Reportaż - Naszym zdaniem

Najdroższe ulice handlowe świata

2010-09-29 12:40:42

W Nowym Jorku mieszka 10 milionów 950 tysięcy osób, w Paryżu ponad 2 miliony, w Londynie blisko osiem a w Warszawie niecałe 2 miliony ludzi. Czy liczba mieszkańców wpływa na wysokość czynszów? Która z ulic na świecie jest najdroższa? 21 września na całym świecie został opublikowany raport „Główne ulice handlowe 2010”.

Z Tomaszem Górskim z Działu Powierzchni Handlowych w firmie Cushman and Wakefield rozmawia Tomasz Słodki.

Tomasz Górski: Od 9 lat najdroższą ulicą na świecie jest 5. Aleja w Nowym Jorku. Także w tym roku wygrała ona w tym rankingu, notując wzrost czynszów rok do roku o ponad 8 %.

Tomasz Słodki: Patrzę na liczby i widzę, że na tej ulicy półtora tysiąca euro za metr kwadratowy trzeb zapłacić. W przeliczeniu na złotówki to prawie 6 tysięcy. Za tyle na obrzeżach Warszawy można metr kwadratowy kupić!
T.G.:
Tak, to jest bardzo dużo, jednak jest to najbardziej prestiżowa główna ulica handlowa na całym świecie, a za prestiż się płaci.

T.S.: 18 tysięcy euro rocznie trzeba zapłacić za wynajem jednego metra kwadratowego w 5. Alei w Nowym Jorku. A jeśli chodzi o Polskę…?
T.G.: Jeśli chodzi o Polskę i polskie ulice handlowe, w naszym rankingu w tym roku wygrał Nowy Świat, tak jak w poprzednim. Natomiast w porównaniu z ulicami handlowymi na świecie Nowy Świat zajmuje 40 pozycję, jest to spadek o jedną pozycję, plasuje się poniżej środkowej stawki.

T.S. Podróżując, obserwuję, jak wyglądają europejskie stolice, i przyznam, że Nowy Świat całkiem nieźle prezentuje się na tle innych stolic europejskich. Trochę podobny jest do tego, co widzimy w Amsterdamie: długa, piękna ulica z mnóstwem osób; w Londynie też są takie ulice, na których spotykamy bardzo dużo ludzi. A jak Londyn prezentuje się w tym rankingu?
T.G.: New Bond Street zyskała jedno oczko, zdeklasowała w tym roku Pola Elizejskie w Paryżu, co może być niespodzianką. Jest najdroższą ulicą europejską, na świecie zajmuje 4. miejsce, zaraz po Nowym Jorku, Tokio i Hongkongu. Wynika to przede wszystkim z dość ograniczonej podaży na tej ulicy i ogromnego zainteresowania potencjalnych najemców, co składa się na wzrost czynszów, a także na pozycję w rankingu.

T.S.: Na początku rozmowy podałem liczby mieszkańców w kilku dużych miastach na świecie. Czy od liczby mieszkańców zależy wysokość czynszów?
T.G.: Na pewno jest to część składowa, natomiast myślę, że tutaj siła nabywcza klientów ma decydujące znaczenie, Oczywiście, całkowita liczba ludności nie jest bez znaczenia

T.S.: Czy tegoroczny raport pozwala określić jakieś wyraźnie trendy na rynku powierzchni handlowych?
T.G.: Widzimy, że główne ulice handlowe zaczynają się dzielić na lokalizacje pierwszorzędne i drugorzędne. Te pierwszorzędne, najlepsze, najdroższe, cały czas zachowują swoją pozycję, nie tracą na wartości, czynsze tam rosną. Natomiast w lokalizacjach drugorzędnych najemcy są ostrożniejsi w wyborze lokalizacji i czynsze na tych ulicach spadają, bądź są w trendzie płaskim, czyli w stagnacji.

T.S.: Tak jak pan powiedział, Nowy Świat w Warszawie jest najdroższą ulicą w Polsce, 40. na świecie. Dlaczego polskie ulice nie są konkurencyjne wobec ulic na świecie, dlaczego po luksusowe towary musimy jeździć do Paryża czy Londynu.
T.G.: Wynika to przede wszystkim z dość ograniczonej siły nabywczej klienta polskiego, to jest nadal średnia zarobków w wysokości 40 % europejskiej. Proszę też pamiętać, że towary luksusowe i luksusowe marki swój zysk czerpią nie z dużego obrotu, tylko z dużej marży. W związku z tym, cena gra tutaj decydująca rolę, no a siła nabywcza jest u nas taka, jaka jest, i rynek polski nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak rynki zachodnioeuropejskie.

T.S.: A myśli pan, że coś się zmieni w najbliższym czasie?
T.G.: Trend jest cały czas wzrostowy. Proszę też pamiętać, że podaż nieruchomości, w których takie luksusowe marki mogą się lokować, jest bardzo ograniczona. Widzimy to na przykładzie Warszawy. Marki luksusowe lokują się w rejonie Placu Trzech Krzyży. Jest tam bardzo ograniczona podaż lokali, w których takie marki mogą otwierać swoje sklepy.

T.S.: A czy raport „Główne ulice handlowe 2010” mówi coś o innych miejscowościach w kraju?
T.G.: Także tutaj odzwierciedla się wspominany trend: lokalizacje pierwszorzędne albo zyskują na wartości, albo nie tracą. Natomiast jeśli chodzi o lokalizacje słabsze w miastach o mniejszej sile nabywczej, to widzimy tutaj lekki trend spadkowy.

T.S.: W 2007 roku dotknął nas kryzys finansowy. Proszę powiedzieć, jak kryzys wpłynął na nieruchomości i na te najdroższe ulice świata.
T.G.: Zauważyliśmy to najdobitniej w 2009 roku, kiedy to nastąpił największy spadek czynszów w 25-letniej historii naszych badań. Wynikało to przede wszystkim z dość dużej paniki. Tak duży kryzys, z jakim mamy jeszcze do czynienia, zdarzy ł się ostatnio w latach 30. XX wieku. Na rynkach ogólnie była dość duża panika. W wielu przypadkach było to nieuzasadnione, co pokazuje tegoroczne badanie: ogromne wzrosty czynszów na większości badanych ulic.

Raport „Główne ulice handlowe 2010” został opublikowany 21 września 2010 roku.


Źródło: prasowe.com

Słowa kluczowe: główne ulice handlowe świata 2010 raport Cushman and Wakefield tomasz górski nowy jork paryż londyn
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Zdjęcie ślubne z Auschwitz
Zdjęcie ślubne z Auschwitz

„Moja kochana, kochana Margo, tulę Cię namiętnie do siebie i życzę Ci na święta wszystkiego najlepszego. Na zawsze Twój R. Co porabia mój mały uparciuch. Pisz mi dużo o nim. Moc ucałowań dla Was obojga!”.

Ostatnio dodane
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali
Jak Polacy Niemcom Żydów mordować nie pomagali

Odważna i ambitna próba obalenia mitu Polski Niewinnej czy upiorne pomówienie wszystkich Polaków?

Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują
Studia w Indiach. Nie tak straszne jak je malują

"Nigdy nie widziałem kraju, który zawierałby w sobie tyle kontrastów. Przepych, piękno i nieskazitelność z jednej strony, z drugiej bardzo łatwo przeradza się w straszną biedę i syf.".

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?