Piszemy Książkę - Myśli nieuczesane

Napisz sobie baśń

2007-02-22 21:55:23

 Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowane i trudne, to w gruncie rzeczy pisanie baśni jest bardzo proste.

Baśń, nazywana także bajką magiczną, to jeden z tych gatunków literackich, które nie znają granic geograficznych i językowych. Ma też to do siebie, że może być adresowana zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Niezaprzeczalną zaletą baśniowych opowieści jest prosty i łatwo rozpoznawalny schemat konstrukcyjny, dzięki któremu praktycznie każdy może stać się baśniopisarzem. Zainteresowani znajdą poniżej kilka praktycznych wskazówek, które przy odrobinie polotu literackiego zaowocują pierwszą własnoręcznie napisaną baśnią. Zatem pióra w dłoń, Panie i Panowie!

Mój ty bohaterze!

Nasz kurs warto zacząć od skonstruowania postaci. Pamiętaj, baśń jest krótką formą i nie ma w niej miejsca na pogłębiony opis psychologiczny. Wystarczy jedynie przekazana w mniej lub bardziej bezpośredni sposób informacja, czy bohater jest dobry (główna postać), czy zły (antagonista i swoiste przeciwieństwo głównej postaci). Psychicznym przymiotom zwykle towarzyszy zewnętrzne piękno, dlatego większość dobrych bohaterów to śliczne księżniczki i przystojni rycerze (o Shreku czy Bestii proponuję na razie zapomnieć), a zastępy czarnych charakterów zasilają potworne wiedźmy oraz przerażające smoki.

Na tym etapie nasz główny bohater, choć, jak nakazuje tradycja, jest piękny i dobry, to jednak brak mu wyrazistości - z łatwością można go pomylić z setką innych postaci. Dlatego warto go wyposażyć w jakiś łatwo rozpoznawalny atrybut czy cechę (jak czerwona czapeczka, niski wzrost bądź śnieżnobiała cera) Równie istotne jest jego imię. Nie może to być po prostu Krzysiek czy Hanka, takie imiona są dobre dla bohaterów opowiadań lub powieści, ale kompletnie nie sprawdzają się w baśniach. Dlaczego? Baśń rządzi się odmiennymi prawami, tu imiona powinny być znaczące i nawiązywać do charakterystycznej cechy postaci (Czerwony Kapturek, Calineczka czy Śnieżka). Ponieważ w baśni kluczową funkcję spełnia magia, nie zaszkodzi otoczyć naszego bohatera kilkoma fantastycznymi postaciami. Krasnale, elfy, skrzaty, wróżki, syrenki i smoki pomogą zbudować właściwy klimat.

Dobra fabuła to podstawa!

Tworząc postać, należy także poświęcić trochę czasu na obmyślenie fabuły. Większość baśni opowiada o konflikcie dobra ze złem (Kopciuszek, Śpiąca Królewna itp.) zakończonym tryumfem tego pierwszego. Co więcej, klasyczna baśń powinna być jednowątkowa. Poboczne perypetie zwykle nie służą temu gatunkowi, bo przesadnie gmatwają akcję i wprowadzają niepotrzebny zamęt do tekstu. Ujmując problem skrótowo, pisanie należy zacząć od krótkiego wprowadzenia, następnie zawiązać akcję, która stopniowo acz nieuchronnie będzie zmierzała do punktu kulminacyjnego, a po nim do szczęśliwego zakończenia. Całość wypada okrasić odrobiną fantastyki i przyprawić szczyptą magii. Prawda, że proste?

Motywy lubią wędrować?

Przy tworzeniu fabuły można wykorzystać popularne motywy pochodzące z legend lub innych baśni. Nie należy przy tym specjalnie obawiać się posądzenia o plagiat. Motywy baśniowe nazywane bywają wędrownymi i dlatego można odnaleźć je w tekstach pochodzących z różnych części świata i kultur. Motywy: dobrego złodzieja, rybki spełniającej życzenia czy puszki zawierającej nieszczęścia mogą się pojawić zarówno w europejskiej, azjatyckiej czy afrykańskiej baśni. Nie trzeba się też martwić, że pisząc namiętnie baśniowe opowieści, wykorzystamy wszystkie dostępne motywy. Badacze naliczyli ich przeszło 40.000, więc jest z czego wybierać.

Dawno, dawno temu...

Mamy postać i zarys fabuły, teraz wypada zastanowić się nad tym, gdzie i kiedy rozgrywać się będą opisywane przez nas wydarzenia. Klasyczna baśń zwykle rozpoczyna się formułą: „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami" itp. Można zatem powiedzieć, że jest to odległe nie tylko czasowo, ale i przestrzennie miejsce. Większość baśni posiłkuje się scenerią przypominającą średniowiecze, oczywiście wzbogacone o pewne elementy pochodzące z epoki, w której powstawał tekst. Jeśli zatem kąpiele w balii przekraczają granice Twojej wyobraźni, możesz zamek swojej postaci wyposażyć w wannę, a nawet jakuzi.

Jeśli chcesz być „anty"

Wszystkim osobom, którym klasyczne baśnie już się znudziły, pozostaje jeszcze jedno wyjście - antybaśń, która, choć czerpie z dawnych baśniowych opowieści, jest ich przeciwieństwem. Najbardziej znany przykład to oczywiście Shrek. Przygody zielonego ogra przetwarzają baśniową materię, tworząc z niej coś nowego. Choć konwencja zostaje zachowana (pozytywne i negatywne postacie, szczęśliwe zakończenie, tryumf dobra nad złem, obecność magii), to jednak w wielu miejscach ulega ona dramatycznym zmianom (bohater nie jest zbyt atrakcyjny, a piękna księżniczka w wielkim finale na stałe przemienia się w ogrzycę). Napisanie dobrej antybaśni wymaga jednak sporego oczytania. W "Shreku" pojawiają się nie tylko nawiązania do innych baśniowych historii, ale i filmów oraz popularnych programów telewizyjnych. Tworzenie antybaśni może dać jednak sporo satysfakcji. To prawdziwe pole do popisu dla wszystkich baśniopisarzy: dowcipne dialogi, zaskakujące sytuacje i postacie, które tylko częściowo przypominają bohaterów świata baśni. Zatem jeszcze raz zachęcam: pióra w dłoń, piszemy baśnie!

Monika Szafrańska
(monika.szafranska@dlastudenta.pl)

fot. Wikipedia

Słowa kluczowe: baśn książka opowiadanie literatura dlaStudenta studenci Shrek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • proszę o napisanie wymyślonej baśni [0]
  Odpowiedź na: niemoge wymiślić a ty ??
  kissy
  2011-11-14 07:07:42
  plan wydarzeń wymyślonej baśni
 • Re: Baśń ! [0]
  Odpowiedź na: Baśń !
  janosik
  2011-06-21 11:18:55
  ,,Księżniczka Amelka." Pewnego dnia, za górami za lasami i za siedmioma domami w zamku żyła sobie ksieżniczka o imieniu Amelia. Wracając ze szkoły w małej wiosce napotkała się na pana. Prosił dziewczynkę o pomoc. Amelka nie wiedziała co ma zrobić, wiec zamknęła oczy i pomyślała.Po jakimś czasie otworzyła oczyi znalazła się na łące. Nie była zbyt zadowolona więc pobiegła na wprost siebie, a w podrodze zbierała kwiatki.Zatrzymała się i usiadła, z kwiatków zrobiła wieniec.Ujrzała staruszkę , która podśpiewywała. -Ładnie pani śpiewa.-odparła Amelia. Staruszka przestała śpiewać i z uśmiechem odpowiedziała- dziękuję. -Wie pani gdfzie mogę znaleźć zamek?-zapytała dziewczynka. -Niestety nie.-odpowiedziała pani. -Dziękuję-powiedziała Amela. Smutna Amelka szła na wprost siebie. Po jakimś czasie starsza pani odezwała się do dziewczynki: -Jak się tu znalazłaś?-Zapytała pani. -Zamknęłam oczy i pomyślałam o łące-odpowiedziała. -Więc zamknij oczy i pomyśl o zamku a napewno się tam znajdziesz.-odparła staruszka -Więc do widzenia.-rzekła Amelia -Do widzenia .-odpowiedziała pani. Amelka zamknęła oczy i pomyślała o wiosce.Gdy się tam znalazła to już nie była pana. Więc wruciła do domu i opowiedziała o tym mamie. KONIEC!!! Gabriela Janosik.
 • Dziwne spotkanie [0]
  Milka
  2010-12-20 17:18:42
  Działo się to dwa lata temu.Może to prawda ,a może nie sami zobaczcie.Zaczniemy od... w polskiej wsi żył czarny jak smoła owczarek Niemiecki o imieniu Bazyl,pilnował w dnie i noce swojego gospodarstwa i był postrachem złodziejów.A jeszcze kilka miast dalej w Bytomiu mieszkał zwyczajny pies domowy o imieniu Cytra.Rodzina Cytry pojechała na wieś,zabrali i ją.Jechali aż dojechali na miejsce.Nagle coś Cytra wyczuła że jest tu coś,albo ktoś nowy,miała rację:Bazyl.Psy się zobaczyły i podbiegły do siebie.Cytra została tam już na zawsze,bo jej pani ciągle pracowała a pan przychodził późno.Bawili się i szaleli aż do samego rana a rano szli spać.Tak oto psy zostały na zawsze razem.
 • baśń [0]
  jagudka
  2010-12-01 07:21:19
  napisz o baśni telewizyjnej
 • Baśń ! [1]
  petty19
  2010-10-09 18:04:40
  Mam prośbę . Czy ktoś mógłby napisać dla mnie baśń na wybrany temat: Moja szuflada,Trudna przyjaźń,Kiedy świat już śpi,Pokusa ?
 • Rodzina Świnek [0]
  WIEWIURA XD
  2010-09-02 15:32:41
  Chwaliła świnka swojego synka. Jaki malutki, jaki, śliczniutki, jaki wesoły chodzi do szkoły a jaki ryjek a jaki brzuszek och muj brudasek ten muj pączuszek wnet przyszedłtatuś powiedział miło naszejedzonko już się skończyło mamusia płacze synek się śmieje a tata z głodu normalnie szaleja można więc szybko powiedzieć śmiało wszystkim się w głowach poprzewracało.
 • tekst o bajce [0]
  ika
  2010-06-17 21:39:34
  polecam tekst o bajce W. Proppa, tam do znalezienia schematy bajki ludowej:)
 • asddsa [0]
  sad
  2010-06-09 19:43:16
  asddsaasddssdasdaasdasasd
 • help11!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [0]
  help!!!!!!!!!!!!!!!!
  2010-04-22 20:05:03
  proszę pomocy!!!
 • help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 [0]
  help!!!!!!!!!!!!!!
  2010-04-21 20:55:14
  help praca długo terminowa baśń help
 • wzrok bezdomnego psa [0]
  misia
  2010-04-09 18:12:18
  śnieżka była psem ze schroniska ,który był chory.dzieciaki go uwielbiały.właściciel schroniska nic im nie powiedział.
 • Re: pomuście prosze [0]
  Odpowiedź na: pomuście prosze
  thw5rh
  2010-03-17 20:17:26
  nie !!
 • niemoge wymiślić a ty ?? [6]
  Daniel
  2010-03-15 14:35:41
  proszę was napiszcie mi baśń o dzieciach które przypadkowo znalazły się w zaczarowanym zamku
 • baśń [0]
  xm
  2010-03-10 17:56:29
  potrzebuję baśn o dobrej kśiężniczce
 • Re: baśń [0]
  Odpowiedź na: baśń
  xdd
  2010-01-30 18:53:01
  yoo
 • Re: baśń [0]
  Odpowiedź na: baśń
  Ewa Szmurło
  2010-01-18 18:17:04
  Proszę muszę napisać na jutro jakąś basń
 • baśń [2]
  Adek
  2010-01-14 20:31:57
  napiszcie mi baśń proszę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • o zagubionym zeszycie [0]
  dominika sliwinska
  2010-01-08 18:04:56
  musi być super
 • Re: POTRZEBUJE BASN [0]
  Odpowiedź na: POTRZEBUJE BASN
  koja
  2010-01-06 16:56:35
  Naucz się pisać chłopie. Pisze się krótką ty głąbie! :) Napisałbyś jakieś wypracowanie sam to może byś się czegoś nauczył?
 • POTRZEBUJE BASN [1]
  ADEK
  2010-01-05 18:23:09
  KTO NAPISZE MI KRUTKOM BASN DLA DZIECI NA JUTRO
 • Re: Re: Baśń.... [0]
  Odpowiedź na: Re: Baśń....
  ADEK
  2010-01-05 18:16:29
  POTRZEBUJE KRUTKOM BASN DLA DZIECI NA JUTRO
 • Re: Re: Baśń.... [0]
  Odpowiedź na: Re: Baśń....
  ADEK
  2010-01-05 18:09:34
  POTRZEBUJE KRUTKOM BASN DLA DZIECI NA JUTRO
 • Re: Baśń.... [2]
  Odpowiedź na: Baśń....
  ADEK
  2010-01-05 17:10:48
  POTRZEBUJE KRUTKOM BASN NA JUTRO
 • pomuście prosze [1]
  monia
  2009-11-27 14:32:20
  napiście dla mnie baśń proszę bo ja nie wiem jak t napisać pomuście
 • Re: baśń dlaczego kiedyś ludzie zaczeli mówic [0]
  Odpowiedź na: baśń dlaczego kiedyś ludzie zaczeli mówic
  bartek
  2009-10-17 17:11:45
  zadanie domowe
 • Baść o szczęśliwym dzieciństwie [0]
  Kaja
  2009-10-01 12:49:19
  chcę baśń o szczęśliwym dzieciństwie
 • Re: baśń o szczęśliwym dzieciństwie [0]
  Odpowiedź na: baśń o szczęśliwym dzieciństwie
  tomek
  2009-09-24 16:56:06
  PROSZE O JAKAS KRUTKA BASN DLA SYNA DO SZKOLY PIATEJ
 • baśń dlaczego kiedyś ludzie zaczeli mówic [1]
  michał
  2009-09-09 15:50:35
  praca domowa
 • xx [0]
  kemix
  2009-09-08 16:46:56
  ja nie umien oisac basni:(
 • baśń o szczęśliwym dzieciństwie [6]
  karolina
  2009-09-08 14:42:34
  baśń o szczęśliwym dzieciństwie musze napisać na jutro niewiem jak to napisac pomóżcie plis
 • Re: buuuuuu........... [0]
  Odpowiedź na: buuuuuu...........
  Joanna
  2009-09-06 19:27:18
  Cześć mam na imię Joanna ja też mam napisać baśń o tym jak ludzie zaczęli mówić .Nic mi nie przychodzi do głowy .Jeżeli możesz mi pomóc to bardzo proszę.Dziękuję.
 • Re: buuuuuu........... [0]
  Odpowiedź na: buuuuuu...........
  ;(
  2009-09-05 16:53:42
  ja też mam napisać na ten sam temat, ale nic mi do głowy nie przychodzi... ;(
 • Re: buuuuuu........... [0]
  Odpowiedź na: buuuuuu...........
  9123
  2009-09-03 14:58:34
  Mam napisać baśń dlaczego kiedyś ludzie zaczęli mówić
 • :( [0]
  Ewelina
  2009-05-18 15:29:38
  musze napisać na jutro baśń nie wiem jak mam to napisać:(
 • HELP!!! [0]
  koko
  2009-05-10 09:37:18
  nie mam napisanej baśni na jutro na polski HELP!!!
 • ratunku...... [0]
  Pati
  2009-04-19 12:20:41
  muszę napisać baśń na polski ale taką wymyśloną pomocy nie wiem od czego zacząć
 • polak [0]
  Bartek
  2009-03-28 14:35:10
  ja mmusze napisać basn na polski
 • Re: Baśń.... [0]
  Odpowiedź na: Baśń....
  X
  2009-02-26 11:02:56
  BARDZO MI TO POMOGŁO
 • Baśń.... [2]
  Agata
  2009-02-15 16:27:13
  Bardzo mi to pomogło ;) Dziękuję
 • ;) [0]
  pati
  2009-02-11 18:16:36
  siemka mam na polski napisac baśń wymyslona nie znaną.. nie wiem jak to zrobic .. więc pomyślałam że byś mi pomógł ... byłabym wdzięczna..
 • Re: buuuuuu........... [0]
  Odpowiedź na: buuuuuu...........
  666
  2008-11-28 15:03:02
  ja chodze do 6 klasy i pisałem to dawno, to proste
 • buuuuuu........... [4]
  buuuuuunia
  2008-09-23 18:21:40
  ja musze napisać baśń na polski w której musza sie znaleźć informacie dlaczego ludzie zaczeli kiedys mowic.....dopiero zaczynam ale i tak dobrze mi idzie dzieki temu co przeczytalam :)
 • Baśń [0]
  Ewela
  2008-02-29 14:28:13
  Mi też to bardzo pomogło. I również muszę napisać baśń na polski tyle że o dowolnym temacie :) Ale już trochę nabralam chęci do pisania tej baśn :) Także myślę że mi dobrze pójdzie :D:D:D
 • baśń [0]
  mo_14
  2007-10-10 16:09:33
  musze napisać baśń na polski o szczęsliwym dzieciństwie i to co tutaj przeczytałam bardzo mi pomogło ;)
 • ? [0]
  A.M.E.
  2007-05-16 21:34:14
  czyli na przykład jakie kompozycje masz na myśli?:)
 • Szkoda, że nie ma nic ciekawego na tematy bieżące [0]
  sudoku
  2007-03-11 13:16:20
  Nic na poziomie, a był czas, że można było przeczytać na prawde górnolotne kompozycje
 • Wiersze... [0]
  rutek_85
  2007-02-23 13:10:34
  Ja wolę pisać wiersze... :-)
Zobacz także
Napisz sobie baśń
Napisz sobie baśń

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowane i trudne, to w gruncie rzeczy pisanie baśni jest bardzo proste.

Brak zdjęcia
Entropia - pierwsza krew- część III

Owo przedpołudnie błyskawicznie stało się popołudniem i równie prędko wieczorem. Długi czas wpatrywałem się w swoje malowidło, próbując dokonać rekonstrukcji poprzedniej nocy – wszystko bezskutecznie.

Brak zdjęcia
Entropia - pierwsza krew - część II

Wspaniały aromat nasycił powietrze. Przyjemny chłód zawładnął całym krajobrazem pełnym fantazyjnych kształtów w barwach niemożliwych do opisania, zatem i niemożliwych do namalowania. Usiadłem przed płótnem rozpostartym przede mną i rozpocząłem malowanie czegoś, co ktoś nierozsądny i głęboko romantyczny mógłby nazwać malowidłem lub nawet obrazem.

Polecamy
Ostatnio dodane
Napisz sobie baśń
Napisz sobie baśń

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowane i trudne, to w gruncie rzeczy pisanie baśni jest bardzo proste.

Brak zdjęcia
Entropia - pierwsza krew- część III

Owo przedpołudnie błyskawicznie stało się popołudniem i równie prędko wieczorem. Długi czas wpatrywałem się w swoje malowidło, próbując dokonać rekonstrukcji poprzedniej nocy – wszystko bezskutecznie.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?