My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Dlaczego Jaś, Antoś i Ignacy stali się modni?

2015-02-17 12:37:02

Antoni, Stanisław, Jan, Zofia. To tylko kilka z imion, które po dłuższym czasie niebytu znów stają się modne. Coraz więcej osób nadaje stare imiona swoim dzieciom. Chęć powrotu do przeszłości, czy potrzeba wyróżnienia dziecka spośród tłumu? Co jest przyczyną wracającej mody?

Najpopularniejsi Lena i Kuba


Jak wskazują dane zawarte na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Lena, Zuzanna, Julia i Maja to najczęściej nadawane w 2014 r. w Polsce imiona żeńskie. Z kolei chłopcy w ubiegłym roku najczęściej otrzymywali imiona: Jakub, Kacper, Antoni i Filip. To wszystko w czołówce. Nieco niżej, wśród najczęściej nadawanych imion można znaleźć Zofię, Antoninę, Michalinę i Klarę. Jak wskazują statystyki, to chłopcy najczęściej są grupą, w której przy nadawaniu imion rodzice wybierają imiona używane kilkadziesiąt lat temu. Od wielu lat jednym z najczęściej nadawanych imion jest Jan. W 2014 r. to imię otrzymało aż 6817 chłopców. Niewielu mniej urodziło się Franciszków, bo aż 5139. Popularne było także imię Stanisław, ponieważ aż 2798 chłopców urodzonych w 2014 r. nosi to imię.

Popularne imiona biblijne


Analizując statystyki można zaobserwować również, że coraz bardziej popularne stają się imiona biblijne. Wskazuje na to fakt, że wśród urodzonych w ubiegłym roku pojawiło się wielu Nikodemów, Natanów i Tymoteuszy. Nieco mniej, bo 532 chłopcom nadano imię Nataniel.

Powrót reliktów przeszłości

Wśród popularnych w 2014 r. znalazły się imiona takie jak Julian, Ignacy, Ksawery, Witold i Tobiasz. Nietypowym, nadawanym nieco rzadziej niż powyżej wymienione imiona, było historyczne imię Mieszko, które w 2014 r. otrzymało 241 chłopców. Na końcu listy z najpopularniejszymi imionami znalazły się imiona takie jak Stefan, Gustaw, Konstanty, Leonard, Seweryn, Juliusz, Ryszard, Józef, Kazimierz i Jędrzej. Każde z tych imion zostało w ubiegłym roku nadane około 170-300 chłopcom.

Jak wskazują statystyki, moda na nadawanie starodawnych imion panuje od paru dobrych lat. Już od 2005 r. jednymi z najczęściej nadawanych imion męskich było imię Jan. W 2012 r. w czołówce zaczął pojawiać się Antoni, a w 2014 r. do najczęściej nadawanych imion dołączyło imię Franciszek.

- W ostatnich latach popularność zyskuje w ostatnich latach Antoni, Aleksander i Jan, Filip, Wojciech  oraz Franciszek. Wzrost popularności tego ostatniego imienia wydaje się być związana z osobą papieża i jego charakterystycznym pontyfikatem piętnującym między innymi przepych i nadmiar bogactwa. Tego typu postawa takiego hierarchy zyskuje sympatię wielu, zwłaszcza tych mniej zamożnych, a młodzi rodzice na dorobku do takich się raczej zaliczają. O ile wzrost popularności imienia Franciszek można wytłumaczyć aurą papieża, o tyle popularność pozostałych imion męskich już nie – wyjaśnia dr Piotr Para, socjolog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej

Wśród imion żeńskich mniej starodawnie

Z dziewczynkami jest nieco inaczej. W porównaniu z chłopcami rzadziej zdarza się, by dziewczynkom równie często nadawano imiona popularne kilkadziesiąt lat temu. Wyjątkiem jest imię Zofia, które od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych imion żeńskich. Wielki szał na Zosie pojawił się w 2010 r., kiedy to aż 5231 dziewczynek otrzymało to imię. Niewiele później, bo już w 2013 r. imię to nadano 5051 dziewczynkom. W 2014 r. zanotowano prawdziwy "wysyp", ponieważ aż 6733 dziewczynek otrzymało to imię.

- Niezmienną popularnością z kolei wśród dziewczęcych imion cieszą się Julii, Zuzy, Oliwii, Wiktorii i Aleksandry. Popularność traci Martyna, Patrycja, Weronika oraz Dominika. W ostatnich latach na popularności zyskuje natomiast Lena, Amelia, Hanna, Maja i zauważalnie również Maria – opowiada dr Piotr Para

Mimo że stare imiona pojawiają się coraz częściej, to wciąż jeszcze nie wyparły imion, które w ostatnich lat należą do najmodniejszych. Od 2005 r. wśród dziewczynek królują Julia, Wiktoria, Oliwia, Maja, Zuzanna. Za to wśród dzieci płci męskiej najczęściej można spotkać Jakuba, Kacpra, Mateusza, Filipa, Szymona i Jana.

Niezmienna lista najpopularniejszych

Również podział imion ze względu na województwa nie daje najmniejszych wątpliwości. Imię Jakub było w 2014 r. najpopularniejszym imieniem we wszystkich województwach poza województwem mazowieckim, w którym królowało imię Jan. Wśród imion żeńskich nie było już tak różnorodnie. Najczęściej rywalizowały ze sobą imiona takie jak: Lena i Zuzanna. Leny najczęściej przyszły na świat w 10 województwach, a Zuzanny w 3. W 2 województwach najpopularniejszym z imion było imię Zuzanna i Hanna.

Z przytaczanych statystyk wynika, że od ponad 10 lat nie zmienia się lista najpopularniejszych imion, najczęściej wybieranych przez rodziców dla swoich nowonarodzonych dzieci.

Dlaczego starodawne?

Socjologowie upatrują przyczyny powracającej mody na nadawanie dzieciom starodawnych imion.

- Motywacje przy wyborze imion przez rodziców zapewne są różne. Jedną z nich zapewne chęć wybrania dobrego patrona lub patronki dla pociechy. Im dany patron jest bardziej znany i rozpoznawalny w tradycji religijnej i miał zaszczytnych przedstawicieli w historii, czy tradycji kulturowej np. literackiej, tym większa popularność takiego imienia – tłumaczy doktor Para.

Duży wpływ na popularność starodawnych imion ma chęć nadania dziecku imienia po przodku.

- Inną motywacją rodziców, zapewne dość częstą, jest nadawanie imion dzieciom po swoich rodzicach lub babciach czy dziadkach. W tym można upatrywać swoisty renesans Antoniego, Jana, Wojciecha, Marii, Hanny, czy Leny, imion popularnych kilkadziesiąt lat temu.

Najpopularniejsze imiona 2014

Imiona dla dziewczynek:
1. Lena - 9642
2. Zuzanna - 8856
3. Julia - 8572
4. Maja - 8055
5. Zofia - 6733
6. Hanna - 6407
7. Aleksandra - 5935
8. Amelia - 5586

Imiona dla chłopców:
1. Jakub - 9382
2. Kacper - 7232
3. Antoni - 7143
4. Filip - 6903
5. Jan - 6817
6. Szymon - 6112
7. Franciszek - 5139
8. Michał - 5004

Opinie socjologów są odzwierciedleniem rzeczywistych motywacji młodych rodziców. Surfując po forach internetowych, na których przyszli rodzice wymieniają się pomysłami na imię swojego dziecka, można zauważyć różne motywacje kierujące wyborem starodawnego imienia. Główną z nich jest chęć kultywowania tradycji i nadania dziecku imienia po przodku noszącym to samo imię. Na jednym z forów czytamy:

- Swojego synka zamierzam z mężem nazwać Franciszek - po Dziadku męża. Jakoś mnie nie bardzo obchodzi, czy jest modne czy nie.

Kolejna z internautek, wybór starego imienia dla swojego dziecka motywuje następująco:
- Ja też myślę, że stare imiona są z tradycją! Może Andrzej, Mikołaj, Barbara, Maria... Zawsze to imieniny będą bardziej celebrowane!

Następna z kobiet zwierza się:

- Nam się spodobał Antoś i tak wyszło, że moi pradziadkowie i męża pradziadek tak właśnie mieli na imię, więc został Antoś.

Jak widać, wybór imienia dla dziecka ze względu na noszenie tego samego imienia przez przodka stał się niezwykle popularny.

Starodawne imiona coraz częściej słyszane

Jedna z zapytanych przez nas nauczycielek wrocławskiego przedszkola przyznaje, że coraz częściej w przedszkolu pojawiają się dzieci noszące stare, tradycyjne imiona:

- W naszym przedszkolu są chłopcy noszący imię  Roman, Kazik, Leon, Ludwik, Antoni. Jest sporo Franków, Janków. Są też takie jak Ziemowit czy Mieszko. U dziewczynek raczej stare imiona nie wracają.

Tym, czym kierują się rodzice nadając imię dziecku jest również jego brzmienie oraz odpowiednie dopasowanie imienia do nazwiska. Jedna z internautek na forum dla przyszłych rodziców pisze:

- Jak 13 lat temu rodziłam Antosię lekarka w szpitalu powiedziała, że jeszcze nie było dziecka o tym imieniu przez 25 lat, a dziś jest bardzo popularne. Dobrze jednak brać pod uwagę, czy pasuje, choćby do nazwiska.

Krytyczne reakcje otoczenia

Nadawanie dzieciom starych imion, mimo że coraz bardziej popularne, to wciąż niejednokrotnie spotyka się ze zdziwieniem i krytyką.  Mimo to wielu rodziców nie ma nic przeciwko nadawaniu swoim dzieciom starodawnych imion. Podkreślają oni nawet, że wybór imienia dla dziecka to kwestia indywidualna, która nie powinna podlegać ocenom i dyskusjom. Karolina, młoda mama, która swojemu synowi nadała imię Józef opowiada jakie kontrowersje wywołuje imię jej syna wśród znajomych oraz obcych:

- Dałam mojemu dziecku na imię Józef. Niejednokrotnie spotykam się z tym, że ludzie dziwią się jak mogłam tak nazwać swoje dziecko. Uznają to za coś dziwnego. Niektórzy uważają nawet, że skrzywdziłam dziecko nadając mu takie imię - mówi Karolina.

Cykliczne życie imion

Osób takich jak Karolina jest sporo. Reakcja otoczenia na starodawne imiona wynika z tego, że wciąż nie jesteśmy przyzwyczajeni do powracania do tego, co stare.

Również psychologia odniosła się do nadawania dzieciom imion. Już w pierwszym okresie badań nad imionami sformułowano tezę, że częstość występowania imienia w kulturze jest związana z ich atrakcyjnością. Stwierdzono, że mężczyźni noszą i preferują zazwyczaj imiona najbardziej popularne, z kolei kobietom najczęściej nadawane są imiona mniej popularne.

Z kolei przeprowadzone przez Hargreavesa, Colmana i Sluckina w 1983 r. badania wykazały, że najbardziej lubiane są imiona znane. Co za tym idzie, imiona, które są bardzo popularne, przestają się podobać, przez co rodzice zaczynają wybierać swoim dzieciom nowe, mniej znane imiona. Proces ten powtarza się cyklicznie, dzięki czemu tworzy się moda na konkretne imiona. Co za tym idzie - imiona znane są bardziej lubiane, a te bardziej lubiane są z kolei częściej wybierane. Kierując się logiką przedstawioną w powyższych badaniach, co pewien okres moda na nadawanie konkretnych imion będzie się zmieniać. Czymś naturalnym jest jednak panująca w danym czasie popularność danych imion. Jak widać, w obecnych czasach nadszedł trend na powrót do tego, co dawne i stare.

Ograniczenia w wyborze imienia

Na szczęście w kwestii dobru imion istnieje dowolność. Przyszli rodzice mogą zadecydować, czy swojemu dziecku zgodnie z trendem nadadzą stare imię, które nosili ich przodkowie, czy wybiorą któreś z bardziej nowoczesnych imion. Możliwości jest wiele. Jedyne co ich ogranicza to wyjątki, które uniemożliwiają nadanie co niektórych imion.

Od 1 marca 2015 r. wchodzi bowiem w życie przepis, na mocy którego rodzice będą mogli nadać swojemu nowonarodzonemu dziecku imię obcego pochodzenia. Nadal będzie jednak obowiązywał przepis, zgodnie z którym dziecku będzie można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia powinni pamiętać, że nie można dziecku nadać imienia zdrobniałego, ośmieszającego i uwłaczającego. Decyzję, czy imię spełnia ustawowe wymagania podejmie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Joanna Matuła

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: imiona dla dzieci, staromodne imiona dla dziecka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Słowiańskie imiona [0]
    A
    2017-12-03 15:32:56
    Nam się bardzo podobają polskie słowiańskie imiona. Już ustalilismy z mężem, że chłopcu damy imię Stanisław ( ładnie brzmi zdrobnienie Staszek ) a dziewczynce Czesława ( ślicznie brzmi Czesia ). Pozdrawiam i innych rodziców też namawiany do polskiej tradycji nadawania słowiańskich imion.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.