Rentgen umysłu - Myśli nieuczesane

Czy warto żyć chwilą?

2006-02-28 00:00:00
fot. D. Lenartowicz

Czekamy na wszystko: aż zagotuje się woda na herbatę, czekamy na tramwaj, na wielkie uczucie, na wiosnę, na nowe siły, na przytulenie.

A co by było, gdybyśmy nagle zaczęli żyć chwilą w sensie dosłownym?
Bez niepotrzebnego niespełnienia, niewiele myśląc o przyszłości „Nie macie pojęcia jak rozkosznie jest nie mieć przyszłości. To tak jak posiąść stuprocentowo skuteczny środek antykoncepcyjny” (Antonii Burgess), z imprezy na imprezę, siedzieć  na chodniku i palić jointy, lekceważąc wszystko i wszystkich. Nie szukalibyśmy związków na dłuższą metę, a jak już się bez więzów nie obejdzie, to umowa powinna zawierać klauzulę „do wypowiedzenia”! Cieszylibyśmy się każdą chwilą z pełną świadomością, że przeszłość minęła, przyszłość jeszcze nie nadeszła.
Zatem, czy nie lepiej oddać się tej niewinnej namiętności, żyć chwilą i nie myśleć o tym, co jutro? Nie! Podarowano nam: wiedzę, wykształcenie, doświadczenie. Czy więc warto nic nie robić, stać w miejscu i bezwolnie przyjmować to co los nam niesie?  Nie mieć marzeń, planów, zadań, dzięki którym nasze życie jest takie złożone i intrygujące.” Nie ma nic cudowniejszego, nic piękniejszego nad dynamiczny ład i uporządkowaną złożoność życia”(A.G.Loewy)
Mamy wybór możemy być ofiarą losu, żyć z dnia na dzień lub być poszukiwaczami przygód wyruszającymi po skarb, choć to wymaga dużej pracy, wyrzeczeń, bo właśnie ” To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.” (Paulo Coelho) I to wcale nie znaczy, że ci zapracowani, starający się coś stworzyć mądrzy ludzie nie widzą przydrożnego kwiatka, nie słyszą śpiewu ptaków, nie czują zapachu cytryny. Właśnie oni zdają sobie sprawę, że życie jest najcudowniejszym darem jaki posiadamy i dzięki własnemu rozwojowi użyczają swoje talenty światu i staje się on jeszcze piękniejszy. I to nie są frazesy, dowodem może być najnowszy sondaż CBOS, z którego wynika, że prawie połowa naszych rodaków (47%) twierdzi, że w życiu układa im się dobrze.
Przyszłość to niezmiernie rozległa przestrzeń, a zatem i poligon dla ludzkiej woli i ludzkich czynów. I zapamiętajmy sobie, że nie szkoda niczego co minęło, szkoda tylko tego, co jest teraz i dzisiaj, szkoda tych godzin i dni, które zaraz stracimy, które nie przyniosą ani darów, ani wstrząsów. Żyjmy więc presją chwili, jakby dzisiejszy dzień był pierwszym, a nie ostatnim dniem naszego życia „Możesz więc wpłyń na bieg lawiny” (Czesław Miłosz)!!

Martyna Fyda
martyna.fyda@dlastudenta.pl

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Pomyłka [0]
  Zjaw
  2009-11-09 14:22:15
  Autorka myli życie chwilą z biernością wobec zycia, bo zdecydowanie to nie jest to samo.
 • cóż za optymizm we fragmentach [0]
  Lina
  2009-06-05 21:37:51
  "prawie połowa naszych rodaków (47%) twierdzi, że w życiu układa im się dobrze."...i to ma byc piekna statystyka....hahaha....tragedia!!!!
 • hmmm [0]
  alisa
  2006-11-14 22:20:54
  to w sumie żadna sztuka napisać artykuł składający się z samych cytatów.Można było sie więcej przyłożyć,metoda :kopiuj wklej" moze sprawdzala sie w liceum ale napewno nie powinna sprawdzic sie w pisaniu troszke powazneijszych rzeczy.
 • jest o.k. [0]
  aleksandra
  2006-08-10 22:44:35
  bardzo podoba mi się początek...jest troszkę intrygujący,skłania niewątpliwie do refleksji.. A tytuł powinien brzmieć: "jak odnaleśc własną 'chwile'". Zyc chwilą dla każdego człowieka może oznaczać co innego. Moze zycie chwilą to bycie czujnym, bystrym na tyle, by zauważyć co się wokół nas dzieje, co czuja inni...a nie lekceważenie, luzactwo :)
 • Chwila [0]
  Monika
  2006-07-17 13:23:01
  Hmm.. czas stracony na przyjemności nie jest czasem straconym!! :) Poza tym - kto powidział, że artykuł musi być długi? Może dość przydługich filozoficznych wywodów, ale jeśli oczekujecie takowych zapraszam choćby do lektury 'charakterów'. Dla mnie powyższy tekst to manifest sentencyjny, bez morału ale z poetyckim akcentem:)
 • ok [0]
  dercys
  2006-03-12 23:09:23
  co wy autorka dobrze radzi weźmy sie do roboty/dla mnie ok
 • ;/ [0]
  dziewczyna
  2006-03-12 14:14:59
  czy to jest jakiś żart? ludzie, co to jest za tekst w ogóle... gdzie tu dziennikarstwo?
 • negacja [0]
  lukasz_s83
  2006-03-06 13:40:06
  artykul przeslizguje sie po temacie...niestety. I momentami sam sobie zaprzecza...od chcoby przy kwesti wolnej woli a predestynacji (czyt. losowi fatum) Autorka kompletnie nie widzi niestety tutaj pomieszania zaprzeczajac sama sobie..pewnie nieswiadomie. Pozatym zycie chwila wcale nie przekresla wielu rzeczy ktore autroka przekreslila. ale to tylko czysto subiektywna opinia....
 • A co wy byście napisali? [0]
  Viktoria
  2006-03-03 18:30:17
  Ja sądzę, że ten artykół jest good. Każdy inaczej żyje chwilą. To tylko teoria. Spraktykować każdy musi sam... I już. :)
 • to ma być wstęp do rozważań czy cały artykul [0]
  Magda
  2006-02-28 14:18:07
  Slajd, z podstawówki, to może nie (bo teraz kończy się ją w młodym wieku ;)), ale z liceum na pewno. Czyta się to jak szkolne wypracowanie. A jeśli już o żuciu chwilą- do nieczego dobrago to nie prowadzi. Jest jeszcze coś takiego jak odpowiedzialność i skutki tego, co się robi
 • beznadzieja [0]
  slajd
  2006-02-28 12:22:06
  Jak mozna napisać tak drętwy artykuł, on wogóle nie pasuje do tego działu, dziecko w podsawówce lepiej pisze. Tutaj nie ma nic odkrywczego, o przepraszam tu wogóle nic nie ma. Nie zamieszczajcie więcej tak beznadziejnych artykułów, które sa gdybaniem i nic nie wnoszą. Bo kto wam to będzie czytał???
 • wrocek [0]
  wrocek
  2006-02-28 09:50:02
  W zyciu chwilą daleko nei zajedziesz! W pewnym momencie obudzisz sie na betonie i jedyne co bedzie mozna zrobic to posadzic na nim stolca
Zobacz także
Młodzi, wykształceni durnie z wielkich miast
Młodzi, wykształceni durnie z wielkich miast

W naszym pokoleniu liczba ludzi bezmyślnych, ślepo przyjmujących punkt widzenia innych bez jakiejkolwiek własnej refleksji jest po prostu przerażająca.

Brak zdjęcia
Psychicznie chorzy - ujarzmić obłąkanie

Nie ulega wątpliwości, że człowiek psychicznie chory widzi świat w sposób specyficzny, inny niż wszyscy. Zaklasyfikowani do tych samych grup chorobowych mienią się różnorodnością odczuć i przeżyć. Społeczeństwo stara się poradzić sobie z problemem odmienności, kiedyś marginalizując, dziś reintegrując.

Brak zdjęcia
Więźniowie DNA?

Każdy chciałby wierzyć, że wszystko zależy od niego samego i że może zmieniać własne życie, kiedy tylko tego zapragnie. Myśl o tym, że coś, na co nie mamy wpływu, steruje naszym działaniem, jest co najmniej niewygodna. Nikt nie chce wierzyć w przeznaczenie (no może poza takim ujęciem, że gdzieś kiedyś spotkamy swoją drugą połówkę pomarańczy), bo takie myślenie ogranicza. Po co się starać, skoro i tak będzie co ma być? Ale nie o przeznaczeniu będzie ten tekst.

Ostatnio dodane
Młodzi, wykształceni durnie z wielkich miast
Młodzi, wykształceni durnie z wielkich miast

W naszym pokoleniu liczba ludzi bezmyślnych, ślepo przyjmujących punkt widzenia innych bez jakiejkolwiek własnej refleksji jest po prostu przerażająca.

Brak zdjęcia
Psychicznie chorzy - ujarzmić obłąkanie

Nie ulega wątpliwości, że człowiek psychicznie chory widzi świat w sposób specyficzny, inny niż wszyscy. Zaklasyfikowani do tych samych grup chorobowych mienią się różnorodnością odczuć i przeżyć. Społeczeństwo stara się poradzić sobie z problemem odmienności, kiedyś marginalizując, dziś reintegrując.