Świat - News

Bezkarność za przestępstwa wojenne w Gazie

2009-07-03 10:37:39

 Według najnowszego Raportu Amnesty International na temat na temat 22-dniowego konfliktu w strefie Gazy, siły izraelskie zabiły setki nieuzbrojonych palestyńskich cywilów i zniszczyły tysiące domów. 

- Brak zaangażowania Izraela we właściwie przeprowadzenie dochodzenie na temat postępowania jego sił zbrojnych w Gazie, włączając w to przestępstwa wojenne oraz odmowa współpracy z międzynarodową niezależną misją badawczą Narodów Zjednoczonych prowadzoną przez Richarda Goldstone, jest dowodem celowego unikania odpowiedzialności za wydarzenia - powiedziała Donatella Rovera, która kierowała misją badawczą w Gazie i południowym Izraelu, w trakcie konfliktu i po jego zakończeniu.

Hamas i inne palestyńskie uzbrojone grupy wypaliły setki rakiet na południowy Izrael, zabijając troje izraelskich cywilów, raniąc i pozbawiając tysiące ludzi dachów nad głową. - Takie bezprawne ataki są zbrodniami wojennymi i są nieakceptowane - dodaje Rovera.

Raport, oparty na dowodach zgromadzonych podczas badań w styczniu i lutym przez przedstawicieli Amnesty International we współpracy z ekspertem wojskowym, dokumentuje użycie przez Izrael ciężkiej broni bojowej przeciw cywilom uwięzionym w Gazie, bez możliwości ucieczki.

Skala i intensywność ataków na Gazę była bez precedensu. Około 300 dzieci i setki innych nieuzbrojonych cywilów, którzy nie brali udziału w konflikcie, znalazła się wśród 1 400 Palestyńczyków zabitych przez siły Izraela.

Większość zginęła od broni precyzyjnej o wyjątkowo dobrej optyce, dającej możność obejrzenia celu w detalach. Inni zginęli od broni nieprecyzyjnej, łącznie z pociskami artyleryjskimi z białym fosforem- wcześniej nie używany w Gazie- które nie powinien być używany w gęsto zaludnionych okolicach.

Amnesty International twierdzi, że ofiary ataków nie zginęły w trakcie walk pomiędzy wojskami palestyńskimi a siłami izraelskimi, nie osłaniały również obiektów. Wielu zginęło w domach podczas snu. Inni siedzieli na podwórzach lub wykonywali różne obowiązki domowe. Dzieci trafiano podczas zabawy w sypialni, na dachu lub w pobliżu domu. Atakowani byli również ratownicy medyczni i ambulanse, które próbowały ratować rannych lub zabrać ciała zabitych.

„Śmierć tak wielu dzieci i innych cywilów nie może być uznana za „straty uboczne", czego domaga się Izrael," mówi Donatella Rovera. „Wiele pytań pozostaje do odpowiedzi w sprawie tych ataków oraz w sprawie ostrzału, który nie został wstrzymany mimo rosnącej ilości zabitych cywilów".

Ponad 3 000 domów zostało zniszczonych, a 20 000 uszkodzonych w atakach Izraela. Całe przedmieścia Gazy zamieniły się w gruzy i pogorszyły i tak fatalną sytuację ekonomiczną. Wielu zniszczeń dokonano złośliwie, gdyż nie były one uzasadnione wojskowo.

Od 5 miesięcy armia izraelska nie odpowiada na zapytanie Amnesty International dotyczące specyficznych przypadków wyszczególnionych w raporcie. Bez odpowiedzi pozostała również prośba o spotkanie w sprawie dyskusji nad wynikami badań przeprowadzonymi przez AI.

- Z kolei Hamas wciąż usprawiedliwiał ataki rakietowe prowadzone codziennie podczas 22-dniowego konfliktu przez jego bojowników i inne palestyńskie grupy zbrojne, na miasteczka i wsie południowego Izraela. Pomimo mniejszej liczby ofiar śmiertelnych te ataki, prowadzone przy pomocy rakiet, które nie mogą być naprowadzone na określone cele, naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i nie mogą zostać usprawiedliwione - dodaje Rovera.

Oprócz rakiet miejscowej produkcji - Qassam, palestyńscy wojskowi często odpalali rakiety dalekiego rażenia typu Grad, szmuglowane do Gazy przez tunele na granicy egipskiej. Miały one większy zasięg rażenia i trafiały głębiej w terytorium Izraela narażając tym samym wielu Izraelskich cywili na niebezpieczeństwo.

- W 5 miesięcy po zakończeniu konfliktu, żadna ze stron nie okazała chęci do zmiany swoich praktyk i stosowania międzynarodowego prawa humanitarnego. Oznacza to, że cywile znów mogą ucierpieć w czasie walk - mówi Donatella Rovera.

Według prawa międzynarodowego, kraje mają obowiązek stosować uniwersalną jurysdykcję i rozpoczynać dochodzenie w sądach krajowcy, zawsze gdy według prawa międzynarodowego dochodzi do zbrodni wojennych lub innych zbrodni, w celu postawienia sprawców przed obliczem sprawiedliwości. "Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne i inne poważne naruszenia nie mogą uniknąć odpowiedzialności i sprawiedliwości."

Raport, między innymi, wzywa państwa do wstrzymania dostaw broni, pomocy wojskowej i amunicji do Izraela, dla Hamasu czy innych palestyńskich grup zbrojnych dopóki istnieje ryzyko, że sprzęt ten zostanie użyty do naruszenia prawa międzynarodowego. Wzywa też Izrael do zaprzestania bezpośrednich, nieadekwatnych ataków na cywili, lub użycia artylerii, moździerzy, białego fosforu w gęsto zaludnionych okolicach, oraz do zakończenia blokady Strefy Gazy.

Raport namawia również Hamas do porzucenia polityki bezprawnych ataków rakietowych przeciwko cywilnym ośrodkom w Izraelu, oraz do zapobieżenia takim atakom ze strony innych grup palestyńskich.

Raport „Gaza War Death & Destruction" dostępny jest na stronie www.amnesty.org.pl  

ip

Słowa kluczowe: izrael palestyna gaza zbrodnie wojenne AI amnesty international richard goldstone hamas
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2011 roku.

Marihuana legalna w Urugwaju
Marihuana legalna w Urugwaju

Południowoamerykańskie państwo pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zioło!

Hugo Chavez nie żyje
Hugo Chavez nie żyje

W wyniku choroby nowotworowej zmarł prezydent Wenezueli, Hugo Chavez. Miał 58 lat.

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2011 roku.

Marihuana legalna w Urugwaju
Marihuana legalna w Urugwaju

Południowoamerykańskie państwo pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zioło!

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?