Polityka bez ściemy - Naszym zdaniem

Słoma i kult maryjny - pakt stabilizacyjny

2006-03-12 00:00:00

Tytułem wstępu wyjaśnić pragnę, iż powyższe słowa nie mają na celu obrazy szeroko rozumianych uczuć religijnych. Mają one funkcję demaskatorską i są kwintesencją spraw, wydawać by się mogło, oczywistych.

Są syntezą niepokojących faktów, między którymi się poruszamy, a które przyprawiają mnie o palpitacje pokładów mojej tolerancji i agonię kubków dobrego smaku. Trudno o znieczulicę kiedy w grę wchodzi moja przyszłość i żyzny grunt pod jej wzrost. Poczynania naszych dzielnych braci dorodnych, prawie jednorodnych, powodują systematyczne zmniejszanie się warstwy próchnicznej zaufania i wypłukiwanie cząsteczek mineralnych dobrej wiary. Korzenie mojej świadomości narodowej tkwią coraz płycej w tym nieurodzajnym, skażonym nieodpowiednią kulturą polityczną gruncie.
 Nie mam zamiaru stać się tu jednoosobową opozycją zagłębiającą się w meandry ustawodawstwa, niezrealizowanych obietnic wyborczych itd. Interesuje mnie pewne zjawisko socjologiczne. Nasze społeczeństwo, zwykle szare (od szarej strefy, szarości dnia itd.), stało się czarno białe. I tak, w zależności od punktu siedzenia, ci źli to czarni, a ci najbardziej słuszni to biali. Kiedyś to nasze szare społeczeństwo miało wiele odcieni. Dziś jest to podział pro i anty.

Współczesne zagrożenia epidemiologiczne, czyli dlaczego tak się dzieje?

Jak donosi wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna, „kaczy wirus”, choć groźny, nie jest śmiertelny, jeśli w porę zastosuje się szczepionkę ze zdrowego rozsądku. W skrajnych przypadkach grozi seria bolesnych zastrzyków z antyciałami w postaci przymusowych prac przy zbiorach buraków cukrowych oraz  terapia szokowa przybierająca postać seansu odcinków National Geographic o ptactwie wodnym. Dodatkową ochroną będzie pies rasy wyżeł.
Jakoś się więc trzymamy i leczymy rutynowo.
Znamiennym jest fakt, że „epidemia” ta podzieliła w znaczny sposób nasze społeczeństwo. Na tych, których choroba dopadła i na tych odpornych - po drugiej stronie barykady. Rzeczywistość socjo-polityczna mimo, iż jest prosta w interpretacji i ocenie, nie jest wesoła. Utworzyły się dwa obozy ideologiczne, co w Polsce – kraju wielopartyjnym, nie jest zjawiskiem dobrym (przynajmniej jeśli polaryzacja następuję tak gwałtownie). Obecni włodarze naszego ogólnopolskiego kurnika swoim radykalizmem i ortodoksją niszczą i wypaczają świadomość polskości mimo, iż głoszą postulaty zupełnie odwrotne. Jeszcze niedawno mieliśmy „prezydenta wszystkich Polaków”. Dziś mamy prezydenta wszystkich „Wszechpolaków” czyli tych „jedynie słusznych”. Sytuacja jest zła - demokratyczne państwo narzuca społeczne normy zgodnie z jedną „jednie słuszną” wizją świata, wizją jednej Partii.

Uzbrojmy się w cierpliwość

 A zatem wirus trawi nasze społeczeństwo. Kwarantanna nie przynosi oczekiwanych skutków. Epidemiolodzy nie przewidzieli pewnych warunków atmosferycznych. Silne podmuchy wiatru z toruńskiego zagłębia przemysłu zbrojeniowego gdzie wybuchły kolejne ogniska zapalne, oszukały naszych specjalistów i rozprzestrzeniły się w dotąd nieskażonych regionach.

Wydawało się, że gorzej być nie może.

A jednak. Wirus w obliczu skutecznej szczepionki ulega mutacji o obejmuje coraz to nowe gatunki naszej wesołej populacji. Co prawda są to w politycznej drobinie ewolucji bezkręgowce, ale za to na samej górze piramidy pokarmowej.
W ten sposób widać, że polityczne cwaniactwo naszych wiecznie uśmiechniętych chomiczków końca nie ma. Otoczeni żałością, demagogią i naiwnością przekonań we własne racje tworzą, wydawać by się mogło, siłę nie do sforsowania. Oręż w postaci głupoty, tarcze ignorancji, zbroja niekompetencji nie wróżyła nic dobrego. Dwóch pustosłowych krzykaczy na usługach Jarosława Wielkiego.

Demagogia i jej pokłosie kontra trzeźwość umysłu. Ta batalia była ciężka. Coś jednak zatrzeszczało, zazgrzytało w posadach. Bezkręgowce zaczęły zsuwać się ze szczytu piramidy pokarmowej. Wirus został przełamany. Szczepionka ze zdrowego rozsądku zaczyna działać. Z drugiej strony słychać było głosy – co cię nie zabije to cię wzmocni – co pokazywały najnowsze sondaże. Bądźmy jednak czujni i przestrzegajmy podstawowych zasad higieny

Mariusz Ziółkowski
mariusz.ziolkowski@dlastudenta.pl

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Tekst żałosny [0]
  Jedyny taki Czarek
  2006-03-18 19:14:45
  Nie jestem jakimś wielbicielem kaczek, ale niestety ten tekst oprócz tego, że jest przerostem formy nad treścią, jest też bezsensownym wynurzeniem autora na temat tego, jak ja to jestem niezadowolony z polityków. Niestety, ani konkretnych argumentów, ani logoki w myśleniu... Człowieku, jak piłeś to otrzeźwiej, jak nie piłeś to się napij, dopiero się bierz za pisanie. Chyba że to miała być jakaś forma wiersza białego albo zapis strumienia świadomości, wtedy rozumiem formę (jakkolwiek treść dalej nie trzyma się kupy). Aha, oskarżasz braci K. o to, że zawłaszczają sobie prawo do realizowania własnej wizji bez porozumienia z kimkolwiek i jednocześnie samemu robisz dokładnie to samo - zawłaszczasz sobie prawo do orzekania o tym co jest mądre i dobre a co nie. Przemyśl sprawę. Tyle ode mnie. Ave!
 • Ciciałam powiedzieć, że... [0]
  Królewna
  2006-03-16 18:44:24
  ... tak naprawdę tekst jest żenujący :/
 • hmmmm [0]
  Mariusz
  2006-03-13 11:32:30
  droga królewno, nie wiem :)sprecyzuj
 • Chce powiedzieć, że... [0]
  Królewna
  2006-03-13 08:14:59
  ... genialne. Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć...
Zobacz także
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.

W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]
W niedzielę wybory. Kto wygra w twoim mieście? [OSTATNIE SONDAŻE]

„Gazeta Wyborcza” opublikowała ostatni przedwyborczy sondaż. Jak się okazuje, faworytami w wyścigu o tytuł prezydenta miasta są dotychczasowi gospodarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?
Wybory prezydenckie 2015. Polacy będą głosować dla żartu?

"Spodziewam się, że w czasie wyborów prezydenckich będziemy mieli wiele przypadków głosowania psotnego".

Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką
Nowa partia Janusza Korwin-Mikkego ma nazwę. Nie zgadniecie jaką

Poznaliśmy nazwę nowej partii założonej przez Janusza Korwin-Mikkego.