Nasze komentarze - Naszym zdaniem

Więzienie za koszulkę?

2009-04-29 09:48:33

 Rząd planuje zaostrzyć przepisy dotyczące propagowania ustrojów totalitarnych. Do tej pory za podobne przestępstwo można było pójść do więzienia na dwa lata. Prawo patrzyło jednak przychylnym okiem na produkowanie i noszenie koszulek z komunistycznymi symbolami. Teraz odsiadka ma grozić nawet za obnoszenie się z takimi treściami.

Na pomysł wpadła Elżbieta Radziszewska, minister ds. równości. W jej zamierzeniu nowe regulacje prawne uderzyłyby w rozpowszechnianie i handel nazistowskimi gadżetami. Proceder ten odbywa się m.in. na aukcjach internetowych, a nabywcami hitlerowskich odznaczeń czy mundurów są w głównej mierze niemieccy neonaziści. Za naszą zachodnią granicą kupowanie takich pamiątek jest nielegalne. Szkoda jedynie, że zwolennicy pomysłu nie wzięli pod uwagę jednej rzeczy - w Polsce wojenne eksponaty są gromadzone przeważnie przez ludzi z typowo kolekcjonerskim zacięciem. Na ilu polskich strychach znajdą się hełmy żołnierzy Wehrmachtu, prezentowane z dumą na dowód odwagi dziadka, który zabił Niemca?

Według przepisu pod paragraf można też podciągnąć ludzi, którzy chodzą w ubraniach przedstawiających Lenina i Che Guevarę. Noszenie ich podobizn na t-shirtach to dowód braku rozeznania wśród społeczeństwa i jego postępującej amnezji. Istnieje wśród nas ogólne przyzwolenie na paradowanie z sierpem i młotem na klacie, ale nie trzeba się domyślać, jak zostałby potraktowany delikwent ze swastyką na koszulce. Skazanie go na ideowy ostracyzm lub w najlepszym wypadku uznanie go za nieszkodliwego idiotę byłoby rzeczą naturalną. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że zachodzi tu wartościowanie dwóch systemów totalitarnych. Tego nie można robić - komuniści i naziści podlegają wyłącznie jednemu kryterium. Byli odpowiedzialni za śmierć milionów ludzi, choć pamięć po latach jest już tak wyblakła, że może życia ich ofiar stały się dla nas tylko statystyką.

Punktem zapalnym jest tutaj niewątpliwie popularność Che Guevary, którego fenomen stanowi jedną z większych zagadek popkultury. Porażająca większość wyznawców ideologii „Hasta La Victoria Siempre” to nieopierzeni, z góry nastawieni antykonsumpcyjnie buntownicy bez powodu, zajadle krytykujący globalizację i Busha, którzy jednak nie zamierzają rezygnować z zakupów w galeriach handlowych. W ogólnym zamyśle przesłaniem sympatyków Che jest zapewne głoszenie romantycznych w ich mniemaniu ideałów rewolucji. Pół biedy, gdy rzeczywiście identyfikują się z postacią na swojej koszulce. Gorzej jeżeli kierują się modą - wtedy rozróżnienie Che od Fidela Castro polegałoby jedynie na tym, że jeden umarł młodo jak James Dean, a drugi potrafi gadać przez 10 godzin bez przerwy i spada z mównicy.

Warto jednak zastanowić się, czy państwo w imię umownej walki z totalitaryzmem powinno stosować prawne straszaki o wątpliwej skuteczności wobec ludzi, którzy mają przecież konstytucyjnie zapewnioną wolność słowa. Zaprzęganie instytucji sądu do karania każdego, kto nosi koszulkę z Leninem nie wydaje się skutecznym rozwiązaniem, bo szwankuje u nas przede wszystkim pojęcie pamięci zbiorowej.

Żyjemy w kraju, który doświadczył najwięcej cierpień ze strony totalitaryzmu. Jeżeli sami nie zadbamy o naszą narodową tożsamość, nikt nie zrobi tego za nas. W Anglii na tamtejszych bazarach możemy kupić koszulki z napisem "Adolf Hitler European Tour 1939-1945". W tym kontekście nie dziwi czasami wprost żenująca niewiedza obcokrajowców o podstawowych faktach jak chociażby Holocauście (czego czołowym przykładem jest obrzydliwe sformułowanie "polskie obozy zagłady"). Takie błędy trzeba natychmiast napiętnować, żeby grono historycznych ignorantów się nie powiększyło.

Jerzy Ślusarski
(jerzy.slusarski@dlastudenta.pl) 

Słowa kluczowe: koszulki che guevara komunizm nazizm prawo totalitaryzm pamięć narodowa więzienie przepisy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: Patria o Muerte [0]
    Odpowiedź na: Patria o Muerte
    xyz
    2010-11-14 01:28:52
    "bardzo dobrą opiekę lekarską i rozwiniętą edukację" bez przesady,byłeś/aś na Kubie? nie uznałabym tamtejszego "poziomu życia" za bardzo wysoki... Ale faktycznie i tak myślę,że jest lepiej niż w czasach Batisty. Ustroju Indii tak mocno się nie krytykuje,a w Delhi wielu ludzi śpi na ulicach,setki dzieci nie uczą się nawet czytać,a czasem nie mają co jeść,slumsy itp. Co do pomysłodawcy zakazu-krytykuje ustroje totalitarne i wolność słowa/przekonania jednocześnie. Absurd. Może jest pacyfistą,co rozumiem, a nawet popieram,ale skora wg. niego każdy winny śmierci wielu ludzi to zbrodniarz wojenny(?)- a więc zakaz noszenia koszulek z wizerunkami przywodcow powstań,albo choćby Napoleona...xD
  • che [0]
    Rambo
    2009-10-03 19:18:49
    skoro nie mozna nosic Hitlera to czemu wolno nosic che? Adolf też był bohaterem jak by nie było. Oczywiscie popieram pomysł ale dziwie sie czemu dopiero teraz sie on pojawił!!! che to zaden bohater mało kto co kolwiek o nim wie a jak ktos go nosi na koszulkach to albo jest umysłowo chory ale nie wie nawet kto to jest.
  • Patria o Muerte [1]
    Che 4ever
    2009-08-20 04:06:38
    che nie jest zadnym zbrodniarzem tylko bochaterem.... swoją rewolucją uwolnił kubę z pod dyktatury batisty która taka fajna niestety była... dzieki niemu kuba ma bardzo dobrą opieke lekarską i rozwiniętą edukacje... Viva el comandante! Viva el Che! Hasta la victoria SIEMPRE!!!!!
  • Tolerancja [0]
    Bonifacy
    2009-05-14 15:21:05
    Bartek uwaza ,że jedynie wypowiadania haseł o sprawiedliwości,rownosci itp jest podstawa do pozytywnej oceny osoby.Panie Bartku! Gloryfikowany przez Pana Che byl zbrodniarzem!Fakt ,ze miał poglądy,z którymi wielu ludzi się utozsamia nie świadczy o niczym.Prosze zapoznać się z informacjami o tym jak traktował ludzi o których winie był przekonany.Podejrzewam Panie Batrku ,że wolałby Pan w takim układzie byc sadzony przez zgniły burżuazyjny sąd. Bonifacy
  • Re: Beznadziejny, tendencyjny artykuł [0]
    Odpowiedź na: Beznadziejny, tendencyjny artykuł
    Adam
    2009-05-04 08:57:25
    Bartku, poznaj trochę historii, a dowiesz się, że Che był be. No chyba, że masowe mordowanie jest dla Ciebie nie-be.
  • Re: Beznadziejny, tendencyjny artykuł [0]
    Odpowiedź na: Beznadziejny, tendencyjny artykuł
    Frezu
    2009-04-30 18:48:02
    Ochłoń i przeczytaj artykuł jeszcze raz, a może wyczujesz w jaki sposób skrytykował pomysł "karania za koszulki". Czytaj ze zrozumieniem, bo nie ma tu ani słowa, z którego mogłaby wynikać jego wrogość do Che. Tu chodzi o edukacje ludzi i wolność słowa przede wszystkim, uwierz, że autor właśnie o tym pisze.
  • Beznadziejny, tendencyjny artykuł [2]
    Bartek
    2009-04-30 13:19:59
    Może od razu dać tytuł: Cze jest be! Podobizna Che jest symbolem nie zbrodniarzy komunistycznych takich jak Stalin, ale troche bardziej radykalnej ideologii lewicowej, która wcale pod paragraf (na szczęście) nie padpada. Poza tym mam wrażenie, że autor artykułu jest z góry nastawiony wrogo do wszelkich przejawów nonkonformizmu skoro zakłada, że wszyscy alterglobaliści i lewicowcy to szczyle jedzący w mcdonaldzie. Trochę obiektywizmu i mnie generalizowania, ok?
  • plus! [0]
    di canio
    2009-04-30 00:36:55
    Wreszcie ktoś rzeczowo i obiektywnie opisał problem. Gratulacje!
  • Bardzo dobry artykuł. [0]
    czytelnik
    2009-04-29 18:51:10
    jw.
Zobacz także
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.

Naród idiocieje na potęgę
Naród idiocieje na potęgę

Już wkrótce nazwisko Wołodyjowskiego poznamy z pieśni na meczach siatkówki, a Soplicę skojarzymy tylko z nazwą wódki.

Ostatnio dodane
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze
Komunistyczne pomniki mają się w Polsce dobrze

Czy niszczenie paskudnych reliktów przeszłości zasługuje na miano przestępstwa?

Max, nie daj się
Max, nie daj się

Mariusz Max Kolonko znienawidzony przez media głównego nurtu, bo skłania ludzi do myślenia.