My, społeczeństwo - Naszym zdaniem

Ekologiczna gorączka czy chwyt marketingowy?

2008-07-07 10:46:51

 Prawie wszystkie hipermarkety wymieniły darmowe foliówki na płatne torby ekologiczne tzw. torby biodegradowalne. Wiele osób bulwersuje fakt, że muszą płacić i to sporo za tak popularną w dzisiejszych czasach pro-ekologię.

Akcja marketów zrodziła w klientach bunt

Piątkowy wieczór. W zatłoczonym hipermarkecie ludzie w pośpiechu robią zakupy. Kolejki przy kasach i poirytowani klienci z wózkami załadowanymi po brzegi żywnością, pieczywem, kosmetykami. Przysłuchując się rozmowom, można łatwo wywnioskować, że ekologiczne (i płatne) torby przy kasach zaskoczyły kupujących.

- Tylko chaos wprowadzają! Kupując za każdym razem to coś, muszę wydać dodatkowo kilkanaście złotych miesięcznie - denerwuje się starsza pani. - Kochanie, idź na dział z pieczywem lub warzywami i weź kilkanaście foliówek. Przecież nie będziemy płacić dodatkowo za reklamówki - mówi mąż do żony. - Czy nie powinienem mieć wyboru: darmowa foliówki lub płatna torba ekologiczna? - zwraca się do mnie z pytaniem jakiś mężczyzna.

Wcale nie dziwię się, że większość klientów z wypchanymi po brzegi koszami jest poirytowanych, gdy kasjerzy proponują im biodegradowalną zieloną torbę za 60 groszy. Akcja marketów tak naprawdę była niespodziewana, a kampania informacyjno-promocyjna polegała głównie na wywieszeniu plakatów w sklepach. Klientami większości hipermarketów są najczęściej osoby średniozamożne o dosyć małej świadomości proekologicznej, których najpierw należałoby dobrze przygotować do takich zmian.

1 bilion plastikowych reklamówek rocznie

Polska, idąc w ślady wielu krajów, na początku czerwca rozpoczęła głośną akcję wycofywanie jednorazowych foliówek. Trudno nie poprzeć tej inicjatywy. Problem toreb może na pierwszy rzut oka nie wygląda poważnie, ale statystyki są porażające.

We Wrocławiu codziennie wydaje się około miliona plastikowych reklamówek. Jedną torebkę foliową produkuje się w ciągu sekundy, używa się jej średnio dwadzieścia pięć minut, a jej rozkład trwa od stu do czterystu lat. Klienci zabierają wraz z zakupami ogromne ilości foliowych woreczków. Później trafiają one w większości na wysypiska, zaśmiecają nasze ulice, szpecą drzewa, brzegi rzek. Foliówki są także mechaniczną pułapką dla ptaków. Rocznie z powodu wplątywanie się we fruwające torebki ginie ponad milion ptaków. Kolejny milion ssaków morskich ginie poprzez połknięcie plastikowych reklamówek.

Ekologiczne torby ulegają rozkładowi w ciągu 60-180 dni. Zachowują przy tym wszystkie cechy i zalety typowe dla wyrobów ze standardowej folii. Są wytrzymałe, elastyczne, nie przepuszczają wody i posiadają cechy dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Z punktu widzenia ekologii i konsumentów to duży problem i okazał się wart nagłośnienia. Ruszyła zatem (co prawda niedopracowana) kampania reklamowa. Celem miało być wykreowanie w świadomości konsumentów ekologicznego charakteru nowego produktu.

Sklepy zarabiają na ekologii

Na ile ekologiczne działania sieci handlowych są przemyślanym marketingowym posunięciem, a na ile faktycznym działaniem na rzecz ochrony środowiska? Skoro klienci coraz chętniej rezygnują z foliówek na rzecz toreb wielorazowych, sieci handlowe zyskują doskonałą okazję zarówno do cięcia kosztów, jak i uzyskania przychodów.

W większości przypadków wyeliminowanie jednorazowych torebek to czysty zysk - nie trzeba już ich kupować a można zarabiać sprzedając te przyjazne środowisku. Hipermarkety tłumaczą, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasilają na przykład kampanie społeczne promujące ekologię. Zadajmy więc sobie pytanie, ile w ostatnim czasie stworzono tego typu kampanii? Czy zatem gesty sklepów mają naprawdę proekologiczny wydźwięk czy są jedynie przemyślanym chwytem marketingowym i okazją do pomnożenia zysków?

Ekolodzy twierdzą, że większość hipermarketów staje się ekologiczna wyłącznie po to, by polepszyć swój wizerunek a korzyści z wycofania jednorazówek są znikome, bowiem należałoby propagować coś takiego jak recykling. Mam nadzieję, że akcja wycofywania „foliówek" nie okaże się jednorazowym działaniem a modny trend bycia ekologicznym nie ograniczy się jedynie do noszenia toreb biodegradowalnych. Skoro społeczeństwo ogarnęła gorączka ochrony środowiska to być może przy okazji zniknie problem nagminnego wywożenia odpadów do lasu i śmiecenia na ulicy.

Katarzyna Witak
(katarzyna.witak@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: ekologia papierowe torby konsumpcja ochrona środowiska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Ekologia czy styl bycia [0]
    Jakub
    2009-03-19 16:36:22
    Pewien sposób na życie i własną tożsamość. Jak ekologia nas wciąga. Najczęściej zaczynamy zastanawiać się nad tzw: zdrową żywnością,zdrowe jedzenie to podstawa dobrego samopoczucia, potem szukasz produktów z bio-certyfikatem. Gdy nadchodzi sezon, częściej wsiadamy na rowerek, wytargany z piwnicy to wszystko oczywiście robimy dla zdrówka i oszczędności, zaczynamy częściej zakręcać kran, najpierw z ciepłą wodą, a myjąc zęby zimna nie leje się ciurkiem. Jesteś prawie ekologiczny, dodaj do tego ubrania z naturalnych tkanin, głównie z bawełny delikatne i miłe dla skóry oraz oczywiście dla środowiska. Kolejnym bardzo istotnym etapem bycie ekologicznym jest segregacja naszych domowych śmieci, z tym zapewne większość ma pewien problem. Kiedyś będziesz musiał iść do pojemników (na szkło, papier, plastiki, itp.) dwieście czy trzysta metrów, zrób to z ochotą i uśmiechem. U niektórych lokatorów twojego bloku będzie budziło to zdumienie. Odpowiesz im, że robisz to dla ruchu (oczywiście twojego zdrowia), popierasz recykling, bo to przynosi oszczędności i chroni środowisko oraz dajesz dobry przykład innym, zwłaszcza młodzieży i nie masz nic przeciwko temu, aby jeszcze ktoś na tym zarobił. Kiedyś jednak zauważyłeś jak ekipa opróżniała to co zostało przez ciebie i innych bohaterów poselekcjonowane wrzuca do jednego wspólnego pojemnika na samochodzie( kogiel, mogiel). Czy ci się przewidziało?, bo to brak sensu, po prostu głupota. Od pewnego czasu zauważyłeś że w śmietniku twojego domu z pojemnikami "ogólnego zastosowania" wstawiono nowiutkie pojemniki na odpady selekcjonowane. I co widzisz? Puste,a obok nie złożone pudła tekturowe, lub wrzucane do pojemników "ogólnych", które szybko się zapychają, podobnie sterty gazet - zamiast do pojemników do tego przeznaczonych na makulaturę – skotłowane są z odpadkami kuchennymi i innymi śmieciami. Jak widać, dla wielu podstawowy styl życia sprowadza się do "bez wysiłku, byle jak, i wszystkich gdzieś". I jak tu zostać prawdziwym bohaterem, ratującym środowisko nas otaczające. Ecoportal.pl
  • Re: Podpis dla klimatu [0]
    Odpowiedź na: Podpis dla klimatu
    Antyfreonik
    2008-11-16 15:40:12
    Wreszcie ktoś stworzył wartościowy manifest. Jego główne postulaty to m.in. wprowadzenie globalnej ceny emisji CO2. Gdyby udało się go zrealizować, to taką samą cenę emisyjną zapłaciłaby i firma z Europy, i z USA, i z Azji. A że problem zmian klimatu to kwestia globalna - każdy powinien w równym stopniu ponosić odpowiedzialność za te zmiany. Dzisiaj Chińczycy, Hindusi czy Amerykanie mają klimat głęboko gdzieś. Dla nich liczy się tylko ekspansywna gospodarka i dochody. Dlatego popieram takie rozwiązania. Ja się podpisałem. Dla tych, którzy też by chcieli adres strony: http://www.vattenfall.pl/podpisdlaklimatu
  • Podpis dla klimatu [1]
    waffin
    2008-10-28 12:59:27
    Dbanie o śodowisko dotyczy kazdego cżłowieka dlatego nie powinnismy pozwalac na zasmiecanie naszej ziemii jak i na zatruwanie atmosfery przez emisje co2!!!!Jest teraz taka bardzo fajna i wartościowa akcja "podpis dla klimatu"firmy Vattenfall w specjalnym manifescie klimatyczny postuluja zmniejszenie emisji co2 i wprowadzanie odnawialnych źródeł energii!! Popierajcie!! warto dbac o ziemie!!
  • ekologicznie może oznaczać też wygodnie [0]
    krezus
    2008-10-27 18:16:30
    Ekologia nie musi kojarzyć się z działaniami na przekór konsumenckiej wygodzie. Pierwszy przykład z brzegu - sposób rozliczania się za neostradę: e-faktura. Wszystko dzieje się na twoim komputerze, bez zbędnej papierologii (faktury to najbardziej niepotrzebnie zmarnowany papier). A jak jeszcze zrobisz 'polecenie zapłaty' to już w ogóle - zawsze masz wszystko popłacone, i za telefon i za moją neostradę, w dodatku nie musisz się tym w ogóle zajmować. Jak widać ekologia może iść w parze z wygodą konsumenta! :)
  • torby cd. [0]
    ekologiczna nie tylko z wykształcenia
    2008-08-06 13:08:44
    popieram tą akcję ! Fakt niektóre sklepy postawiły klientów przed faktem dokoanym oferując płatne torby "biodegradowalne" (czy faktycznie?) ale takie slepy jak np: Biedronka informowały swoich klientów bodajrze mieśiąc przed wprowadzeniem opłat za takie torby, świetnym rozwiązaniem są wymienialne torby z tesco,ale i pomysł supermarketu ELEA we wrocławiu bardzo mi się podoba - wprowadzili oni torby płucienne( GREEN BAG) nie dość ,że w róznych kolorach , to jescze są dostępne torby składane w portfelik ,który można schować do najmniejszej torebki damskiej , kosztują ok 2,80zł sama ich uzywam bo są bardzo wygodne i pojemne.Pozatym wybierając się na zakupy bierze się coś w co można je spakować!
  • płócienna torba z tesco [0]
    Milk
    2008-07-24 12:26:49
    kosztuje 5zł...a jak sie zniszczy tesco wydaje ci nowa. jest mocna, pojemna i ładnie wyglada. polecam
  • nie będą na tym zarabiać [0]
    Patryk
    2008-07-07 23:30:30
    nie zgadzam się z faktem iż hipermarkety na tym zarobią kupiłem 2 takie reklamówki pomijając fakt że miałem niebieskie nogi gdy wróciłem do domu od ekologicznej farby ;);P wszystko było ok idąc kolejny raz na zakupy zabrałem swoje torby :) trochę się zniszczyły więc następnym razem wymieniłem sobie na nowe bo te torby można wymieniać bezpłatnie przez całe życie więc jak oni mają zarabiać ... jak za miesiąc wszyscy zaczną je wymieniać jeszcze będą na tym stratni.
  • Jestem za! [0]
    drug dealer
    2008-07-07 21:55:15
    Od 3 lat pracuje w aptece i pamiętam czasy jak wciskałem ludziom listek aspiryny w małą torebkę. W tzw. międzyczasie przeszedłem prywatnie na lniane torby i teraz gdy zapomnę jej wziąć to za karę noszę zakupy w rękach (podobno tak robi jedna z polskich wokalistek, ale nie pamiętam która). Fakt jest taki że teraz praktycznie zawsze pamiętam o mojej torbie. I trzeba tego nauczyć wszystkich! Ja zacząłem od moich pacjentów (trochę terrorem ;D ale zwracam na to uwagę). Szkoda że mój pracodawca nie...
  • ekodebilizm [0]
    Smialek
    2008-07-07 21:02:59
    EKOfaszysci do matki ziemi!!!
  • Cel szczytny a dodatkowo okazja do zarobku [0]
    Maciej
    2008-07-07 17:35:49
    Cel z ekologicznymi torbami bardzo szczytny i wszystko pięknie brzmi. Ale w praktyce?Skoro Polacy ni stąd ni zowąd stali się tacy proekologiczni i wszyscy popierają jakże piękną ideę, to dlaczego na ulicach jest tak brudno,dlaczego na brzegu Odry leży tyle odpadków? Ja tam mogę z wiklinowym koszykiem chodzić po zakupy, a mogę też kupić biotorbę-jednak wolałbym wcześniej zostać uprzedzony o "tejże akcji"- a hipermarkety zarabiają i to potężne sumy pieniędzy na konsumentach.A co z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu?
  • tez sie zgadzam. [0]
    kotia
    2008-07-07 16:36:48
    koniec z foliówkami!
  • jestem za [0]
    kethra
    2008-07-07 15:47:03
    Uważam że nie ważne są motywy jakimi kierowali się właściciele tych sklepów, ważne są wyniki tej kacji. Od pewnego czasu zauważam coraz więcej kupujących kórzy przyjeżdżają z własnymi torbami na zakupy, do niedawna każdy brał tonę jednorazowych reklamówek i potem wiekszość wyrzucał nawet ich nie używając. Do niektórych ludzi niesttey trzeba drastycznie podchodzić żeby zaczęli myśleć, może jak kilka razy zapłacą za torbę to potem będą nosić swoje własne :)
  • Zgadzam sie [0]
    Piotr
    2008-07-07 13:26:48
    Nikt przeciez nie karze ludziom kupowac toreb w sklepie.. Mozna wziac ze soba plecak, albo inna siatke z domu. Mozna kupic raz siateczke, a potem jak sie idzie na zakupy, to ja wziac ze soba. Wystarczy przed wyjsciem z domu troszke pomyslec.. Zgadzam sie z przedmowca. Niewazne, czy sklep na tym zarabia czy nie.. jak zarabia to nawet lepiej.. wieksza motywacja do dzialania na rzecz srodowiska. W koncowym rozrachunku i tak wszyscy na tym zyskamy.
  • dobrze [0]
    ekologiczny
    2008-07-07 11:47:06
    Bardzo dobrze!!!Nieważne czy to tylko akcja promocyjna czy faktyczna chęć bycia ekologicznym ważne że wycofują te foliówki.A oburzenie klienci niech się pocałuja w ... Kiedyś w ogóle nie było foliówek i było dobrze a teraz wielkie halo!Nie łaska zabrać ze sobą torbe na zakupy?
Zobacz także
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.

Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]
Prasa o zdrowiu, kuchni i histori podbija polski rynek![WIDEO]

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się gazety o kuchni i gotowaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]
Zanieczyszczone powietrze nie mniej groźne niż papierosy[WIDEO]

Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]
Kontrowersyjny film straszy Hitlerem [WIDEO]

Kontrowersyjny film sprawił, że temat nienawiści został w końcu nagłośniony.