My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Państwowa czy prywatna?

2008-04-16 15:01:50

 Znajomość języków obcych, praktyki, staże czy wysoko rozwinięte kompetencje w dziedzinie komunikacji interpersonalnej - to tylko niektóre elementy, ułatwiające start na rynku pracy. Liczy się także (a może przede wszystkim) dyplom uczelni wyższej. Jak ważny jest fakt, czy skończyło się uczelnę państwową czy prywatną? Czy ironiczny stosunek do szkół niepublicznych nie jest zbytnio przesadzony i stereotypowy?


Czy prestiż to więcej niż wiedza?

Spór pomiędzy studentami uczelni państwowych i prywatnych: „Która lepsza?" nie jest nowy. Powszechne są dwie opinie. Gdy zapytamy studenta szkoły niepublicznej, będzie on zaciekle bronił stanowiska: prywatna bije na głowę państwową. Będzie utrzymywał pogląd, że poziom kształcenia jest porównywalny, kadra ta samo co na uniwersytecie, za to warunki do nauki i rozwoju zdecydowanie lepsze.

Kiedy na ten sam temat wypowie się student z indeksem uczelni publicznej, najważniejsza okaże się renoma, prestiż, tradycja. Uczelnia na swoją renomę pracuje latami. Zatem żadna prywatna szkoła wyższa siłą rzeczy nie będzie miała pozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego czy KUL-u. Na dodatek za studia na uczelniach publicznych nie trzeba płacić.

Ale przecież prestiż i wysokość czesnego to nie wszystko. Jakie są inne przyczyny braku zaufania do szkół prywatnych? Powszechnie uważa się, że kształcą one na gorszym poziomie, mają słabsze zaplecze dydaktyczne, marnie zaopatrzone biblioteki, a ich dyplomy są mniej wartościowe.

Poglądy o dominacji uczelni państwowych to spadek po poprzednim systemie. Rzeczywiście, w początkach prywatnego szkolnictwa w III RP poziom wielu uczelni nie był zadowalający i można im było sporo zarzucić. Jednak z upływem czasu szkoły niepubliczne postarały się, aby nadrobić wszelkie minusy względem „państwówek". Zapewniając bogatą ofertą programową i atrakcyjny sposób kształcenia powodują, że pracodawcy zaczynają wysoko cenić absolwentów szkół niepublicznych.

Stereotyp uczelni prywatnej

Stereotyp przeciętnej Wyższej Szkoły Niepaństwowej: bogaci, bez aspiracji, snobistyczni studenci, niski poziom nauczania, niekończące się studenckie imprezy, na zajęcia chodzić nie trzeba, bo „skoro płacisz, to zaliczasz". Jednak okazuje się, że większość opinii o uczelniach prywatnych jest stereotypowa i przesadzona. Większość uczelni niepaństwowych prezentuje bardzo ambitny i przemyślany program nauczania, nastawiony na umiejętności praktyczne i rozwijanie osobowości studenta.

Nie należy więc uogólniać. Na studiach prywatnych wcale nie studiują sami zamożni studenci. Większość z nich, aby opłacić czesne pracuje po zajęciach lub w weekendy. Jeżeli w istocie na niepaństwowych uczelniach jest tak niski poziom, to nasuwa się konkluzja, że wszystkie uczelnie państwowe mają tak samo niski poziomy nauczania. Przecież na studiach prywatnych pracują ci sami wykładowcy, co na uniwersytetach. Urozmaicone grono profesorskie dementuje mit o słabym poziomie kształcenia w szkołach prywatnych. Profesor z uniwersytetu wykładając gdzieś indziej, nie może stracić na poziomie oferowanych usług. Studenci uczelni prywatnych - tak samo jak i studenci uczelni państwowych - muszą zdawać kolokwia, egzaminy i pisać referaty.

Rektorskim okiem

Czym tak naprawdę różnią się studenci uczelni prywatnej od państwowej? Skoro opinie braci studenckiej są subiektywne i zależą od „punktu" miejsca studiowania, to może warto przyjrzeć się wynikom pewnego badania (Fundacja Rektorów Polskich zleciła Instytutowi Społeczeństwa Wiedzy badania i zrealizowano projekt pt. "Oferta szkolnictwa wyższego a wymagania rynku pracy" - przyp. red.). W badaniu tym rektorzy szkół wyższych (zarówno państwowych jak i prywatnych) oceniali umiejętności i cechy studentów. Należy podkreślić, że nie sprawdzano cech samych studentów ale to, jak żacy są postrzegani przez władze.

Według ankietowanych, studenci państwowych uczelni przyswajają lepiej wiedzę, są bardziej systematyczni, odpowiedzialni, dociekliwi niż studenci uczelni niepublicznych. Za to studenci szkół prywatnych lepiej wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, potrafią pracować zespołowo, są bardziej asertywni, kreatywni, przedsiębiorczy, łatwiej nawiązują kontakty z innymi i mają większe zdolności przywódcze. Zdaniem rektorów zarówno studenci "państwowi" jak i „prywatni" tak samo dążą do sukcesu zawodowego, są uczciwi, potrafią dokonywać analiz i pisać syntetyczne raporty. Łatwo przystosowują się do nowych sytuacji i potrafią się zaprezentować.

Każdy wybiera uczelnię, która jest dla niego najodpowiedniejsza

Każdy wybiera uczelnię taką, która jest dla niego najodpowiedniejsza. Zarówno wśród publicznych jak i niepublicznych szkół można wskazać te z pierwszych pozycji w rankingach jak i te z dołu zestawień. Są uczelnie lepsze i gorsze. Podczas obecnego „zalewu" szkół prywatnych warto z rozwagą zapoznać się z ofertą programu nauczania, kadrą dydaktyczną, regulaminem oraz sprawdzić, czy uczelnia uzyskała pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Prawda jest taka, że to rynek pracy z czasem zweryfikuje, czy to, czego się nauczyliśmy jest przydatne i pomocne w karierze. Również rynek pracy ureguluje ilość kiepskich i drugorzędnych uczelni. Mieć wykształcenie a być wykształconym to dwie różne rzeczy. I nie ma reguły, że po „tej szkole" jest tak, a po „tamtej inaczej".

Katarzyna Witak

(katarzyna.witak@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: polska uczelnie wyższe uczelnie państwowe uczelnie prywatne analiza porównanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ja wybrałam prywatną [0]
    Tośka
    2017-11-19 19:30:03
    ja wybrałam prywatną - Wyższą Szkołę Mazowiecką w Warszawie. Mamy wiele zajęć praktycznych, poziom jest wysoki i fajne mamy praktyki. Polecam.
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    beatryczka
    2014-09-25 23:00:43
    To zalezy w jakim gimnazjum. Ja uczyłam sie w Krakowie w V Prywatnym i tutaj nauki było sporo, ale dzieki temu udalo mi sie dostać też lepszego Liceum.
  • wsb [0]
    katas
    2014-09-12 12:26:41
    Moim zdaniem lepiej prywatna, studiuje na wyzszej szkole bezpieczenstawa mam sporo zajec praktycznych, kadra jest na wysokim poziomie, do tego liczne promcoja np moge studiowac 2 specjalnosci w cenie jednej
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    jolanta5
    2014-08-24 21:50:51
    To jest bardzo dobry wybór. Mam porównanie u moich dzieci i to które chodził o do prywatnego gimnazjum języki obce ma po prostu w paluszku. To jest zupełnie inna nauka. Wiec smiało wybierzcie to o którym piszecie w Krakowie.
  • prywatne coraz lepsze [0]
    anulka
    2014-03-12 23:46:37
    Ja uważam że prywatne uczelnie ostatnimi czasy stoją na dużo wyższym poziomie. To odczuwalna zmiana, bo wiadomo, że każda uczelnia chce przetrwać, więc zaczyna się dbałość o jakość kształcenia. Sama wybrałam Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu i nie żałuję, bo to co systematycznie zmienia się w niej na lepsze w ostatnich czasach jest dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Nowe, prestiżowe kierunki takie jak prawo, coraz lepsza kadra i otwartość na zewnątrz poprzez chociażby interesujące spotkania ze znanymi ludźmi. Ja dzisiaj cieszę się ze swojego wyboru bo lepiej trafić nie mogłam.
  • gimnazjum [0]
    luizzza
    2014-03-11 16:36:12
    To gimnazjum o którym piszecie w Krakowie naprawde jest godne polecenia i całkowicie tutaj sie z Wami zgadzam.
  • prywatne gimnazjum [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    elena
    2014-02-25 13:37:01
    To prawda ze tutaj wielką role przykłada sie do nauki języków obcych. A potem to już tylko procentuje w najblizszej przyszłości. Ja własnie zdecydowanie poszłabym tą drogą.
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    alka
    2013-10-27 21:23:58
    I to jest bardzo dobre rozwiązanie. Inwestycja w nauczanie naszych dzieci to podstawa.
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    alica8
    2013-10-21 14:16:32
    To jest bardzo dobre Gimnazjum w Krakowie i mysle ze podjeliscie naprawde bardzo dobrą decyzje. Na pewno wpłynie to bardzo pozytywnie na dziecko.
  • pryw [0]
    morwa
    2013-09-19 15:52:57
    ja wole prywatne uczelnie. konczylam wsb nlu i uw i lepiej wspominam jednak wsb.
  • Re: wsb [0]
    Odpowiedź na: wsb
    maciek
    2013-09-13 21:46:29
    A na jakim kierunku studiowałeś? Jakie są plusy tej uczelni?
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    hiska
    2013-08-26 15:05:45
    Ja za rok bede miała taki własnie dylemat jednak wole postawić na szkołe w której bede miała pewność ze indywidualnie podchodzi sie do nauczania i do ucznia.
  • Re: Dlaczego wolę prywatną uczelnię [0]
    Odpowiedź na: Dlaczego wolę prywatną uczelnię
    jolanta5
    2013-08-25 00:18:42
    Całkowicie sie zgadzam. Własnie dlatego z tych powodów ja posłałam syna do V Prywatnego Gimnazjum w Krakowie.
  • prywatna [0]
    jagoda
    2013-07-31 20:25:28
    Ja tez obstaje za szkołą prywatną. Po prostu po takim Liceum dziecko na pewno ma łatwiej jesli chodzi o sam wybór odpowiedniego Liceum. A to na pewno jest bardzo wazne.
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    ewelina9
    2013-07-28 16:17:38
    Ja sama wiem po sobie ze nauka własnei w takim prywatnym gimnazjum daje duzo wiecej niz kiedy chodzimy do tradycyjnego. Tutaj stawia sie na jednostkę i na konkretne nauczanie.
  • Prywatna [0]
    michał
    2013-07-05 15:28:11
    Ja uważam, że prywatne uczelnie to dobry wybór. Studiowałem kiedyś anglistykę na uniwerku warszawskim, a potem politologię na wsb nlu w nowym sączu i drugie studia wspominam zdecydowanie lepiej. lepszy klimat, porządek, dużo dodatkowych zajęć itd. prywatna uczelnia bardziej spełniła moje oczekiwania
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    adelka
    2013-06-28 15:38:40
    To jest bardzo dobre Gimnazjum w Krakowie i mysle ze podjeliscie naprawde bardzo dobrą decyzje. Na pewno wpłynie to bardzo pozytywnie na dziecko.
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    jagoda
    2013-06-23 18:50:34
    Ja popieram większość z Was piszących o tym ze jednak szkoły prywatne sa w tym wypadku najlepszym rozwiazaniem. Tutaj na pewno to przyłożenie sie do nauki, edukacja młodzieży jest o wiele bardziej lepsza i pewniejsza.
  • wsb [1]
    marcelll
    2013-06-11 23:14:41
    Ja kończę właśnie studia na WSB w Poznaniu i jestem baardzo zadowolony z tej uczelni i nie żałuję, że tam studiowałem :) W czasie studiów skutecznie łączyłem pracę ze studiami, dzięki czemu teraz nie ruszam na rynek pracy z pustym cv :)
  • Re: Ale czy to ważne jaka? [0]
    Odpowiedź na: Ale czy to ważne jaka?
    helena
    2013-05-24 22:47:17
    Ja dobrze zrobiłam posyłajac syna do prywatnego V Gimnazjum w Krakowie. Jednak potem bedzie mu łatwiej dostac sie do dobrego Liceum, a potem a potem na studia.
  • Ale czy to ważne jaka? [10]
    szymson
    2013-05-21 12:43:57
    Niewazne jaka uczelnia, bo dzis to i tak najbardziej liczy sie doswiadczenie, a jak ktos sie chce uczyc to sie nauczy wszedzie. Sam konczylem panstwowa uczelnie, ale ostatnio studia podyplomowe robilem na uczelni prywatnej i jak rozmawialem ze studentami ktorzy robili podyplomowke ze mna swiezo po magisterce na panstwowej to bylem zdziwiony ze sa az takie roznice. Roznice w traktowaniu studentow, warunkach socjalno-dydaktycznych, ofercie praktyk i stazow. Moje dzieci do matury maja jeszcze 2 i 4 lata, ale jak beda chcialy isc na prywatna to nie bede ich namawial na sile na panstwowa uczelnie. Sam pomoge im sprawdzic po ktorej uczelni beda mieli jak najlepsze szanse zdobycia pracy jak najszybciej po studiach, nawet jesli to bedzie uczelnia prywatna.
  • V Prywatne Gimnazjum Kraków [0]
    anita
    2013-04-30 21:01:02
    Ja też postawiłam na prywatne gimnazjum http://www.prywgim5.krakow.pl/ I uwazam ze to jest dobry start jesli chodzi o wybór dobrej szkoły i obranie odpowiedniej ściezki edukacyjnej.
  • prywatna [0]
    miechu
    2013-02-18 10:41:36
    Prywatna. Państwowa to jakis relikt przeszlosci, wszyscy sie tam pchaja, ale to juz nie to co kiedys. Nie ten poziom bo jak sie mlodziez nie uczy i matura zdawana ledwo ledwo a przeciez studentow trzeba miec to sie obniza progi w rekrutacji. Traktowanie studentow jak zlo konieczne, wieczne problemy w dziekanacie, i graniczace z cudem dostanie sie na praktyki w fajne miejsce, bo zazwyczaj laduje sie tam gdzie zostalo jakiekolwiek wolne miejsce albo trzeba kombinowac samemu. Dlatego mowie jeszcze raz - prywatna - bo dzis studia to juz nie zabawa i beztroskie przedluzanie sobie mlodosci, ale inwestycja ktora ma zwiekszyc do maksimum szanse na zdobycie pracy.
  • kazdy ma swoje zdanie [0]
    Datte
    2013-01-11 14:04:18
    Nie mozna generalizowac. Panstwowe nie maja juz monopolu na ksztalcenie przyszlych magistrow, moze to tak bardzo boli niektorych, to ze cos prywatnego moze byc lepszego od panstwowego. Niestety czesto tak wlasnie jest. Sa uczelnie prywatne w naszym kraju, ktore postawilbym wyzej niz niektore panstwowe i to te podobno dobre panstwowe. Dlaczego? Dlatego ze kazda instytucja ma swoj target - na uczelniach sa to mlodzi ludzie, w tej chwili bardzo wygodni, bardzo interesowni, i przy tym bardzo wymagajacy i wbrew pozorom zaradni. Spoleczenstwo chce miec to co najlepsze i byc traktowanym jak najlepiej - prlowskie podejscie do studenta na uczelniach panstwowych powoduje, ze coraz wiecej osob decyduje sie na uczelnie prywatne, mimo ze wiaze sie to z odplatnoscia za nauke. Nie spychalbym tak na szary koniec tych prywatnych, zwlaszcza jesli sie ich dobrze nie poznalo. Przyjal sie stereotyp, ze dyplom z prywatnej jest kupiony. Dlaczego? Dlatego ze tam sie placi za nauke? Na panstwowych na zaocznych tez sie placi za nauke, ale nikt nie chce powiedziec ze tam dyplom tez sie kupilo. No badzmy powazni i racjonalnie oceniajmy sytuacje. Prywatne maja sie coraz lepiej i na pewno jeszcze nas pozytywnie zaskocza.
  • Prywatne coraz lepsze [0]
    Sasanka
    2012-10-31 15:31:16
    Jak w tytule. Studiuje i na panstwowej i na prywatnej. Roznica ogromna, wykladowcy mimo ze czesto ci sami, na prywatnej (moze ze wzgledu na wynagrodzenia) bardziej sie staraja. Wiedza ze musza zeby tam pracowac i lepiej zarabiac. Sa oceniani przez studentow, a student na uczelni prywatnej jest bezposredni, nie podoba mu sie cos to mowi o tym glosno i nie boi sie niczego. Nie wspomne o stazach, praktykach, stypendiach, tanich szkoleniach, warunkach, e-learningu itd itp...
  • Decyzja należy do każdego z osobna [0]
    Amelia
    2012-10-27 21:19:55
    Nie zastanawia nikogo skąd sie te uczelnie prywatne biorą i tak dobrze mają? Bo jest na nie zapotrzebowanie, bo potrafią starać się o studenta, bo potrafią o niego zadbać, bo oferują coraz więcej możliwości studentom, zapewniając ten sam materiał i wykładowców co uczelnie państwowe. Uważam jednak, że każdy powinien sam podjąć decyzję, gdzie chce studiować.
  • TAK dla prywatnych [0]
    Szkier
    2012-09-13 11:29:54
    Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy młodziezy kończącej szkoły średnie, państwowe niestety nawet jakby chciały to wysokiego poziomu nie utrzymaja. One muszą miec studentów zeby istniec, a co maja zrobic jesli kandydaci na studia maja mature zdana na poziomie 50%? Musza przyjac tych, ktorzy chca u nich studiowac i obnizyc troche prog wymagan. Panstwowe za darmo wiec studentow wielu, bo kazdy woli balowac niz na studia zapracowac. Jak studentow wielu to ciezko dostac sie na fajne praktyki, staze czy kursy. Wrecz odwrotnie jest na prywatnych, bo tam niewielu studentow, za to mozliwosci wiele i lepiej tacy studenci na tym wychodza. Dzis nie liczy sie uczelnia i jej papier, dzis liczy sie praktyczna wiedza i doswiadczenie, ktore mozna zaczac zdobywac pracujac i zarabiajac na swoje studia, na ktorych ma sie mozliwosc odbycia fajnych praktyk. Dlatego jestem za prywatnymi uczelniami.
  • mocno się zastanawiam nad prywatnymi [0]
    gabyl
    2012-06-29 11:37:07
    Wybór uczelni to indywidualna sprawa - każdy pójdzie na studia tam gdzie będzie mu odpowiadało. Natomiast zaczynam powątpiewać szczerze w uczelnie państwowe. Były prestiżowe, z tradycjami i świetną kadrą wiele wiele lat temu. Nie oszukujmy się jednak - to może i zostało, ale poziom uczelni spada jeśli studenci się opuszczają. Dziś, mimo że mam lat dziesiąt, rodzinę, dzieci i pracę, która mi sprawia przyjemność, to gdybym miał wybierać uczelnię to mocno zastanawiałbym się nad prywatną. Dlatego, że wiele się zmieniło w ostatnich latach i uczelnie również muszą podążać za trendami na rynku pracy po to, by umożliwić studentom znalezienie pracy po skończeniu studiów. Niestety państwowe zachowują się tak, jakby miały monopol na kształcenie magistrów, nie rozumiejąc, że po piętach depczą im uczelnie prywatne.
  • prywatne lepsze niż państwowe [0]
    asteria
    2012-05-31 14:21:17
    Uwazam ze w dzisiejszych czasach z obecna sytuacja na rynku pracy i podejsciem do zycia mlodych ludzi, lepiej dla nich samych i dla naszego kraju zeby placili za studia. Na prywatnych tez zdobeda wyksztalcenie, a wbrew pozorom tam rowniez wymagaja i trzeba sie uczyc. Mysle ze jakby musieli placic za studia a nie dostawali pieniadze od rodzicow, bardziej by to doceniali i szkoda byloby im przebalowac ten czas. Studia nie sa jedna wielka impreza, studia to okres kiedy sie uczymy i bawimy, a jak sie ma poukladane w glowie to mozna miec czas i na nauke, zeby byc dobrym studentem, i na prace zbey zdobywac doswiadczenie (zwlaszcza ze uczelnie prywatne typu wszib umozliwiaja to i nie kaza wybierac "studia albo praca") i miec czas dla znajomych, dla dziewczyny/chlopaka. Wystarczy chciec i dzialac w tym kierunku a nie czekac na gotowe jak nasza polska mlodziez. Wygodnictwo i nic wiecej.
  • prywatnie [0]
    ela
    2011-11-27 20:16:03
    uczelnie prywatne istnieja stosunkowo krotko a juz nadrobily taki dystans w stosunku do panstwowych, ze tylko patrzec jak w ciagu nastepnych 20 lat zdystansuja je. sama studiuje na almamer, ktora jest uczelnia prywatna i bardzo sobie chwale. place i wymagam, a uczelnia wie, ze skoro otrzymuje pieniadze od nas studentow to musi dbac o poziom i stale musi poprawiac warunki. i to jest widoczne - wysoki poziom ksztalcenia, ostatnio nowy kampus, uczelnia zalatwia praktyki, premiuje najaktywniejszych studentow itd.
  • na uczelni państwowej i prywatnej wymagania względem studentów są różne [0]
    ola
    2011-08-07 13:57:21
    "Jeżeli w istocie na niepaństwowych uczelniach jest tak niski poziom, to nasuwa się konkluzja, że wszystkie uczelnie państwowe mają tak samo niski poziomy nauczania. Przecież na studiach prywatnych pracują ci sami wykładowcy, co na uniwersytetach. Urozmaicone grono profesorskie dementuje mit o słabym poziomie kształcenia w szkołach prywatnych. Profesor z uniwersytetu wykładając gdzieś indziej, nie może stracić na poziomie oferowanych usług. Studenci uczelni prywatnych - tak samo jak i studenci uczelni państwowych - muszą zdawać kolokwia, egzaminy i pisać referaty" Przykład: Dwa licea ogólnokształcące państwowe Jedno na wysokim poziomie a inne na niższym. Czy nauczyciele z niższego poziomem liceum mają niższy poziom wiedzy niż w liceum o wyższym poziomie? Nie Czy np wykładowcy z UO są mniej wykwalifikowani niż wykładowcy z UJ? Nie Może być jedna osoba i pracuje na uczelni państwowej i prywatnej ale jej wymagania względem studentów będą inne!!!
  • Dlaczego wolę prywatną uczelnię [1]
    obcokrajowiec
    2010-12-05 01:41:20
    Dlaczego prywatna uczelnia ? Powiem tak, dostałem się na dzienną medycynę, wiedziałem że z chirurgią będzie ciężko, odpuściłem. Studiowałem na kierunku paramedycznym na państwowej uczelni. Zraziłem się atmosferą, nie dałem sobą pomiatać dinozaurom prl'u. Teraz jestem na prywatnej uczelni i jestem traktowany jak człowiek. Co do znalezienia pracy, nie martwię się o to bo sam sobie ją zapewnię ba! Nawet zatrudnię absolwentów państwowych uczelni. Pozdrawiam tych dla których liczy się wiedza, doświadczenie a nie papier.
  • Re: liczy się wiedza - nie mury, w których się ją zdobywa! [0]
    Odpowiedź na: liczy się wiedza - nie mury, w których się ją zdobywa!
    Malgorzattttaa
    2010-07-06 13:20:38
    Zgadzam się z poprzedniczką. Jeszcze kilka lat temu ważna dla pracodawców była różnica pomiędzy uczelniami prywatnymi, a państwowymi. Teraz ważniejsze jest doświadczenie zawodowe i to, co student ma w głowie. Sama planuję iść na prywatne studia podyplomowe w tym roku (pomimo tego,że skończyłam dzienne na państwowej uczelni). Wybrałam w tym roku Uczelnię Warszawską. Mają tam kierunek, który mnie interesuje, a czesne jest wyjątkowo kuszące:)
  • liczy się wiedza - nie mury, w których się ją zdobywa! [1]
    warszawianka
    2010-06-14 22:10:02
    Mam naprawdę wielu znajomych, którzy po ukończeniu uczelni niepaństwowej nie mieli żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Znam też ludzi, którzy po ukończeniu UW ciągle jej szukają. Sama studiuję na uczelni prywatnej (WSFiZ w Warszawie) i nie mam na co narzekać. Kadra bardzo dobra, z bardzo znanymi nazwiskami. Uczelnia ciągle się rozwija. W ramach różnych warsztatów studenci mogą rozwijać praktyczne umiejętności. Warunki studiowania są znacznie lepsze niż na wielu uczelniach państwowych. Na szczęście coraz mniejsze znaczenie ma to, czy kończymy uczelnię państwową czy prywatną. Pracodawcy coraz częściej sprawdzają praktyczne umiejętności i każdy ma szanse bez względu na pochodzenie dyplomu.
  • Uczelnie powinny kształcić za pomocą praktyki [0]
    Johny Mnemonic
    2009-09-27 14:52:25
    Bo obecnie absolwenci nawet kierunków technicznych potrafią zbyt mało rzeczy praktycznych,gdy przychodzi co do czego,uczeń ma sam sobie załatwić narzędzia,jeśli idzie np. o oprogramowanie dochodzi do piractwa,bo projekt musi działać np. w AutoCadzie,często uczelnia nie wskazuje dróg jego legalnego zdobycia,pomijając Microsoft,gdzie jest MSDNAA
  • ....? [0]
    Dylemat :)
    2008-04-20 20:19:40
    Krystianie to prawda...coraz więcej firm rekrutuje na podstawie sprawdzania umiejętności przyszłego pracownika...choć nie wszyscy... tak naprawdę sama nie wiem co mam myśleć na temat "czy uczelnia państwowa lepsza od prywatnej?" Studiowałam 2 lata na państwowej i nie narzekam, ale zrezygnowałam...chodzi o kierunek po czasie doszłam do wniosku, że to mnie męczy.. teraz chce iść na inny i inną uczelnie, jednak nie mogę gdyż mój obecny stan zdrowia (czekam na operację kolana) nie pozwala mi studiować na tej uczelni, nawet zaocznie powstaje pytanie co teraz zrezygnować czy może skorzystać z oferty uczelni prywatnej, która daje czas i szansę (za rok planowo zakończy się rehabilitacja poczynając od września) no i co...?
  • stereotyp... [0]
    Krystian
    2008-04-17 20:56:29
    Kwestia uprzedzeń? Jeśli ktoś ma w głowie Coś,Ambicję,Upór, to nie ważne czy kończy uczelnię prywatną czy państwową. Nadszedł koniec czasów,gdy pracodawcy zatrudniają ponieważ "bo on/ona studiował/a na...". Firmy przeprowadzają zaawansowane systemy rekrutacjne,testy,assesment center. Uważam, że tej rekrutacji nie jest w stanie przejść ten, kto liczy na renomę uczelni.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?