My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Pierwsza decyzja

2008-06-27 16:10:31

 Pierwsza decyzja - dla jednych będzie to samodzielny wybór szkoły, dla drugich kupno auta, dla jeszcze innych pójście na randkę. Czy można mieć sposób na podejmowanie właściwych decyzji? W końcu trafne wybory to lepsze życie.

Decydować nie jest łatwo

Dlatego pierwsza decyzja jest tą, poprzez którą w naszej głowie pojawia się najwięcej znaków zapytania. Mnożą się one w nieskończoność, a my nie wiemy, co robić. Dlatego przy podjęciu jakiejkolwiek decyzji, a zwłaszcza pierwszej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które znacząco na nią wpływają. Kolejność ich może nie jest tak ważna jak sama jakość, dzięki której rozjaśni się nam sytuacja, w której znaleźliśmy się.

Pierwszy czynnik pozwoliłam sobie nazwać źródłem - ot tak, po prostu. Jeżeli jest to pierwsza decyzja dotycząca wyboru szkoły, źródło jest jasne. Studiowanie dla wielu jest oczywistym posunięciem w życiu, ale niepodjęcie takiej decyzji pociąga za sobą skutki, o których powinniśmy być wcześniej poinformowani. Wiemy, że wybór szkoły, nie tylko wyższej, ale gimnazjum czy liceum jest niezbędnym posunięciem. Dlatego nie omijajmy osobistych argumentów jako elementów składowych interesu wynikającego z naszych potrzeb przy podjęciu tak ważnej decyzji.

Drugim czynnikiem jest świadomość i odpowiedzialność. Podejmując decyzje musimy wiedzieć, że ją podejmujemy i być świadomi tego, że za konsekwencje dokonanego wyboru będziemy odpowiadać my. Nasza świadomość i odpowiedzialność powinna nam towarzyszyć nie tylko przy tego rodzaju procesie jakim jest decyzja.

Przy podjęciu określonej decyzji musimy być świadomi tego, że na nią wpływają inne osoby z naszego otoczenia społecznego np. rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, znajomi, a nawet lekarz czy przypadkowo widziane osoby, które stanowić mogą dla nas cenne źródło informacji. Ale należy pamiętać o tym, że mimo świadomości istnienia naszego źródła informacji to my jesteśmy odpowiedzialni w pełni za podjętą przez nas decyzję.

Kolejny, trzeci czynnik wynika już z poprzedniego. Chodzi o to, aby zachować tzw. złoty środek. Korzystajmy z pomocnych źródeł informacji, gdyż posiadają one niezbędne doświadczenie, które my nabędziemy dzięki dobrym życiowym wyborom. Natomiast nie zapominajmy o własnym zdaniu i już nabytym doświadczeniu.

Myślenie dojrzewa

Samo pojawienie się potrzeby dokonania wyboru świadczy o tym, że w naszym życiu pojawił się kolejny etap i krok w dorosłość. Samemu nie należy podejmować takiego kroku, dlatego pomocna będzie rada nauczyciela przy wyborze szkoły, gdyż zna on nasze możliwości i talenty. Pomocna i jakże niezbędna rada i pomoc rodziców czy osób nas wychowujących, którzy znają nas od dziecka.

Ważne jest przy tym tzw. sprzężenie zwrotne, czyli wymiana informacji. Rada jakiegokolwiek źródła informacji będzie pomocna i znacząca tylko wtedy, gdy w relacjach z nim dostarczyliśmy mu informacji o swoich potrzebach i ogólnie o sobie. Takie relacje powinny wynikać z podstaw tj. zaufanie i sympatia.

Można powiedzieć, że to wszystko jest przecież logiczne i jasne. Pytanie natomiast brzmi: czy bierzecie takie rzeczy pod uwagę i czy pierwsza decyzja jest dla was istotna. Owszem, można pójść na łatwiznę i poddać się wirowi emocji, a decyzje ważne dla dalszego życia zostaną podjęte przez kogoś innego. Temu komuś jednak może nie zależeć na nas, chociaż stworzone są pozory mówiące o przeciwnej sytuacji, ale jak każdy wie - pozory mylą".

Czy piętnastoletnia dziewczyna może doskonale znać swojego partnera, który ciągnie ją do łóżka? Czy chłopak może być pewien uczuć swojej ukochanej, gdy złapie ją na kłamstwie, a wiąże z nią swoją przyszłość? Skoro jest to pierwsza decyzja konsekwencje jej podjęcia będą ciągnąć się przez całe życie zarówno, gdy będą pozytywne czy negatywne.

Cierpliwości, cierpliwości...

Bardzo ważna jest cierpliwość, z którą się rodzimy lub nabywamy idąc przez życie. Geniusz to wieczna cierpliwość, twierdził Michelangelo Buonarotti. Cierpliwość także ma swoje granice. Dlatego wyczucie sytuacji, w której najlepiej podjąć decyzję, jest trudne.

Cierpliwość jest o tyle ważna, że pomoże ona nam wyczuć taką sytuację. Czekając na konkretne wydarzenie lub sytuację, w której będziemy musieli podjąć pierwsza decyzję, miejmy świadomość, że ona i tak nadejdzie. Czekając można zdobywać niezbędne zasoby w postaci chociażby informacji na temat związany z naszą decyzją. Wiem, że to tylko teoria, ale staram się kierować nią w życiu, bo pomaga mi to utrzymać się w pewnych ramach.

Nie oznacza to pozbawienia decyzji podjętych emocjonalnie, wręcz przeciwnie. Posiadając już pewną wiedzę w wyniku podjętych racjonalnie pierwszych decyzji, jesteśmy bardziej skłonni, aby pokazać światu naszą indywidualność i oryginalność, ukazywanych właśnie za pomocą emocji.

Pierwsza decyzja należy do tych, którą powinniśmy podejmować przy pomocy rozumu, w mniejszym stopniu serca. Serce bowiem "można wymienić", natomiast mózgu już nie. A poza tym, serce jest zależne w wysokiej mierze od rozumu. Myśląc odwrotnie narażamy się na wiele nieprzyjemności, nie tylko w wyniku pierwszych decyzji, ale także innych sytuacji w komunikacji z innymi ludźmi.

Iwona Kulikowska
(Studencki Punkt Widzenia)


Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?