My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Klucz do krainy snów...

2008-02-24 18:44:56
 „Latam z radością tu i tam. W pewnym momencie zaczynam wątpić w to, że nic nie ważę. Gdy o tym myślę, spadam na ziemię. Podnoszę się jednak w dobrym nastroju i szykuję do ponownego lotu” – tak Scott Sparrow, amerykański psychoterapeuta badający zjawisko świadomych snów, opisuje swoje senne przeżycia w książce "Budzenie się czystego światła".

Sny na jawie

A co ty byś zrobił, gdybyś mógł decydować o czym będziesz śnił? Świadomy sen (z ang. Lucid Dream - LD), to uzyskanie podczas marzenia sennego świadomości, że się śni. Rzeczywistość podczas takiego snu jest taka sama jak w zwykłym śnie – wykreowana w całości przez umysł śniącego.

Świetliste tunele, spotkania z nadprzyrodzonymi istotami, latanie w przestworzach, przenikanie przez mury, teleportacje – brzmi absurdalnie?

Tak mogłoby się wydawać, ale już miliony osób na całym świecie robiło te niezwykłe rzeczy śniąc. Podczas gdy ciało leży sobie wygodnie w łóżku, przykryte ciepłą kołdrą, twoja świadomość może wędrować po nieznanej, tajemniczej krainie snów.

Każdy tak potrafi

Co ciekawe, potencjał zapanowania nad własnym snem posiada każdy człowiek i każdy może się tego nauczyć. Trening nad świadomym snem oneironauta, czyli badacz i podróżnik po świecie snów, rozpoczyna od prowadzenia dziennika, w którym spisuje wszystkie sny, jakie mu się przyśniły. Następnie szuka powtarzających się w nich motywów i symboli, czyli tzw. kluczy. Dzięki nim może poznać o czym najczęściej śni. Równocześnie adept sztuki świadomego śnienia musi wykonywać Testy Rzeczywistości (z ang. Reality Chek, RT), które polegają na sprawdzaniu realności, tego co widzimy.

Z czasem testy stają się nawykiem i kiedy śnimy, również je robimy. Pozwala nam to na zdanie sobie sprawy, że to, co nas otacza, jest snem. Najprostszy test polega na oglądaniu własnych dłoni. Ilekroć zada się sobie pytanie: czy to jawa czy sen?, patrzymy na własne ręce.

A dlaczego akurat na nie? Ponieważ we śnie wyglądają inaczej – np. moje były dużo większe, jaśniejsze i nie było widać na nich żadnych linii papilarnych. Uzyskanie świadomości, że się śni jest dosyć łatwe. Większość ludzi przeżywa coś takiego bezwiednie, bez żadnych ćwiczeń, najczęściej jako dzieci. Sztuka świadomego śnienia polega na możliwie jak najdłuższym utrzymaniu świadomości podczas snu i nie obudzeniu się. Są na to trzy sposoby: można wpatrywać się w jeden stały element naszego snu, np. ziemia, własne ciało (jest ono najbardziej stabilne), można medytować lub stosować afirmację – najprostszą jest powtarzanie zdania: „Wszystko, co widzę, jest snem”. Nie należy działać zbyt pochopnie.

„Uświadomiwszy sobie, że śnię, nabrałam ogromnej ochoty na latanie. Byłam akurat w swoim pokoju, podeszłam do okna balkonowego, otworzyłam je i wyszłam. Stanęłam na barierce balkonu, rozłożyłam ręce i zrobiłam krok w przód… I zamiast niebiańskich przestworzy, zobaczyłam biały sufit z żółtym żyrandolem. Obudziłam się” – to mój własny zapis nieudanego LD w Dzienniku Snów sprzed paru lat.

Równowaga to podstawa

Sparrow utrzymuje, że aby osiągnąć doskonałość w świadomym śnieniu, trzeba zachować równowagę pomiędzy naszym umysłem, który nawet podczas snu pracuje tak, jak na jawie, a rzeczywistością senną, która rządzi się własnymi prawami. To znaczy, żadnymi.

We śnie nie obowiązuje prawo grawitacji, ani inne panujące w świecie fizycznym. Jedynym ograniczeniem śniącego jest jego własny umysł. Odmianą świadomych snów są doznania poza ciałem. Istnieją przypadki, kiedy śniący czuje, że nie posiada własnego ciała i przenosi się w wyższy byt astralny. Co dają nam świadome sny? Sparrow traktuje je jako sposób na poznanie samego siebie, zajrzenie w głąb swojej psychiki i odkrycie nieznanych lęków, strachu oraz pozbycie się ich.

Dla większości oneironautów LD są przede wszystkim wspaniałą zabawą, która rozwija, uczy i fascynuje, pokazując nam możliwości dotychczas ukryte. Kraina snów może nabrać zupełnie nowego znaczenia, jeśli nauczymy się z niej korzystać. W jakim wieku najlepiej rozpocząć świadome śnienie? Nie ma żadnych wskazówek dotyczących proponowanego wieku oneironauty. Świadome sny często „nieświadomie” przeżywamy jako dzieci, ale każdy czas na rozpoczęcie podróży po własnych snach jest dobry. Średnia wieku oneironautów to dwadzieścia kilka lat.

Droga do poznania siebie?

Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo podczas świadomego śnienia? Nie. Jest to całkowicie naturalna zdolność człowieka. Według internautów jednego z forum poświęconego LD, jedynym zagrożeniem jest zmiana sposobu myślenia i ekscytujące doznania. Trzeba spróbować samemu, albo wierzyć na słowo.

A co z religią? Jeśli chodzi o katolicyzm, to Kościół nie zajął żadnej konkretnej pozycji wobec świadomego śnienia. Najwcześniejsze wzmianki o świadomym śnieniu pochodzą ze starożytnych tybetańskich manuskryptów. W "Budzeniu się czystego światła", Sparrow pisze o swoich mistycznych wręcz doznaniach ze światłem, którego nieustanne poszukuje w świadomych snach.Dla autora pojednanie ze Światłem jest najwyższym celem LD. Kim jest Światło? Bogiem? Absolutem? Nie wiadomo, nikt tego jeszcze nie zbadał.

Świat snów stoi przed nami otworem. Wystarczy otworzyć oczy i umysł i przekroczyć bramę prowadzącą do tej niesamowitej krainy. Klucz do bramy jest w zasięgu naszej ręki. Może odkryjemy coś nowego, przełomowego w naszym życiu.

Może wędrówka po własnej podświadomości przyniesie nam zaskakujące niespodzianki? Może dzięki LD rozwiążemy jakieś trapiące nas od dawna problemy? Może warto poznać głębiej własną psychikę? Może. Trzeba spróbować.

Małgorzata Czekaj
(malgorzata.czekaj@dlastudenta.pl)

fot.www.otwartyumysl.republika.pl



Słowa kluczowe: klucz, sen ,kraina snów, oneironauta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.