My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Jak znaleźć pracę na lato?

2011-07-01 09:14:50

Lipiec. Ci, którzy szczęśliwie zdobyli zaliczenia w pierwszych terminach, mają już wakacje. Pozostali muszą się jeszcze nieco pomęczyć i nie dać się skusić pięknej pogodzie za oknem. Wszyscy jednak zastanawiają się, co zrobić z wolnym czasem przez najbliższe 3 miesiące i wielu zaczyna rozglądać się za pracą. Jak jej szukać i co najważniejsze: jak ją zdobyć?
 
Zobacz oferty pracy na dlaStudenta.pl>>

Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania dokumentów aplikacyjnych, żeby mieć je do dyspozycji, jak tylko znajdzie się interesująca oferta. Dobre CV to połowa sukcesu, ponieważ w ten sposób wywieramy „pierwsze wrażenie” na przyszłym pracodawcy. Życiorys musi być czytelny, napisany poprawnym językiem i zapadający w pamięć osoby rekrutującej. Dobrze jest dostosować je stylem do stanowiska, na które się aplikuje. Jeśli praca będzie się opierała w dużej mierze na działaniach kreatywnych, CV powinno pokazywać, że posiadamy takie umiejętności. Nie może jednak tak wyglądać, jeśli staramy się np. o stanowisko doradcy bankowego. Wciąż popularnym wymogiem pracodawców względem osób zainteresowanych zgłoszeniem swojej kandydatury na wskazane stanowisko, jest przygotowanie listu motywacyjnego. Często popełnianym przez wielu aplikantów błędem jest wymienianie w nim wszystkich zalet i dotychczasowych osiągnięć. Prawidłowy list powinien zawierać argumentację przekonującą, że przyjęcie nas na dane stanowisko przyniesie firmie wymierne korzyści. Zamiast „jestem osobą przyjazną i lubię pracę w grupie” lepiej napisać „moja otwartość i pogodny charakter sprawią, że grupa będzie pracowała efektywniej i z większą ochotą”. Dobrze jest przygotować kilka wersji dokumentów aplikacyjnych i poprosić znajomych o wskazanie najlepszej.
    
Niezwykle ważne jest zadanie sobie pytania, jakie mamy kompetencje i które z nich są naszą mocną stroną w staraniu się o dane stanowisko. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się testy kompetencji, które oferuje np. portal www.testcv.com. Serwis umożliwia zweryfikowanie umiejętności z zakresu informatyki, wielu języków obcych, komunikacji, analitycznego myślenia, zarządzania itd. Jest to również narzędzie stosowane przez osoby rekrutujące, warto więc się z nim wcześniej zapoznać.
    
Miejsc, w których możemy szukać ofert pracy jest mnóstwo. Tradycyjne dodatki z ogłoszeniami w gazetach codziennych powoli odchodzą w zapomnienie, można w nich jednak trafić na ciekawe oferty lokalnych firm. W Internecie warto poszukać innych portali, niż te najbardziej popularne. Zakładkę „praca” znaleźć można na niemal każdej stronie domowej miasta, które nas interesuje. Dobrym sposobem jest też zrobienie spisu firm, w których moglibyśmy pracować i sprawdzenie na ich stronach, czy nie szukają nowego pracownika. Wychodząc ze świata wirtualnego, możemy przejść się do jednego z biur karier, które działają przy prawie każdej uczelni. Znajdziemy tam informacje nie tylko o miejscach pracy, ale także o warsztatach, szkoleniach, konferencjach, czy też spotkaniach z firmami. Nie zaszkodzi również spróbować szczęścia i wysłać dokumenty lub osobiście udać się w miejsce, w którym chcielibyśmy pracować, nawet jeśli nie pojawiła się nigdzie informacja o wolnym stanowisku.

Rozesłaliśmy już dokumenty aplikacyjne i czekamy na odpowiedź. Czego można się spodziewać w kolejnych etapach naboru? Rozmowa kwalifikacyjna to tradycyjna i nieodłączna metoda rekrutacji - nic bowiem nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z kandydatem. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do niej przestudiowanie swojego CV, próbna rozmowa z przyjacielem, a także zadbanie o wygląd. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której aplikujemy, ponieważ możemy spodziewać się pytania, dlaczego chcemy tu pracować.

W zależności od stanowiska, kolejne etapy mogą się od siebie znacznie różnić. Metod rekrutacyjnych jest wiele: odgrywanie scenek sytuacyjnych, case study, przygotowywanie prezentacji, a także wspomniane wcześniej testy kompetencji. Każda z tych metod może sprawdzać różne kompetencje: umiejętność przemawiania, pracy pod presją czasu, radzenia sobie ze stresem, kreatywność, wiedzę czy też nawet znajomość technologii.

Coraz bardziej popularne staje się obecnie Assessment Center. Stosuje się je głównie w dużych firmach, które mogą pozwolić sobie na zatrudnienie zespołu oceniającego kandydatów do pracy, czyli tzw. asesorów. W ramach tej metody można przeprowadzić test każdego typu – od rozmowy kwalifikacyjnej po case study. Zwykle trwa to cały dzień, a kandydaci pracują w kilkuosobowych zespołach. AC jest wysoko cenioną metodą, ponieważ umożliwia zbadanie wielu kompetencji i wyłonienie osób, które idealnie pasują na dane stanowisko.

Warto pamiętać, że nie trzeba być mistrzem z teczką wypchaną dyplomami, aby zdobyć upragnioną pracę. O przyjęciu kandydata decyduje całościowa ocena: suma cech charakteru, charyzmy i kompetencji. Do procesu rekrutacyjnego najlepiej podejść optymistycznie, bez stresu i z uśmiechem – pozytywnie nastawiony kandydat to świetny materiał na nowego pracownika.

ip

Fot. Dawid Andruszkiewicz

Słowa kluczowe: praca lato studenci cv dokumenty aplikacyjne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Fajne zdjęcie. [0]
  janek
  2011-07-13 16:13:43
  Dajcie mu jeszcze pistolet na kapiszony i będzie pełen gangsta.
 • jak znaleźć pracę [0]
  KrzysztofS
  2011-07-07 23:21:09
  Do najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy należą pomoc znajomych i rodziny (co jest także zgodne z obiegowymi opiniami na ten temat) oraz bezpośrednie kontaktowanie się z konkretnymi firmami, nawet jeśli ostatnio nie publikowały one interesujących nas ofert pracy. Skuteczną metodą będzie wybór około 20 firm z interesujących nas branż i w odpowiedniej dla nas lokalizacji oraz sprawdzenie, kto ze znajomych, ich znajomych, itd… tam pracuje, a następnie próba bezpośredniego skontaktowania się z tą osobą. Wiele osób posiada teraz rozbudowane profile na portalach społecznościowych, co powinno sprawę ułatwić, gdyż stosunkowo łatwo jest w nich sprawdzić (oraz korzystając z wyszukiwarki internetowej), gdzie pracują znajomi naszych znajomych. Po ustaleniu tych informacji możemy poprosić naszych bezpośrednich znajomych o przedstawienie nas tym osobom. Za: http://www.praca5.pl
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Polecamy
Programy telewizyjne a Internet. Kto dziś wygrywa?
Programy telewizyjne a Internet. Kto dziś wygrywa?

Matura to bzdura, Abstrachuje pl, 20 metrów Łukasza, Pyta pl … to tylko garść projektów internetowych, które ostatnimi czasy zawojowały sieć i nie tylko.

10 najlepszych polskich teleturniejów
10 najlepszych polskich teleturniejów

Nasz TOP 10 najlepszych teleturniejów, które przewinęły się w telewizji od początku lat 90.

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Kupony i kody rabatowe