Reportaż - Naszym zdaniem

Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

2012-12-27 08:31:02

Stefan Zgliczyński napisał książkę „Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali”, która wkrótce będzie dostępna na pólkach księgarskich.

Jej recenzent Artur Domosławski napisał: „Mit Polski Niewinnej jest powielany od dziesięcioleci, wyrastają na nim kolejne pokolenia Polaków. Jan Tomasz Gross dotknął swoimi książkami zaledwie czubka góry – za co mu chwała. Z kolei prace zawodowych badaczy Zagłady, które obnażają polskie w niej wspólnictwo, nie są niestety znane szerszej publiczności. Szkoda, bo wywracają do góry nogami społeczną historię Polski – II RP, okupacji, PRL aż do dziś. W tym kontekście pojawia się książka Stefana Zgliczyńskiego, nie obciążona balastem prac naukowych, zaadresowana szczęśliwie – podobnie jak dzieła Grossa – do szerokiej publiki. Oby ta publika zdołała kiedyś przyjąć do wiadomości, że Polacy masowo donosili na żydowskich sąsiadów (tak, tak, to nie były pojedyncze zatrute jabłka), szantażowali, wymuszali haracze, mordowali. Cierpimy na niedostatek wiedzy i refleksji nad tym, co Polska i Polacy wyrządzili Żydom czy Polakom żydowskiego pochodzenia (odwieczny kłopot z definicją). Nie dlatego, że wiedza ta jest niedostępna, lecz dlatego że większość się przed nią broni. Może książki takie, jak mocna i poruszająca praca Zgliczyńskiego przyczynią się kiedyś w końcu do głębokiej zmiany? A może nie? Możliwe, że mit Polski Niewinnej jest nie do wykorzenienia. Ale próbować trzeba – i ta książka jest taką właśnie ważną, odważną i ambitną próbą”.

Po przeczytaniu powyższego omówienia tej książki, postanowiłem na przykładzie rodziny mojego ojca napisać krótki tekst „Jak Polacy Niemcom Żydów nie pomagali mordować”.

Mój ojciec Józef Cyra podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej w Okręgu Krakowskim, posługiwał się pseudonimem „Dalkiewicz”. Za działalność konspiracyjną odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi   z Mieczami.

Jego brat i dwóch bratanków, którzy mieszkali także w Przybysławicach koło Minogi, w pobliżu Krakowa, zginęło w KL Auschwitz, o czym mój ojciec tak wspominał: „Chciałem zaznaczyć, że Antoni Mularczyk był moim przyrodnim bratem, natomiast Stefan Mularczyk i Józef Mularczyk byli jego synami, a moimi bratankami.  Na wiadomość o ich śmierci, w intencji każdego z nich, w kościele parafialnym w Minodze  ksiądz Piotr Pytlawski odprawił nabożeństwo żałobne”.

Z kolei jego brat Tadeusz ukrywał w swoim gospodarstwie dwóch Żydów - braci, którzy dzięki  tej pomocy ocaleli. Jeden z nich po wojnie wyjechał do Monachium w Niemczech, natomiast drugi do Nowego Jorku w USA.

Na temat pomocy udzielanej Żydom tak napisał po wojnie: „Jednym  z niosących pomoc był mój brat, Tadeusz Cera (Cyra), zamieszkały wraz z rodziną (żona Marianna oraz dzieci: Stanisław, Janina, Danuta i Antonina)  w Zamłyniu koło Minogi. Brat od dawna przyjaźnił się z rodziną Meitelsów ze Skały, która prowadziła sklep spożywczy i im to najczęściej sprzedawał zboże oraz nabiał ze swojego gospodarstwa rolnego. Czworo Meitelsów: ojciec, matka, córka i synowa za pośrednictwem mego brata zostało ukrytych w gospodarstwie Feliksa Hanarza w Minodze, a dwaj synowie: Henoch i Josef w gospodarstwie mojego brata, który przygotował dla nich specjalną kryjówkę w stodole. (...) Wiem też, że w Lubawce, w gospodarstwie Sobczyków, ukrywał się Żyd, któremu było na imię Borek. Żydzi byli również przechowywani we wsi Wielmoża w gospodarstwie Antoniego Kajcy, u niejakiego Korzonka ze Skały ukrywała się rodzina Kołataczków. Żadna  z wymienionych polskich rodzin nie została wyróżniona za swoje szlachetne czyny. Minęło ponad pół wieku, czyny rolników spod Ojcowa, ratujących kilkudziesięciu Żydów ze Skały, nigdzie dotychczas nie zostały nawet opisane. Pozostała jedynie w ich rodzinach pamięć o ludzkiej solidarności.”  

Na zakończenie trzeba zaznaczyć, że Stefan Zgliczyński (ur. 1967) – jest publicystą, dyrektorem edycji polskiej miesięcznika "Le Monde diplomatique". Obawiam się, że jego książka „Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali” może okazać się kolejnym „upiornym” pomówieniem wszystkich Polaków.

Adam Cyra

Adam Cyra jest starszym kustoszem w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W 1972 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 roku obronił pracę doktorską na  Uniwersytecie Śląskim w Katowicach  "Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948). Życie i działalność na tle epoki". Autor kilku książek i około dwustu artykułów poświęconych historii KL Auschwitz       

Fot. 1 Henoch Meiteles z żoną i dziećmi, Monachium 1957 r
Fot. 2 Tadeusz Cera, fot. około 1913 r

Słowa kluczowe: Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagal Stefan Zgliczyński adam cyrai
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Ilu Żydów uczestniczyło w mordowaniu Polaków? [0]
  Stefan
  2015-08-07 15:21:40
  Zbrodnie na narodach należy ścigać! Jeśli zdarzyły się przypadki denuncjacji lub współudziału Polaków w zbrodniach popełnianych przez Niemców to należy to ujawnić i potępić, a także gdy jest jeszcze to możliwe ukarać winnych. W żadnym wypadku nie wolno wskazywać odpowiedzialności zbiorowej Polaków. Ten, który rzuca tego typu oskarżenia jest draniem w najgorszym wydaniu! Niezależnie od przesłanek jakie nim kierują. Przed II Wojną Światową w Polsce mniejszość żydowska stanowiła ok. 10% społeczeństwa. Jak autor odróżni, czy więcej w nich było Polaków, czy Żydów? Nie osiedlili się oni na tych ziemiach z konieczności, nie byli represjonowani, a często Polacy pochodzenia żydowskiego należeli do elity kulturalnej i gospodarczej kraju. Mieszkaliśmy w Polsce zgodnie przez wiele wieków! Ilu Polaków poświęciło życie swoje i swoich rodzin ratując Żydów? W pierwszych latach pożogi wojennej tak samo, albo i częściej Polacy trafiali do niemieckich obozów koncentracyjnych! Zginęło nas ponad 6000000! Dlaczego tak mało się mówi o POLOKAUŚCIE? Dlaczego badacze milczą na temat udziału Żydów w mordowaniu Żydów, w szczególności przy likwidacji gett? Ilu Żydów pomagało Niemcom, Rosjanom i Ukraińcom mordować Polaków? Ta książka stanowi kolejną zadrę w sercach ludzi, których przodkowie byli zgodnymi sąsiadami!
 • Grossopodobni zaczynają się mnożyć. [0]
  ryba-miecz
  2013-07-06 01:21:22
  Pozwoliłem sobie przejrzeć "dzieło" Zgliczyńskiego. Półprawda to podstawowe narzędzie, bez której ta książka by nie powstała. Jako źródło cytuje m.in J.T. Grossa... Zatem bezspornie wiarygodność tego tekstu jest porównywalna do paszkwili Grossa. Ciekawe, czy Zgliczyński chce "zaistnieć" publicznie i marzy mu się debata jak z Grossem, czy napisał to na zamówienie.
 • antysemityzm [0]
  ludwik00
  2013-05-20 23:23:33
  Pozdrawiam, oto link do moich uwag na temat tej ksiazki (Zglinczynski, "Jak Polacy Niemcom Zydow Mordowac Pomagali" ): http://pages.csam.montclair.edu/~kowalski/zgliczynski.html Ludwik
 • Jak Polacy pomagali Niemcom mordowac zydow. [1]
  Mira
  2013-02-02 01:58:28
  Nikt nie zaprzecz ze najwięcej na świecie Żydów uratowali Polacy i chwała im za to!!! W Jad Vashem jest dowód tego przeszło 6000 nazwisk z Polski ale to nie zmienia fakt i słowa naocznych światków ze wiekszosc wydawała Niemcom bo przez antysemityzm dobrze pielęgnowany w kościołach i księżach i rządach państwowych i nienawiść do Żydów przez zazdrość i ich rodzin przed wojna, dosyć się naslyszalm przez ostanie 50 lat od Żydów którzy to przeżyli przed i po wojnie, spisałam to i nagrałam przez ten czas i kiedyś to wydam.Ci którzy pomagali Żydom i ukrywali ich nie bali się tak Niemców jak swoich sasiadow i innych Polaków, ile było szmalcowników którzy szantażowali Żydów i zabrali co mogli i wydali Niemcom? tysiące!! te parę ludzi których ten człowiek opisuje nie pokryje ta wiekszosc która pracowała z Niemcami w morderstwie Żydów z samej tylko nienawiści do nich i zachłanności bez żadnego sumienia, chrześcijanie??? tak uczył Jezus który sam był Żydem?Ile tych co ratowali bali się nawet przyznać do tego po wyzwoleniu w strachu przed swoimi rodakami? niestety dożo się nie zmieniło w Polsce mimo ze tam Żydów prawie nie ma to nienawiść, antysemityzm dalej istnieje, no ale tak jest ze niektórzy Polacy nie mogą przyjąć tego faktu ze jeśli im się nie wiedzie to jest ich własna wina? lepiej zwalić na Żydów których nie ma, ale oni już ich znajda zmieniając nazwiska tych których osądzają za swoje niepowodzenia na zydowskie, tylko nie siebie)))
Zobacz także
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Zdjęcie ślubne z Auschwitz
Zdjęcie ślubne z Auschwitz

„Moja kochana, kochana Margo, tulę Cię namiętnie do siebie i życzę Ci na święta wszystkiego najlepszego. Na zawsze Twój R. Co porabia mój mały uparciuch. Pisz mi dużo o nim. Moc ucałowań dla Was obojga!”.

Ostatnio dodane
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?