świeżo zerwany cały liść o super zdrowotnych właściwościach, tylko trochę starego kiepskiego zioła, trochę tytoniu z papierosów, jakieś śmieci, wypełniacze mające sprawić wrażenie, że macie w ręku więcej towaru, a to np jakieś suszone chwasty i UWAGA : INNE, MOCNE NARKOTYKI MAJĄCE WPĘDZIĆ WAS W UZALEŻNIENIE ŻEBYŚCIE WRÓCILI I NABIJALI KABZĘ DILEROM. Bo oni o to tylko dbają a nie o wasze wrażenia. Po drugie nazywanie narkotyku lekarstwem dla DUSZY, to już nie jest nawet głupota tylko jawne bluźnierstwo, bo duszę potrafi leczyć tylko JEZUS poprzez sakramenty ( na czele ze spowiedzią, czyli Sakramentem Pokuty i Pojednania, chodź nie tylko.) Powinniście to wiedzieć bo podobno Polska to kraj w ponad 90% chrześcijański, ale zaraz, wiem - teraz na ludzi wyznających takie poglądy patrzy się krzywo, a przyklaskuje legalizacji narkotyków, aborcji, i adopcji dzieci przez gejów.
 • to bez znaczenia, że są sławni [0]
  student
  2013-11-10 09:51:31
  Zacznę tak, a ja jestem przeciwny. Wynik głosów 1 przeciw, 20 za (wszyscy ze zdjęć). Każdy ma jeden głos, a to, że ktoś jest sławny nie ma nic do rzeczy. Taka jest demokracja. W odpowiedzi na taki list może być list przeciwko zmianom. Tylko wtedy takie osoby zostaną posądzone o zacofanie, nietolerancje itd. Osoby często chcą tolerancji, a sami nie umieją się nią wykazać. Stwierdzenie, że trawa ma być pewnego rodzaju środkiem na bezrobocie jest grubym nietaktem. Środkiem na bezrobocie może być tylko praca.
Zobacz także
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]

Na znaczeniu w tym roku będzie zyskiwać technologia HCE, czyli zbliżeniowe płatności telefonem.

Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]
Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]

Spośród puli badań podstawowych oferowanych przez NFZ 12-13 proc. jest finansowanych z kieszeni pacjenta.

Na rynku wciąż zbyt mało materiałów edukacyjnych dla niepełnosprawnych uczniów [WIDEO]
Na rynku wciąż zbyt mało materiałów edukacyjnych dla niepełnosprawnych uczniów [WIDEO]

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną wymagają szczególnych warunków nauczania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]
Zbliżeniowe płacenie telefonem? Zobacz zaskakujące dane! [WIDEO]

Na znaczeniu w tym roku będzie zyskiwać technologia HCE, czyli zbliżeniowe płatności telefonem.

Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]
Co dziesiąte badanie podstawowe finansowane jest z kieszeni pacjenta[WIDEO]

Spośród puli badań podstawowych oferowanych przez NFZ 12-13 proc. jest finansowanych z kieszeni pacjenta.