Czytelnia - Naszym zdaniem

Hillary, jakiej nie znacie
Hillary, jakiej nie znacie

Twarda kobieta w walce o władzę. Zdradzona żona w walce o miłość. Hillary Clinton, jakiej nie znacie!

Arendt o Holokauście
Arendt o Holokauście

Niewielu myślicieli podejmowało problemy polityczne i etyczne XX wieku z taką wnikliwością i intelektualną pasją jak Hannah Arendt. Nieodparcie pociągało ją rozumienie, nadawanie sensu wydarzeniom historycznym, politycznym i kulturowym. W Salonie berlińskim, wyborze niepublikowanych za jej życia tekstów z lat 1930-1954, prezentuje się jako myślicielka zanurzona w ideach egzystencjalnych, kontynuatorka ruchu umysłowego pojmującego myślenie zawsze w związku z istnieniem.

Legendy o krwi...
Legendy o krwi...

Najnowsza książka wybitnej badaczki Joanny Tokarskiej-Bakir, "Legendy o krwi. Antropologia przesądu", dotyczy etnografii antysemityzmu i antyjudaizmu. Autorka kontynuuje rozważanie, które zostały rozpoczęte w Obrazie osobliwym. Hermeneutycznej lekturze źródeł etnograficznych: wielkich opowieściach. Wnikliwie śledzi losy przesądu popularnego w Europie, a żywego do dziś między innymi w Sandomierzu, owych „legend o krwi" (tzw. blood libels), który przypisuje Żydom tzw. mordy rytualne i profanacje eucharystii.

Umberto Eco i "Dzieło otwarte"
Umberto Eco i "Dzieło otwarte"

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka Umberta Eco "Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych". Tym razem uczony z Włoch zajął się sztuką i jej interpretacją.

Polityka teatru
Polityka teatru

W dyskusjach o teatrze z łatwością przychodzi nam przeciwstawianie wielkiej sztuki tanim chwytom publicystycznym. Czy faktycznie obecność polityki w teatrze musi wpisywać się w tak łatwe opozycje? Co oznacza dziś polityczność sztuki? Jak o niej mówić? Jak połączyć polityczność sztuki z poszukiwaniami formalnymi i artystyczną inwencją?

Rzut okiem na chirurgię
Rzut okiem na chirurgię

Wydawna niedawno przez krakowski "Znak" książka "Stulecie chirurgów" to fascynująca historia rozwoju chirurgii.

Lekcja Bronisława Geremka
Lekcja Bronisława Geremka

Siedemnaście lat, które dzielą niedawne wznowienie wywiadu-rzeki Jacka Żakowskiego z Bronisławem Geremkiem od jej pierwszego wydania, były czasem szalenie dynamicznej zmiany ustroju, gospodarki, polityki, wreszcie, świadomości i tożsamościo. Powinny być także okresem głębokiej refleksji nad wydarzeniami, które tak szczególowo opisuje profesor Geremek. Powinny - ale jednak nie były. Nawet więcej, ostatnie siedemnaście lat można nazwać wszystkim, tylko nie twórczą refleksją. A z pomocą w odpowiedzi na fundamentalne pytanie, dlaczego tak się stało, służy na kartach książki sam Bronisław Geremek.

Książka o wojennych potworach
Książka o wojennych potworach

Książka brytyjskiego historyka Laurence Reese'a "Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy" zawiera wstrząsające portrety zbrodniarzy i ich ofiar, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii II wojny światowej.

Czarnoskóry Kennedy?
Czarnoskóry Kennedy?

W Ameryce sensacja: nominację Demokratów w wyścigu do Białego Domu uzyskał Afroamerykanin, Barack Obama. Stało się to po raz pierwszy. Jakie ma poglądy i do jakich wartości się przyznaje? Co wynika z fascynacji jego osobą? Postać Obamy świetnie opisuje Christoph von Marschall w książce "Barack Obama - czarnoskóry Kennedy".

To była największa bitwa w historii
To była największa bitwa w historii

Walka o Moskwę w 1941 roku były największą bitwą II wojny światowej. Angielski history, Rodric Braithwaite, opisał tamten czas w świetnej książce "Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej". Praca niebawem ukaże się w Polsce.

Ostatnio dodane
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem

Ukraiński borszcz jest gęstszy, bardziej wyrazisty i bardziej sycący. Jest mieszanką wszystkiego, co najlepsze i wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. Jak sama Ukraina – zaskakująca mieszanka narodowa, historyczna i tożsamościowa.

"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta
"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta

„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?