Reportaż - Naszym zdaniem

Detektyw potrzebny od zaraz!

2006-06-12 17:26:35

fot. D. LenartowiczZ czym kojarzy się detektyw? Zapewne w pierwszej kolejności przychodzi na myśl sympatyczny, wąsaty pan w płaszczu i w staroświeckim kapeluszu, który, zaopatrzony w notes i szkło powiększające, rozwiązuje zagadkę kolejnego tajemniczego morderstwa. Ten pocieszny stereotyp, znany z kryminałów Agathy Christie, uległ dziś modyfikacji. Współcześni detektywi nie tylko dysponują najnowszymi zdobyczami techniki. Prowadzą też sprawy, o których poczciwym Sherlockowi Holmesowi czy Herkulesowi Poirot nawet by się nie śniło.Dziś sprawami zabójstw zajmują się najczęściej wyłącznie policja i służby państwowe. Prywatne agencje detektywistyczne, których jest nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie coraz więcej, otrzymują szeroki wachlarz różnorodnych zleceń, poczynając od poszukiwania zaginionych osób i mienia, a kończąc na badaniu wierności małżeńskiej. Czasami detektywom trafiają się zlecenia dość niestandardowe. Do wszystkich podchodzą z takim samym zaangażowaniem, gdyż często nawet z pozoru błaha sprawa może w dużej mierze zaważyć na czyimś życiu.

Droga do detektywa


Kto i w jaki sposób może w ogóle zostać detektywem? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to takie trudne. W przypadku Polski, o ten tytuł może ubiegać się osoba, która ukończyła 21 lat, posiada obywatelstwo polskie lub innego państwa Unii Europejskiej, mówi biegle po polsku i ma wykształcenie co najmniej średnie, ważne jest też posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Warunki te są szczegółowo opisane w przyjętej kilka lat temu ustawie o usługach detektywistycznych. Teoretycznie doświadczenie w kryminalistyce nie jest konieczne, jednak w praktyce osoby, które pracowały np. w policji, mają większe szanse na uzyskanie miana detektywa. Wiadomo też, że podczas pracy w tym zawodzie poprzednie doświadczenia mogą się okazać bardzo przydatne. Nic dziwnego więc, że wielu policjantów decyduje się na taką małą zmianę branży.

Osoby, które spełniają wszystkie konieczne warunki, mogą ubiegać się o uzyskanie licencji detektywistycznej. Aby ją zdobyć, trzeba zdać specjalny egzamin przed komisją wyznaczoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra oświaty i wychowania. Tylko ci, którzy uzyskają pozytywną opinię, otrzymują licencję i od tej pory mogą pracować w nowym zawodzie. Jak widać, droga do zdobycia tytułu detektywa wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się to początkowo wydawać. W Polsce licencję detektywistyczną posiada zaledwie ok. 300 osób, z czego mniej więcej 200 jest aktywnych zawodowo. Agencje umiejscowione są przede wszystkim w dużych miastach. Jednak bez względu na lokalizację, wszyscy pracownicy mają jedną wspólną cechę – nie narzekają na brak wolnego czasu. Z ich usług korzysta coraz więcej osób.

Od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się sprawy polegające na badaniu lojalności partnera i ewentualnym gromadzeniu materiału dowodowego na przyszły rozwód. No cóż... W świecie, w którym na dwa zawarte małżeństwa przypada jeden rozwód, tego typu usługi najwyraźniej trafiły na podatny grunt.

Niewierni na celowniku

Aneta w grudniu skończy 33 lata, pracuje na kierowniczym stanowisku w jednym z dużych banków. Jest ładna, a do tego inteligentna i zwyczajnie sympatyczna. Aż trudno uwierzyć, że ktoś mógł regularnie zdradzać tak atrakcyjną kobietę. A jednak. Ona sama, po czterech latach udanego małżeństwa, zaczęła podejrzewać, że Piotr, jej mąż, nie do końca dochowuje jej wierności. Jako typowy umysł ścisły, wolała nie opierać tych przypuszczeń wyłącznie na kobiecej intuicji, a że nieźle zarabia, zdecydowała się wynająć prywatnego detektywa. Wyniki śledztwa nie pozostawiły cienia wątpliwości – Piotrek spotykał się z 23-letnią studentką. Detektyw zrobiła zdjęcia pary w restauracji i podczas romantycznego spaceru. Aneta wpadła w furię. Poleciła detektywowi, aby „poszedł na całość”. Pozwoliła mu na sfotografowanie kochanków w bardziej intymnej sytuacji, a w ubraniach męża zamontowała kilka malutkich podsłuchów, czyli „pluskw”. Chciała mieć stuprocentową pewność co do jego zamiarów.

Usługi detektywistyczne dotyczące badania lojalności partnera pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, ale zapotrzebowanie na nie okazało się ogromne. Detektyw Jan Marek Kubus, właściciel łódzkiej agencji detektywistycznej „Tracker”, przyznaje, że jego najczęstszymi klientami są osoby, które potrzebują pomocy w kwestiach zdrad – zarówno tych rzeczywistych, jak i tylko domniemanych. Detektyw gromadzi materiały potrzebne dla sprawy rozwodowej lub mające na celu wyłącznie sprawdzenie wierności partnera, może też ustalić personalia i określić miejsce pobytu osoby, z którą spotyka się partner klientki lub klienta. Do wielu agencji zgłaszają się też kochanki, które pragną upewnić się, czy ich żonaci mężczyźni na pewno traktują ten związek poważnie i czy planują rozwód z dotychczasowymi żonami.

Generalnie kobiety stanowią nieco większy procent klientów zgłaszających się do agencji w sprawach rozwodowych. I podobno, jak twierdzą niektórzy detektywi, są bardziej zdecydowane, bezwzględne, a czasami, mówiąc wprost – po prostu wredne. Częściej niż mężczyźni domagają się robienia partnerowi kompromitujących zdjęć, chociaż sądowi zwykle wystarczą łagodniejsze dowody do orzeczenia rozwodu. Nie mają też skrupułów w montowaniu podsłuchów i minikamer, ale dzięki temu... często wygrywają. Wynajęty przez Anetę detektyw doszedł nawet do tego, że Piotr zakochał się w młodziutkiej studentce, bo ta wyrażała chęć posiadania z nim ...dziecka! No tak, zajęta robieniem kariery żona póki co nie planowała potomka. „Zupełnie jak Brad Pitt i Jennifer Aniston!” – żartuje dziś Aneta, chociaż wtedy nie było jej do śmiechu. Ale, dzięki materiałowi zgromadzonemu przez detektywa, proces rozwodowy przebiegł szybko. Aneta nie ukrywa, że jego pomoc okazała się na wagę złota. „Gdyby nie on, pewnie do dziś żyłabym w kłamstwie” – twierdzi, i dodaje: „Na pewno nie można powiedzieć, że dla detektywów sprawy rozwodowe to zlecenia niższej rangi. Być może nie wiążą się z narażeniem niczyjego życia lub zdrowia, ale czasami zdjęcie majtek kochanki męża może wpłynąć na czyjeś życie w nie mniejszym stopniu, niż odnalezienie zaginionej osoby.”

Ktokolwiek widział...


Pewnie w tych słowach jest sporo prawdy. Jednak poszukiwania zaginionych osób to dla agencji detektywistycznych jedne z najpoważniejszych i najczęściej powtarzających się zleceń. W przepadku czyjegoś zniknięcia sprawę traktuje się jako zlecenie najwyższej wagi. Codziennie w Polsce ktoś przepada bez wieści. Często zaginięcia dotyczą młodych ludzi i zdarzają się sytuacje, kiedy to po przeprowadzeniu śledztwa okazuje się, że... tak naprawdę wcale nie chcieli być odnalezieni. W tym wypadku decyduje wiek poszukiwanej osoby. Niepełnoletnią można doprowadzić do domu wbrew jej woli, lecz jeśli ma skończone 18 lat, nikt nie ma prawa zmusić jej do powrotu. W takich przypadkach detektyw może co najwyżej przekazać martwiącej się rodzinie dane o miejscu pobytu odnalezionej osoby. Pani Monika Chmielnicka, rzecznik prasowy w Biurze Doradczym „Rutkowski”, pamięta sytuację, kiedy rodzina 30-letniej kobiety zgłosiła jej zaginięcie. Poszukiwana zabrała ze sobą tylko dokumenty i to, co miała pod ręką, po czym wyszła z domu i po prostu zniknęła. Nie pozostawiła żadnego listu ani innej wskazówki mogącej ujawnić miejsce jej pobytu. Detektywom udało się do niej dotrzeć. Okazało się, że kobieta miała głęboką depresję, opuściła dom z własnej woli, chciała przestać istnieć dla świata. Chociaż teoretycznie nikt nie mógł zmusić jej do powrotu, udało się namówić ją na specjalistyczne leczenie. Do agencji zgłaszają się również rodziny osób, które wyjechały do pracy na Zachodzie, gdzie poznały smak „lepszego życia” i po prostu nie chcą wracać do szarej, polskiej rzeczywistości.

Niestety, wciąż przeważają zaginięcia osób, które z pewnością nie chciałyby zniknąć dobrowolnie. Na ogół nie zabierają one żadnych rzeczy z domu, po prostu w jednej chwili słuch po nich ginie. W takich sytuacjach detektywi zwykle sięgają po ostateczne środki. Tego typu zniknięcia wiążą się często z uprowadzeniami. Młode dziewczyny czasami udaje się odnaleźć w domach publicznych, często za granicą. Biuro „Rutkowski” prowadziło wiele spraw dotyczących uprowadzeń dzieci. Bardzo dramatyczne są sytuacje, kiedy do detektywów zgłaszają się kobiety, żony obcokrajowców. Proszą o odnalezienie ich dzieci, które mąż, często pochodzenia arabskiego, pewnego dnia po prostu zabrał z domu i zawiózł gdzieś do swojej ojczyzny. Przypadki te są zresztą nieraz nagłośnione w mediach. Sprawy uprowadzeń wymagają szczególnej precyzji, delikatności i szybkiego działania.

Agencje detektywistyczne realizują też zlecenia dotyczące zaginięcia mienia. W tym wypadku najczęściej chodzi o zaginione samochody, kosztowności, cenne eksponaty kultury i sztuki. Większość z nich zajmuje się też poszukiwaniem w firmach ukrytych podsłuchów. Podobno czasami może dojść do dość ciekawej sytuacji, kiedy jedna agencja zakłada „pluskwy”, a druga je zdejmuje. Zakres działania jest naprawdę szeroki, detektyw Kubus na przykład zajmował się niedawno sprawą pozorowania przez grupę osób kradzieży samochodów, których właściciele chcieli w ten sposób wyłudzić odszkodowania.

Detektyw a policja


Zdecydowana większość akcji przebiega z pomocą policji. Bardzo istotnym elementem pracy detektywa jest utrzymywanie z nią dobrych stosunków. To praktycznie jeden z warunków prawidłowego funkcjonowania agencji. Detektyw Kubus: „Dobra współpraca z policją to podstawa i obowiązek wynikający z ustawy. Jako były pracownik, nie wyobrażam sobie, że, w przypadku nabycia w trakcie czynności służbowych wiedzy o przestępstwie, mógłbym nie powiadomić policji i nie współpracować z nią. Zlecenia, z którego wynikałoby, że jest niezgodne z prawem, po prostu bym nie przyjął. Dlatego też moja współpraca z policją układa się dobrze.” Pani Chmielnicka wyjaśnia, że klient, zanim zgłosi się do biura detektywistycznego, powinien wcześniej złożyć na policji stosowne zeznanie, gdyż działania tych dwóch służb są ze sobą wzajemnie powiązane. W przypadku bardziej delikatnych spraw, jak na przykład szantaż, kiedy jawna współpraca z policją nie wchodzi w grę, zostaje ona postawiona w stan gotowości, lecz jej obecność jest niezauważalna. Jak widać, znane z telewizji żądanie klientów agencji detektywistycznych – „Tylko żadnej policji!” – raczej niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Na szklanym ekranie

No właśnie, telewizja. Ostatnio detektywi stali się dla niej dość wdzięcznym tematem. Na szklanym ekranie jeżdżą drogimi samochodami, wynajmują mieszkania, zatrzymują się w dobrych hotelach, posługują się najwyższej klasy sprzętem i zawsze udaje im się pozyskać każdą informację. Jak to się ma do pracy detektywów w rzeczywistości? Szybki rozwój technologiczny z pewnością im sprzyja. Współczesne urządzenia podsłuchowe można umieścić praktycznie wszędzie, poczynając od szuflady biurka, a kończąc na mankiecie koszuli śledzonej osoby, natomiast najmniejsze kamery mają wielkość guzika. Dobrej jakości sprzęt można kupić już za kilkaset złotych, chociaż wiadomo, warto zainwestować w naprawdę solidne urządzenia. Ceny najdroższych sięgają kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Jednak na taki luksus mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Większości polskich detektywów zwyczajnie nie stać na tak drogi sprzęt. Wiąże się to również z kwestią opłaty, jaką klient wnosi za wykonanie zlecenia. Praktycznie za wszystko, co robią detektywi, musi on płacić z własnej kieszeni, dlatego im więcej środków zamierzają oni wykorzystać w trakcie realizacji zadania, tym ta kwota będzie wyższa. A Polaków zwykle nie stać na fanaberie. Wolą, aby opłata zamknęła się w granicach kilkuset, góra kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju zlecenia.

Tak więc wiele sytuacji, które znamy z telewizyjnych programach o detektywach, jest nieco przerysowanych. Wiadomo, wszystko to ładnie prezentuje się w telewizji, ale nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w realnym świecie. Filmowi detektywi wcale nie mają takiego złego życia. Zagadywani przez nich ludzie zwykle chętnie odpowiadają na pytania, a wszystkie tropy zgrabnie układają się w logiczną całość. W rzeczywistości praca detektywa jest ciężka i żmudna, wymaga precyzji, dokładności, spostrzegawczości, a często także poświęcenia dużej ilości czasu. Niestety, życie to nie film.

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez detektywów. Ten nietuzinkowy zawód, niegdyś kojarzony z tym, co najbardziej mroczne i zagadkowe, dziś wiąże się przede wszystkim z profesjonalizmem i zaufaniem, owianymi lekką mgiełką tajemniczości. Współczesny Sherlock Holmes wykona praktycznie każde, byle tylko zgodne z prawem zlecenie, zarówno poważne, jak i nieco lżejsze. Chcesz sprawdzić wiarygodność nowego wspólnika, wierność żony lub odnaleźć skradzioną pamiątkę rodzinną? Podejrzewasz, że w twojej firmie ktoś założył podsłuch? Zgłoś się do detektywa – możesz liczyć na solidną i dyskretną pomoc. A jeśli akurat sam zdradzasz partnera? Uśmiechnij się! Być może jesteś w ukrytej kamerze.Małgorzata Baran (malgorzata.baran@dlastudenta.pl)


Artykuł został zrealizowany dzięki pomocy:

Agencji Detektywistycznej „Tracker” (www.tracker.com.pl)
Biura Doradczego „Rutkowski” (www.rutkowskidetektyw.pl)

Specjalne podziękowania za rozmowę i pomoc dla Anety z Kalisza.

 

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Wrocław [0]
  Alex
  2018-07-16 09:36:18
  Ostatnio przekonałem się że detektywni naprawdę mogą pomóc i nie jest to bujda. Mi pomogła pani Bożena Skrzypek, mogę szczerze polecić jej usługi.
 • Zgadzam się z Panią poniżej :) [0]
  Karolina
  2017-07-20 21:30:34
  Dokładnie, detektyw kobieta to skarb :) ja wprawdzie mówię o innej Pani, z innej części Polski, ale ponoć działają na terenie całego kraju, a są z Lublina. Gdyby ktoś szukał kobiety-detektywa z naprawdę fajnym, życiowym podejściem, która was nie oskubie z kasy to wyszukajcie sobie agencję Czarna Pantera ;) U mnie sprawa dotyczyła zdrady, rozwodu itd. Aha! wsparcie "psychologiczne' i pyszna kawka jest w cenie ;)
 • Detektyw kobieta to skarb! [0]
  Agnieszka Machalska
  2017-07-06 13:40:40
  Ze swojej strony polecam detektywa z Bielska. Działa też w Krakowie, Żywcu i innych miastach na południu. Solidna robota, pani Agata na medal. Polecam. Mają cennik na stronie - żadnych tajemnic. http://detektywagata.pl/
 • detektyw [0]
  Adrian
  2017-02-19 14:46:21
  Do Berlina na pogaduszki niech sobie jego nazeczona jeździ a nie klienci.
 • Detektyw Szuminski [0]
  Laskowski.T
  2017-02-10 23:58:44
  Pan Janusz Szuminski zaprasza do biura w Berlinie a to już małe przegięcie.Nie pojadę z Kutna taki kawał by sobie pogadać o programach szpiegowskich.
 • Skuteczny DETEKTYW POZNAŃ [0]
  Anonymus
  2017-02-07 21:59:00
  Polecam Detektywa Trelkę z Poznania, bardzo mi pomógł Www.detektywtrelka.pl
 • Re: Najlepszy Detektyw pod słońcem Pan Adam Husarski [0]
  Odpowiedź na: Najlepszy Detektyw pod słońcem Pan Adam Husarski
  anonimowa
  2017-02-06 22:56:40
  Pana detektywa Husarskiego miło wspominam do dzisiaj 8)-Pozwolę sobie i napiszę krótko:Profesjonalista i konkretny człowiek wie jak podejść do danej sprawy tak aby zebrać odpowiedni materiał dowodowy który można później wykorzystać w sądzie.Polecam w 100%
 • Detektyw Szuminski [0]
  Smutny.Adam
  2016-11-06 19:56:23
  Her Szuminski Macierewicz dobierze się Wam wszystkim po WSI.Wasze godziny są już liczone.
 • Re: Najlepszy Detektyw pod słońcem Pan Adam Husarski [0]
  Odpowiedź na: Najlepszy Detektyw pod słońcem Pan Adam Husarski
  Kazimierz
  2016-11-03 22:33:07
  Korzystałem z ich usług i jestem naprawdę pod wrażeniem chęci pomocy drugiemu człowiekowi.Wystarczy tylko porozmawiać z Husarskim i od razu się wie że to ekspert w tej branży przedstawia sprawę jasno i rzeczowo.
 • Najlepszy Detektyw pod słońcem Pan Adam Husarski [2]
  Iwona Kozioł 46l
  2016-11-03 21:12:21
  Za nim trafiłam do w/w Pana zostałam oszukana na nie małe pieniądze... Przez pseudo "detektywa"który wszystko mi obiecał na spotkaniu uśmiechając się i zapewniając mnie że sprawa jest banalnie łatwa i potrwa max 7 dni 8/.Z chęcią podałabym nazwę tej firmy Ale już nie działają...?Hmmm ciekawe czemu..?Żałuję że od razu nie trafiłam do p.Husarskiego zaoszczędziłabym pieniądze i co najważniejsze moje zszargane NERWY.Wystarczy poczytać o ich działaniu w licznych artykułach z renomowanych gazet i portali internetowych (w jednym z nich jest opisana za moją zgodą moja historia) sprawdzwiernosc.pl Pozdrawiam Dziękuję ADSW i Polecam wam wszystkim.
 • Re: Detektyw we Wrocławiu [0]
  Odpowiedź na: Detektyw we Wrocławiu
  Weldi
  2016-09-30 14:46:51
  Chyba jednak z najlepszych w tym mieście, swoje bierze, ale jak mówi, że coś załatwi i rozwiąże, to tak jest - szybko i sprawnie, raczej bez komplikacji
 • Detektyw we Wrocławiu [1]
  Deniska
  2016-09-16 12:29:43
  Jeżeli już mamy brać detektywa, to zdecydujmy się na dobrego - ja chciałam oszczędzić, to musiałam zapłacić jeszcze drugiemu. Ale pani Bożena Skrzypek już wszystko rozwiązała jak trzeba - a sprawa łatwa nie była. A pierwszy detektyw wszytsko rozgrzebał i powiedział ze jadnek się nie da ;/
 • Janusz Szuminski [0]
  Poznańska Laska
  2016-06-09 12:51:36
  To oczywiste że osoby pogrążone przez detektywów na zasadach zemsty oczerniają ich potem w internecie.No bo jak inaczej i prostacko można się mścić jak nie anonimowo przez internet?. Prostota z max zaniżonym poziomem!!!!. Nie trzeba było grzeszyć:-)
 • Janusz Szuminski [0]
  Radzio
  2016-03-15 21:05:34
  Jest skuteczny dlatego osoby przez niego nazwijmy to rozpracowane bardzo dużo w formie zemsty piszą negatywnie o osobie.Natomiast zleceniodawcy wolą być anonimowi.Nie warto opierać się na wpisach.
 • Tani detektyw Warszawa [0]
  P.
  2016-03-10 12:13:01
  Specjalista i doradca w dziedzinie urządzeń szpiegowskich, dzięki którym skutecznie obniżysz do minimum koszta usługi detektywistycznej www.detektywrudnicki.pl tel. 511 510 007
 • Opinie o detektywach dobrydetektyw.info [0]
  Opinie o detektywach
  2016-03-08 07:59:04
  Jeśli ktoś nie korzystał z usług biura detektywistycznego warto najpierw poczytać opinie http://dobrydetektyw.info i zapoznać się z jakością usług świadczonych przez biura detektywistyczne.
 • Prywatny Detektyw Warszawa - licencja od 2006 [0]
  Matyszczak - Detektyw
  2016-01-16 23:49:51
  Zapraszam do skorzystania ze świadczonych przeze mnie usług detektywistycznych polegających na dokumentowaniu zdrady, poszukiwaniu dłużników i ich majątków oraz odnajdywaniu osób zaginionych. Przy każdej sprawie doradzam prawnie gratis. www.prywatnydetektyw.waw.pl Detektyw Krzysztof Matyszczak - licencja od 2006
 • nigdy Krychowiak ze szczecina [0]
  Anna
  2016-01-15 16:02:57
  Zenada, zapomnij. Naciaganie kasy, nic nie robia. Wykorzytuja zdesperowane kobiety aby im szybko zaplacili I nic w zamian. Panowie powinnisie sie wstydzic!!! ja wierze w Karme I na pewno do nich wroci !!!!!!!! bardzo nie profesjonale podejscie i niestety zero pracy.
 • Zapomnij / nigdy [0]
  Anna
  2016-01-15 16:01:54
  Zenada, zapomnij. Naciaganie kasy, nic nie robia. Wykorzytuja zdesperowane kobiety aby im szybko zaplacili I nic w zamian. Panowie powinnisie sie wstydzic,
 • Detektyw Warszawa [0]
  automidetodon
  2016-01-14 21:56:53
  Polecam kancelarię detektywistyczną detektywa matysiaka. Ogarnął wszystko co trzeba w kilka dni i w sumie nie wziął dużo. www.detektyw-matysiak.pl to jego strona
 • Detektyw Kraków; skuteczność, dyskrecja [0]
  Detektyw
  2015-12-21 15:28:30
  Biuro Licencjonowanych Detektywów Ro-Man z Krakowa to ponad 24 lata doświadczenia w branży usług detektywistycznych. Zaufaj najlepszym i powierz swoje sprawy prywatne lub biznesowa profesjonalistom. detektywkrakow.pl 603125975
 • Detektyw Bydgoszcz [0]
  Ewa
  2015-11-18 16:09:49
  W Bydgoszczy polecam Biuro detektywistyczne STOP. Są profesjonalni i w stałym kontakcie z klientem.
 • Detektyw.Szczecin [0]
  Adaś
  2015-08-09 10:26:10
  Polecam Tobie z pełną odpwiedzialnoscią detektywa Janusza Szuminskiego.Rzeczowy facet i porady darmowe.Kozak wielki jeśli chodzi o elektronike śledczą.
 • Detektyw ze Szczecin [0]
  sydonia
  2015-05-25 14:25:01
  Ja długo nie byłam przekonana do tego rodzaju usług. Ale w końcu musiałam się zdecydować na sięgnięcie po pomoc. Dla zwykłego obywatela nie są dostępne informacje np o zasobach finansowych kogoś, kto nie chce płacić. Ja wiedziałam, że ten koleś ma kasę, ale nie mogłam mu tego udowodnić. Pomogli mi detektywi z ProFinder detektyw-szczecin.com.pl i miałam wszystko czarno na białym. Trochę to kosztuje, ale lepiej mieć część kasy w kieszeni niż zerooo.
 • Szuminski Janusz detektyw. [0]
  Student
  2015-02-25 21:30:26
  Pracowałem na stażu u tego Pana.Fajny gość.Ale przykre jest to że chłopina z braku czasu nie ogarnia wszystkiego i odmawia dużo zleceń
 • Dobry detektyw [0]
  Martka Kraków.
  2015-01-24 21:33:48
  Zalecam kontakt z fachowcem.Porady darmowe wiedza ogromna.Janusz Szuminski.Nie podaje szczegółowych namiarów bo może ten Pan sobie nie życzy.
 • detektyw [0]
  lucas24
  2014-11-25 11:47:43
  Z tego co widzę to powstaje coraz więcej firm świadczących usługi detektywistyczne. Trzeba tylko sprawdzać, czy aby taka firma na profesjonalną licencję. Ja akurat współpracowałem z biurem Detektyw24 (www.detektyw24.org.pl). Oni mają wszystkie zezwolenia i działają na większą skalę. Okazało się, że znalezienie mojego auta będzie się wiązało z poszukiwania za granicą i nie było to dla nich problemem, pojechali pod Monachium i znaleźli wóz.
 • pomoc Rzeszów [0]
  mała
  2014-11-16 14:32:21
  Witam. Poszukuje detektywa taniego z okolic Rzeszowa. Potrzebuję pomocy jestem w ciężkiej sytuacji materialnej a potrzebuje zdobyć dowody do sprawy rozwodowej. Proszę o pomoc
 • Biuro detektywistyczne PiT w Poznaniu, dobry i skuteczny detektyw [0]
  PiT Detektywi
  2014-11-11 11:09:38
  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i skorzystania z naszych usług detektywistycznych. Nasza agencja działa na terenie całego kraju, a biuro mieści się w Poznaniu. Wśród oferowanych usług znajdziesz ochronę osób i mienia, poszukiwanie osób zaginionych, wykrywanie podsłuchów, wywiad gospodarczy i inne usługi dedykowane firmom, sprawdzenie, weryfikację wierności partnera oraz wiele innych. Jeżeli szukasz dobrego detektywa, który skompletuje dla Ciebie niepodważalne materiały dowodowe do spraw alimentacyjnych, cywilnych/karnych, to skontaktuj się z nami. Zapraszamy na naszą stronę www.pitdetektywi.pl
 • Re: PROŚBA [0]
  Odpowiedź na: PROŚBA
  Joasia
  2014-09-28 22:34:04
  Polecam Janusza Szuminskiego detektywa elektroniki szpiegowskiej.Miły przystojny i b.sympatyczny Pan.Porady trafne rzeczowe a co najważniejsze darmowe.Taki miał kiedys numer tel.661 299 538
 • Dobry prywatny detektyw z Warszawy [0]
  detekwtyWarszawa
  2014-06-24 12:17:51
  Oferuję usługi detektywistyczne na terenie Warszawy, śledzeni partnera, wykrywanie zdrad, ustalenia do spraw rozwodowych, obserwacja nieletnich pod względem zagrożeń narkomanią, molestowaniem seksualnym, pedofilią. Więcej na stronie: http://www.uslugi-detektywistyczne.eu, tel: 696-589-351
 • Dobry detektyw [0]
  ola
  2014-01-16 13:13:04
  Najlpszy deteyktyw w chorzowie to firma Lec Consuting jestem bardzo zadowolona z ich usług szybko załatwiona sprawa z tego co wiem to zamuja sie także windykacja. Naprade Polecam.
 • Re: gdzie mozna Kupic mala kamerke [0]
  Odpowiedź na: gdzie mozna
  Nadia
  2013-10-11 10:23:27
  Potrzebuje mala kamerke do zamontowania w pokoju. Moj partner mnie zdradza, chce sobie to udowodnic, mam ich smsy do siebie. Obiecal mi z tym skonczyc ale ostatnio znowu mnie oklamuje. Chce miec pewnosc I moc skonczyc ten zwiazek .
 • Re: PROŚBA [0]
  Odpowiedź na: PROŚBA
  detektyw
  2012-02-08 13:27:51
  Witam , jeśli jesteś z Gdańska lub okolic , myslisz że mąż Cię zdradza to napisz na detektyw20@gmail.com.Oferujemy usługi w zakresie dostarczenia dowodów na zdradę , nie pobieramy żadnych opłat czy też dniówek , opłata jest pobierana dopiero po dostarczeniu dowodów zdrady i jest ustalana indywidualnie.
 • Re: detektyw [0]
  Odpowiedź na: detektyw
  piotr
  2010-11-17 12:24:58
  witam serdecznie, chcialbym sie zapytac ile kosztuje taka szkola ? ile trwa ? jak czesto sa zjazdy czy godziny i jak to wyglada?, i w jaki sposob mozna po tej szkole uzyskac licencje ? i czy po skonczeniu szkoly moga panstwo zapewnic prace badz p[omoc w jej znalezieniu ?
 • Re: www.sprawdzwiernosc.pl [0]
  Odpowiedź na: www.sprawdzwiernosc.pl
  Kasia
  2010-04-23 11:08:59
  Chcialabym zatrudnic kobiete, ktora sprobuje uwiesc mojego meza. Potrzebuje dowodow zdrady do sprawy rozwodowej. Wiem, ze moj maz mnie zdradzal, ale nie mam na to dowodow, teraz nie spotyka sie z nikim. Kasia
 • Re: PROŚBA [0]
  Odpowiedź na: PROŚBA
  Biuro Detektywistyczne Klos-Kr
  2010-03-24 13:05:39
  Prosze o kontakt na e-maila riki@hot.pl poniewaz twój mąż tez może to czytać!!!
 • PROŚBA [3]
  potrzebująca porady
  2010-03-18 19:08:41
  Witam!Chciała bym sie dowiedzie ile kosztuje usługa detektywa??Bardzo mi na tym zalezy żeby to wiedziec:)Jeżeli to ma ułatwic to chodzi mi o to żeby sprawdzi męża gdzie jeździ i co robi i czy z kimś się spotyka.Prosiła bym bardzo o szybką odpowiedz.Z góry DZIĘKUJĘ :*:)
 • www.sprawdzwiernosc.pl [1]
  sprawdzwiernosc.pl
  2010-02-09 12:37:13
  Sprawdzimy wierność Twojego partnera. Test zdrady
 • Re: gdzie moznakupic kamerke i ja ukryc [0]
  Odpowiedź na: gdzie mozna
  monikaaaa
  2010-01-16 21:52:59
  potrzebuja kupic mala kamerke zeby skontrolowac meza co on robi jezeki by byla taka mozliwosc dostania sieci sklepow w norwegi
 • gdzie mozna [2]
  agi
  2008-11-11 20:16:08
  kupic mala kamerke taka zeby mozna bylo ukryc,potem podlaczyc do kompa i zobaczyc czy facet cie zdradza podczas twojej nieobecnosci...
 • Biuro Detektywistyczne Klos-Krychowiak-Laskowski [0]
  Krychowiak Ryszard
  2008-08-31 10:24:17
  Praca detektywa, jest skazana na współprace z organami ścigania, a zwłaszcza z Policją. Detektywi są (jako przeważnie byli funkcjonariusze) przyjaźnie nastawieni do tej współpracy. A Policja – też – na tej współpracy ma niewspółmierne korzyści – bezproblemowy – bez zobowiązaniowy dostęp do wartościowych informacji!!! Ryszard Krychowiak Biuro Detektywistyczne Klos-Krychowiak-Laskowski ul. Kaszubska 57/403 www.detektywszczecin.tl.pl
 • Biuro detektywistyczne Klos-Krychowiak-Laskowski S.C. http://www.detektywszczecin.pl.tl [0]
  Robert
  2008-08-12 10:50:45
  może jeszcze napisz o pracy detektywów,
 • www.detektyw-luksor.pl [0]
  www.detektyw-luksor.pl
  2008-07-14 20:49:20
  Zgadzam się z opinią, że detektywi są potrzebni i swoją pracą nie tylko pomagają ludziom, ale mają duży wpływ na ich życie.
 • szukac ojca [0]
  l.l.p;...
  2008-04-17 20:33:05
  Do cholery szukam ojca ale kogo to obchodzi!!! Ja chce go odnaleźć bo go nawet nie widziałąm myślałam ze nie żyje fgajne życie mam nie duper
 • detektyw [0]
  detektyw
  2008-03-08 08:17:37
  dobry tekst, gratulacje od Biura detektywistycznego Conslting w Szczecinie, poczta.detektyw@tlen.pl,
 • detektyw [1]
  detektyw
  2007-04-18 20:10:43
  Pierwsza i jedyna szkoła kształcąca detektywów zanjduje się w Tarnowie. Wszystki inne nauczają ochroniarzy. Uprawnienia nadane przez Ministra Edukacji sprawdziłaem. stronka szkoły www.szkoladetektywow.pl
 • zenon [0]
  zenon
  2006-07-02 15:06:55
  wreszcie jakis napisany samemu artykul. w dodatku bardzo dobry. :)
 • Zakończenie [0]
  majka
  2006-06-16 17:12:18
  Ostatnie kilka zdań mi się podoba :D w ogóle całkiem niezły tekst.
Zobacz także
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Zdjęcie ślubne z Auschwitz
Zdjęcie ślubne z Auschwitz

„Moja kochana, kochana Margo, tulę Cię namiętnie do siebie i życzę Ci na święta wszystkiego najlepszego. Na zawsze Twój R. Co porabia mój mały uparciuch. Pisz mi dużo o nim. Moc ucałowań dla Was obojga!”.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".